"Διπλό" για τους Φιλέλληνες στο Καλογερικό

Δε δυσκολεύτηκε κόντρα στον ελλιπή Ηρόδοτο, η ομάδα των Φιλελλήνων, επικρατώντας 0-2 και παραμένοντας στην ισοβαθμία με Καμπή και Μέλισσα.

Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα η ομάδα των Φιλελλήνων στο Καλογερικό, επικρατώντας του τοπικού Ηροδότου που αγωνίστηκε με δέκα ποδοσφαιριστές, με σκορ 0-2. Αξίζει εδώ να επισημανθεί, πως έχουμε γίνει δέκτες παραπόνων από μια μεγάλη μερίδα των ομάδων του τοπικού Πρωταθλήματος, για τους αγώνες που διεξάγονται μεσοβδόμαδα. Όπως είναι λογικό, οι ερασιτέχνες ποδοσφαιριστές εργάζονται σε μεγάλο ποσοστό, και καθίσταται πολύ δύσκολο να συμπληρώνονται σε πολλές περιπτώσεις, ακόμα και εντεκάδες, πράγμα που δε βοηθά σε ένα ανταγωνιστικό Πρωτάθλημα. Στο αγωνιστικό κομμάτι του ματς, οι Φιλέλληνες έδειξαν από την αρχή ότι αργά ή γρήγορα θα φτάσουν στο γκολ, απειλώντας για πρώτη φορά στο 8' με κεφαλιά του Μπιρμπίλη από σέντρα του Γούλα, που πέρασε άουτ. Στο 11' ήρθε το 0-1, όταν ο Ροβίνας βρήκε κάθετα το Ζιώρη, που πρόλαβε την έξοδο του Οικονόμου, πλασάροντας στη γωνιά του. Το πρώτο 45λεπτο είχε ακόμα μία καλή στιγμή όταν ο Ροβίνας πλάσαρε στην κίνηση, όμως ο Οικονόμου μπλόκαρε σταθερά.

Στο δεύτερο μισό, οι φιλοξενούμενοι επιδόθηκαν σε ένα ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών, αρχής γενομένης από το 51', όταν ο Γρούμπας σηκώθηκε και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 57', από σέντρα του Τσιγαρίδα, ο Μπιρμπίλης ολομόναχος πήρε την κεφαλιά στο πέναλτι όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Δέκα λεπτά μετά, χάθηκε τεράστια ευκαιρία για τους Φιλέλληνες, όταν ο Γείτονας σε κενή σχεδόν εστία έκανε κακό πλασέ, εξαιτίας και του κακού αγωνιστικού χώρου, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Στο 71' νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Μπιρμπίλη ολομόναχο από τα τρία μέτρα να παίρνει νέα κεφαλιά, σημαδεύοντας όμως στα πόδια του Οικονόμου, για να απειλήσει για πρώτη φορά ο Ηρόδοτος ένα λεπτό μετά, όταν ο Σάκκουλας από πολύ πλάγια προτίμησε να σουτάρει αντί να σπάσει την μπάλα και ο Γεροδήμος έδιωξε δύσκολα. Δύο λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν εκ νέου στο γκολ, όταν ο Γούλας βρέθηκε σε καλή θέση όμως έκανε κακό σουτ, για να φτάσει η μπάλα στο Ζιώρη που νικήθηκε από τον Οικονόμου. Τελικά, το 0-2 που τελείωσε και το ματς, ήρθε στο 79', με το Χουλιάρα να ανατρέπει το Σερβετά στην περιοχή, και τον Πέτρο Γούλα να μετατρέπει το πέναλτι σε γκολ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για την ισοφάριση, όμως αγωνιζόμενοι με παίκτη λιγότερο δεν είχαν και τις δυνάμεις για κάτι τέτοιο, έχοντας μόνο ένα καλό σουτ του Γιώτη στο 89' που κάπου κόντραρε και έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Πολύζος Κων/νος - Σαρλής Χρήστος

Ηρόδοτος Καλογερικού (Γεωργίου) : Οικονόμου, Χουλιάρας, Ευαγγέλου, Γκώρος, Καπλανάι, Γιώτης, Σάκκουλας, Στεργίου, Σιόζος, Νούτσος

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Γεροδήμος, Τσιγαρίδας, Γούλας Π., Γούλας Α. (46' Μπάφας), Γρούμπας, Μπιρμπίλης, Ζιώρης, Σταμάτης, Γείτονας (74' Κώστας), Ροβίνας (46' Σερβετάς), Βάσιος (64' Μακρής)