Δίκαιη ισοπαλία για Μέλισσα και Δόξα

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, η Μέλισσα γύρισε το εις βάρος της σκορ και αναδείχτηκε ισόπαλη με 3-3 με τη Δόξα.

Σε ένα ματς που, αν δε διεξαγόταν σε άθλιο αγωνιστικό χώρο, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και διαφήμιση για το ποδόσφαιρο, η Μέλισσα και η Δόξα στο παραδοσιακό ντέρμπι της πόλης, πρόσφεραν γκολ και συγκινήσεις στο χορταστικό 3-3 στο γήπεδο του Γλυκορίζου. Οι φιλοξενούμενοι έπιασαν στον ύπνο τη Μέλισσα και μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξαν το σκορ, όταν από ωραία ενέργεια του και σουτ Ασπροποταμίτη η μπάλα κόντραρε όμως έμεινε στην περιοχή, και στρώθηκε στο Στέργιο που με δυνατό σουτ από το πέναλτι άνοιξε το σκορ. Η Μέλισσα προσπάθησε να αντιδράσει και είχε μια καλή στιγμή, με το Σπύρου να σπάει στον Κότσιαλο που έφευγε στο τετ α τετ, όμως κόπηκε πριν σουτάρει από τον Τσιγαρίδα. Η Δόξα διπλασίασε τα τέρματά της στο 25ο λεπτό, όταν ο Βασιλάκης εκτέλεσε ωραία κόρνερ στην καρδιά της περιοχής, και ο Σιλιόγκας νίκησε τον προσωπικό του αντίπαλό γράφοντας με κεφαλιά το 0-2. Η απάντηση της Μέλισσας ήταν άμεση καθώς στο επόμενο λεπτό, σε στημένη φάση, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από την περιοχή, και ο Δράκος με δυνατό σουτ μείωσε σε 1-2. Η Δόξα ανέκτησε τη διαφορά δύο τερμάτων στο 32ο λεπτό, όταν η μπάλα στρώθηκε στον Ασπροποταμίτη από προσπάθεια του Θανάση, και ο πρώτος με δυνατό διαγώνιο σουτ έγραψε το 1-3. Η Μέλισσα αντέδρασε και πήρε την κατοχή της μπάλας όμως σε δύο περιπτώσεις ο Δράκος δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του από καλή θέση.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο, με τη είσοδο του Σταμούλη και τη μεταφορά του Πάνου στα άκρα της επίθεσης να τους κάνει πιο ορθολογικούς, και είχαν κάποιες καλές στιγμές να μειώσουν το σκορ, με κορυφαίες μια καρφωτή κεφαλιά του Σπύρου στο 73' από σέντρα του Χουλιάρα που πέρασε ελάχιστα άουτ, καθώς και ένα τακουνάκι του Κότσιαλου από εκτέλεση κόρνερ που βρήκε το δοκάρι και έφυγε άουτ. Τελικά, στο 80ο λεπτό, η Μέλισσα μείωσε όταν σε νέα αναστάτωση στην άμυνα της Δόξας, ο Κοσταντίνι με φοβερό σουτ από το ύψος της περιοχής, δεν άφησε περιθώρια στο Νάση, για το 2-3. Η ανατροπή ήρθε στο 89ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Σαγάνη ο Σπύρου γύρισε στο πρώτο δοκάρι με τακουνάκι παράλληλα προς το τέρμα, και ο Κότσιαλος από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, για το τελικό 3-3. Οι δύο ομάδες είχαν από  μια στιγμή στις καθυστερήσεις να πάρουν το ματς, με τη Μέλισσα αρχικά να απειλεί στο 92' με ανάποδο ψαλίδι του Σπύρου στην περιοχή που κόντραρε, με την μπάλα να καταλήγει στον Πάνο που σκόραρε από κοντά από θέση οφσάιντ, ενώ η Δόξα απώλεσε μεγάλη ευκαιρία στο 93ο λεπτό, όταν ο Πατσαβούρας βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας και σούταρε, με το Σταμούλη σαν από μηχανής θεός, να σώζει την ομάδα του στη γραμμή, χαρίζοντάς της την ισοπαλία.

Περισσότερα για το παιχνίδι, στο βίντεο του artagoal.gr, αργότερα με τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές του παιχνιδιού. Επίσης θα ακολουθήσει βίντεο με δηλώσεις παικτών των δύο ομάδων.

Διαιτητής : Κουτσιαύτης Αριστομένης  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Στούπας Παύλος

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Νικολάου, Μπέκας (66' Χουλιάρας Ν.), Κακοχρήστος, Κοσταντίνι, Πάνος, Τσιάτσος, Μαλτέζος (46' Σταμούλης), Σαγάνης, Δράκος, Σπύρου, Κότσιαλος

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Βελαέτης, Τσιγαρίδας, Αράπης, Στέργιος, Τυρολόγος, Βασιλάκης (68' Οικονόμου), Καλόγηρος (87' Παχής), Θανάσης (75' Πατσαβούρας), Ασπροποταμίτης, Σιλιόγκας