Διεξήχθη το φιλικό των Παλαιμάχων Αναγέννησης και Προοδευτικής

Μέσα σε όμορφο κλίμα διεξήχθη, χτες Μεγάλη Πέμπτη, το φιλικό παιχνίδι ανάμεσα στους παλαίμαχους ποδοσφαιριστές της Αναγέννησης και αυτούς της Γραμμενίτσας.

Μέσα σε όμορφο κλίμα διεξήχθη χτες, στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης μας το φιλικό παιχνίδι ανάμεσα στους Παλαίμαχους ποδοσφαιριστές της Αναγέννησης Άρτας και αυτούς της Προοδευτικής Γραμμενίτσας. Στα πλαίσια του παιχνιδιού, έγινε και βράβευση στη μνήμη του Λάμπρου Σκούρα, που είχε αγωνιστεί και στις δύο ομάδες, με το γιο του να παραλαμβάνει τις πλακέτες. Το "παρών" στο παιχνίδι έδωσε και η παλιά δόξα της Αναγέννησης και της ΑΕΚ, Λάμπρος Γεωργιάδης

Στην αγωνιστική δράση, οι Παλαίμαχοι της Προοδευτικής κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 4-3. Το 1-0 για την Αναγέννηση, έγραψε ο Πάνος Νίκου, με σουτ από το ύψος της περιοχής, όπως παλιά. Στο 24'. ο Παππάς ισοφάρισε για την Προοδευτική, αφού πρόλαβε την έξοδο του Αραβανή, όμως δύο λεπτά μετά, και πάλι ο Νίκου, μετά από σύγχυση στην άμυνα, ξαναέδωσε το προβάδισμα στην "Α". Στο ημίωρο, ο Παπαδημητρίου έκανε ωραία σέντρα, και ο Αλέξης με κεφαλιά έγραψε το 2-2. Στο δεύτερο μέρος, στο 70ο λεπτό, ο νυν παράγοντας της Προοδευτικής Λάμπρος Ζώγος, με αριστερό σουτ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, για να έρθει στο 75ο λεπτό ο ενωσιακός προπονητής Σωτήρης Καλόγηρος και μετά από 1-2 με το Ζάχο να κάνει το 3-3. Την τελευταία λέξη είπε στο 80ο λεπτό ο αντιδήμαρχος και εν ενεργεία παίχτης της Προοδευτικής, Γιώργος Πανέτας, μετά από κάθετη πάσα, γράφοντας το τελικό 4-3.

Για την Αναγέννηση Άρτας αγωνίστηκαν οι : Αραβανής, Παπαμιχαήλ, Βέτσιος, Καλόγηρος, Υφαντής, Στράτος, Ζάχος, Παπαχρήστος, Παρράς, Παπαποστόλης, Νίκου και οι Θώδης, Παππάς, Νταλάκας Τάσος, Κωσταδήμας, Τρούλλης, Μαγκάκης, Σφήκας Γιώργος με κόουτς το Β. Χρηστάκη

Για την Προοδευτική Γραμμενίτσας αγωνίστηκαν οι : Παππάς Θανάσης, Παπασπύρου, Κολτούκης Ηλίας, Καρατζάς, Σακαγιάννης, Μαργώνης, Ψέυτης , Αλέξης, Μιχάλης, Παππάς Δημήτρης, Παπαδημητρίου και οι Σταύρου Σταύρος, Σταύρου Γιώργος, Βλάχας Ηλίας, Παππάς Σπύρος, Δήμος Δημήτρης, Ασπροποταμίτης, Κοντονίκας, Ζαρκάδας Κώστας, Βάσιος, Κωνσταντίνου Κων/νος, Κωσταδήμας Γιώργος, Πανέτας Γιώργος, Ζώγος Λάμπρος με κόουτς το Γ. Σπύρου