Δεύτερο «διπλό» για το Δία στο Πέτα μέσα σε μία εβδομάδα

Μετά τη συγκλονιστική πρόκριση στο Κύπελλο με 4-5 σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη στο Πέτα το προηγούμενο Σάββατο, ο Δίας επικράτησε σήμερα και για το πρωτάθλημα με σκορ 1-2.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και απείλησαν στο πρώτο τέταρτο με τον Μπολιεράκη, ο οποίος έπειτα από γύρισμα του Κατσούλη από τα δεξιά, πλάσαρε άουτ. Λίγο αργότερα, οι δύο παίκτες συνεργάστηκαν ξανά, με τον Κατσούλη να σεντράρει και τον Μπολιεράκη με ανάποδο ψαλίδι να στέλνει τη μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα. Η πίεση έφερε γκολ στο 17ο λεπτό, με τον Μούστο να γυρίζει παράλληλα και τον Κατσούλη με πλασέ να κάνει το 0-1. Ο Δίας απείλησε ξανά στη συνέχεια, με ένα πλασέ του Γεωργού πέρασε άουτ, ενώ οι γηπεδούχοι φάνηκαν στην επίθεση μετά το ημίωρο, με τον Τσάκαλο να κάνει το σουτ και τον Γκουσάιλα να αποκρούει στο παραθυράκι του. Ο Τσάκαλος απείλησε ξανά με την ισοφάριση λίγο αργότερα, όμως ο Στέργιος έσωσε πάνω στη γραμμή. Η τελευταία φάση του α' μέρους άνηκε στο Δία, με τον Κατσούλη να σουτάρει και τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε και στο 47' ο Γεωργής από θέση τετ-α-τετ δεν κατάφερε να κάνει το 1-1, εν αντιθέσει με το Δία που κατάφερε να κερδίσει πέναλτι στο 63ο λεπτό, έπειτα από μαρκάρισμα του Γεωργή στον Κατσούλη. Ο Μούστο που ανέλαβε την εσχάτη των ποινών δεν αστόχησε από τα 11 βήματα, κάνοντας με αυτό τον τρόπο το 0-2. Οι Φιλέλληνες που δεν παράτησαν το παιχνίδι, μείωσαν σε 1-2 στο 69ο λεπτό, όταν ο Κατέρος με κεφαλιά πάσα βρήκε τον Τσάκαλο που με πλασέ νίκησε το Γκουσάιλα. Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Πέτα πίεσε για την ισοφάριση, όμως πέρα από μία ευκαιρία με τον Κατέρο που απέκρουσε ο Γκουσάιλα δεν τα κατάφερε απέναντι στο Δία, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, καθώς στο 91' αποβλήθηκε για αγκωνιά ο Νίκος Σίμος που μόλις είχε περάσει στο παιχνίδι.

Διαιτητής: Παπανίκος Βαγγέλης  Βοηθοί: Μαζαράκος Νίκος - Πολύζος Κωνσταντίνος

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας): Μπίζας Α., Τάγκας, Ροβίνας (46' Μπίζας Λ.), Κατέρος, Γεωργής, Κάτσινος (83' Σεϊμένης), Σφήκας, Δίπλας (46' Μπασιάκος), Κώτσης, Τσάκαλος, Σιαπάτης (60' Τσέτσος)

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης): Γκουσάιλα, Παπαστάθης (94' Μπακόλας), Κώστας, Σίμος Χ., Μπολιεράκης, Στέργιος, Καϋμενάκης (89' Σίμος Ν.), Μούστο, Μίκροβας, Κατσούλης (91' Βασιλάκης), Γεωργός