Διπλασίασε τις νίκες επί των Μολοσσών και προκρίθηκε στους τελικούς η ΑΕΔΠ Άρτας (pics)

Διατήρησε το αήττητο στην έδρα της η αρτινή ομάδα και πέρασε στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Στους τελικούς του πρωταθλήματος της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ, οι οποίοι θα αναδείξουν το νέο πρωταθλητή αλλά και την ομάδα που θα πάρει την άνοδο στη Γ' Εθνική, προκρίθηκε η ΑΕ Δόξας Πύρρου Άρτας, όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα της Παραμυθιάς που απέκλεισε με 2-0 τον ΠΑΣ Ναυπάκτου, μετά τη χθεσινή νίκη της στο Κλειστό Γυμναστήριο Τ9 των Κωστακιών, επί των Μολοσσών Ιωαννίνων με σκορ 77-70, κάνοντας το 2-1 στη σειρά.

Η αρτινή ομάδα έλεγχε το παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος, όμως δεν έλειψε το άγχος της κρισιμότητας της αναμέτρησης, η οποία βάρυνε τα χέρια των παιχτών της, με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να καθαρίσει το ματς στο β' ημίχρονο. Καθοριστικό αποδείχθηκε το δεύτερο δεκάλεπτο, όπου η ΑΕΔΠ με ένα επιμέρους σκορ 21-13, πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα ασφαλείας, το οποίο κατάφερε να διατηρήσει μέχρι το τέλος, παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων, οι οποίο κατάφεραν να πλησιάσουν στους 4 πόντους (69-65) λίγο πριν το τέλος. Ο Μπάλλας που έλειψε πολύ από το ματς στα Γιάννενα, ήταν για ακόμη ένα ματς φέτος εξαιρετικός, πέτυχε 29 πόντους, με τον Νίκα να τον ακολουθεί με 22 πόντους. Βελτιωμένη και η αμυντική λειτουργία, κυρίως στο μαρκάρισμα του Ζήση, ο οποίος παρ' όλα αυτά κατάφερε να πετύχει 22 πόντους.

Στους τελικούς που ο πρωταθλητής κρίνεται στις δύο νίκες και θα πραγματοποιηθούν μετά το Πάσχα, θα διεξαχθεί από ένα παιχνίδι στην έδρα της κάθε ομάδας, ενώ αν χρειαστεί τρίτο ματς, αυτό θα γίνει σε ουδέτερη έδρα.

Διαιτητές: Γεροδήμος - Κληματάς

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 21-13, 16-15, 17-21

AE Δόξας Πύρρου Άρτας (Κιφοκέρης): Πετρέκας, Γυφτοκώστας 4, Γεωργίου, Νίκας 22(2), Δήμος, Βάσιος, Βασιλείου 4, Μουκάι 5(1), Ξυλογιάννης, Μάνθας 4, Βασιλειάδης 9(2), Μπάλλας 29(1)

Μολοσσοί Ιωαννίνων (Χατζής-Μακρής): Κόρδας 5(1), Σιδηρόπουλος 1, Κακατσίδης 10(2), Ζήσης 22(2), Ζώτος 13, Πατραμάνης, Μάκης 7, Μάστορας 2, Ιωάννου 10(2), Καλούπτσογλου, Σχίζας

Θα ακολουθήσει φωτορεπορτάζ και βίντεο με τα highlights της αναμέτρησης.