Δίκαια ήττα για τον Καραϊσκάκη από τον Εργοτέλη

Παρ' ότι μπήκε πολύ καλά στο ματς, ο Καραϊσκάκης έριξε κατακόρυφα την απόδοσή του, και ηττήθηκε με 0-1 από τον Εργοτέλη.

Πισωγύρισμα το σημερινό παιχνίδι για τον Καραϊσκάκη, μετά τη σημαντική ισοπαλία που πήρε στην Πάτρα, αφού γνώρισε την ήττα από τον Εργοτέλη, με 0-1. Η αρτινή ομάδα μπήκε πολύ καλά στο ματς, πραγματοποιώντας ίσως το καλύτερο 20λεπτό της μέχρι σήμερα, όμως στη συνέχεια έριξε ανεξήγητα την απόδοσή του, δίνοντας μέτρα στον Εργοτέλη, που με την εμπειρία του, και χάρη σε μια στημένη φάση, πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στο γήπεδο, και απείλησαν στο 4ο λεπτό, με διαγώνιο σουτ του Μαραθωνίτη μέσα από την περιοχή, που έφυγε ψηλά. Στο 12ο λεπτό, ο Λόβριτς έκανε ωραία βαθιά μπαλιά στο Δούμτσιο, που στόπαρε άψογα, βγαίνοντας σε θέση τετ α τετ από πλάγια, όμως το τελείωμά του ήταν κακό, και η μπάλα έφυγε παράλληλα. Στο 19', νέα σημαντική στιγμή για τον Καραϊσκάκη, με τον Κορέλα να βρίσκει κάθετα στην περιοχή, το Δούμτσιο, που αμαρκάριστος σούταρε, όμως ο Κατσιμήτρος βρήκε την μπάλα βγάζοντάς τη κόρνερ. Το αποκορύφωμα της πίεσης της αρτινής ομάδας, ήρθε στο 21', όταν ο Λόβριτς μετά από εκτέλεση κόρνερ βρέθηκε εντελώς μόνος, στη μικρή περιοχή, όμως το πλασέ του σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Στο 27ο λεπτό, ωραία ανάπτυξη του Καραϊσκάκη κατέληξε σε σουτ του Παπανίκου που έφυγε ψηλά. Αυτή ήταν και τελευταία ίσως ορθολογική φάση για τον Καραϊσκάκη, που έπεσε κατακόρυφα, με τον Εργοτέλη να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει μέτρα στο γήπεδο. Στο 44ο λεπτό, ο Γιαννιώτης έκοψε σωτήρια με τάκλιν τον Κωστανάσιο που βρισκόταν σε θέση τετ α τετ, ενώ στην επόμενη φάση, και πάλι ο Κωστανάσιος πήρε την κεφαλιά, μετά από κόρνερ, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Ο Καραϊσκάκης θα μπορούσε να πάρει προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όμως η κεφαλιά του Φαν Ίπερεν, μετά από φάουλ του Παπανίκου, έφυγε ελάχιστα άουτ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας, όμως δεν απειλούσαν, μέχρι το 65ο λεπτό, όταν και βρήκαν το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Συγκεκριμένα, ο Πατρινός, ελάχιστα λεπτά μετά την είσοδό του στα ματς, βρέθηκε εντελώς αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας μετά από καλοχτυπημένο φάουλ, και με κεφαλιά νίκησε το Σοϊλεμέζογλου, που παρά την προσπάθειά του, είδε την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι και στα δίχτυα, για το 0-1. Από εκείνη τη στιγμή, ο Εργοτέλης διαχειρίστηκε το αποτέλεσμα, κρατώντας την μπάλα, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να κρατήσουν την κατοχή, παρά το γεγονός πως έψαχναν γκολ. Στο 67ο λεπτό, καλό φάουλ του Μπουρσέλη έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 82ο λεπτό, στην πρώτη φάση του Καραϊσκάκη στο δεύτερο μέρος, ο Ρουμάγκουκα σούταρε άτσαλα από το ύψος της περιοχής, υπό καλές προϋποθέσεις. Στο 89ο λεπτό, οι ηττημένοι είχαν την τελευταία τους ευκαιρία να πάρουν κάτι από το παιχνίδι, όμως μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπανίκου, ο Λουίς Φελίπε που βρέθηκε μόνος στην περιοχή, άργησε να εκτελέσει και κόπηκε. Ο ίδιος παίκτης, που δεν μπήκε, στο πνεύμα του αγώνα, άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο στο 90ο λεπτό, καθώς αντίκρυσε, τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, σε μια τουλάχιστον υπερβολική απόφαση του διαιτητή Τάση. Στις καθυστερήσεις, ο Εργοτέλης με παίκτη παραπάνω, άγγιξε το δεύτερο γκολ, όμως ο Μπουρσέλης σε φάση καθαρού τετ α τετ με το Σοϊλεμέζογλου, πλάσαρε ψηλά. Πλέον, στον Καραϊσκάκη, περιμένουν την ενσωμάτωση των νέων μεταγραφικών αποκτημάτων, που θα φέρουν έναν άλλο αέρα και ποιότητα στο ρόστερ, πράγματα που μοιάζει να έχει ανάγκη η αρτινή ομάδα.

Γκολ : Πατρινός 65'

Κίτρινες : Λουίς Φελίπε / Σερβιλάκης

Κόκκινες : Λουίς Φελίπε

Διαιτητής : Τάσης (Ηπείρου)  Βοηθοί : Φραγκούλης (Πρέβεζας/Λευκάδας) - Καραλής (Ηλείας)  4ος : Σιντόρης (Θεσπρωτίας)  Παρατηρητής : Κωνσταντίνου (Αιτωλοακαρνανίας)

Καραϊσκάκης (Αργυρίου) : Σοϊλεμέζογλου, Φαν Ίπερεν, Γιαννιώτης, Ρουμπάγκουκα, Γαλεάδης (62' Γυφτοκώστας), Δούμτσιος, Μαραθωνίτης (81' Τάμπας), Κορέλας (62' Λουίς Φελίπε), Παπανίκου, Κόκας (74' Νταλακούρας), Λόβριτς

Εργοτέλης (Ταουσιάνης) : Κατσιμήτρος, Νέραλ, Σερβιλάκης, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέιος, Τσέλιος (62' Μπουτσάκης), Αμπντουλσαμέντ, Κόνραντ (46' Μπουρσέλης), Κωστανάσιος (62' Πατρινός), Μανουσάκης (86' Κακούρι)

Αναλυτικό φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι ΕΔΩ.