Δεύτερη σερί σημαντική νίκη για τον ΑΟ Κορφοβουνίου

Μετά την σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του ΠΑΣ Κομμένου, ο ΑΟ Κορφοβουνίου επικράτησε εντός έδρας του Αστέρα Ρόκκα με 3-1, υποχρεώνοντάς τον στην πρώτη του ήττα το 2020.

Νέα σημαντική νίκη πέτυχε ο ΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας του Αστέρα Ρόκκα με 3-1, και βρίσκεται μία ανάσα από το να κλειδώσει τη συμμετοχή του στα play-off ανόδου. Από την άλλη πλευρά, ο Αστέρας που γνώρισε την πρώτη του ήττα το 2020, παρέμεινε στην πεντάδα, όμως έχει το δυσκολότερο πρόγραμμα σε σχέση με τους αντιπάλους του, καθώς έχει να αντιμετωπίσει τους δύο πρωτοπόρους του πρωταθλήματος στα τρία τελευταία ματς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Αστέρας στο πρώτο μέρος απείλησε περισσότερες φορές, ενώ το αντίθετο συνέβη στο δεύτερο μέρος με τους γηπεδούχους να είναι αρκετά πιο εύστοχοι στην τελική προσπάθεια. Αρχικά, ο Σιαφάκας έπειτα από λάθος διώξιμο αμυντικού πλάσαρε με τη μία από πολύ καλή θέση άουτ, ενώ ο ίδιος παίκτης έπειτα από κάθετη του Συγίζη, βγήκε απέναντι από τον Φώτη που όμως πρόλαβε και έπεσε στα πόδια του. Από κάθετη του Σιαφάκα, ο Γκανιάτσας από πλάγια θέση πλάσαρε, με τον Φώτη να πέφτει και να αποκρούει. Ο Συγίζης είχε ακόμη ένα σουτ από τα όρια της περιοχής που πέρασε λίγο πάνω από την εστία, ενώ ο Μήλιος με απευθείας εκτέλεση φάουλ, νικήθηκε από τον Φώτη που απέκρουσε σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι από την άλλη πλευρά, θα μπορούσαν να σκοράρουν έπειτα από λάθη στο κέντρο της άμυνας των φιλοξενούμενων, όμως ο Κοκκινέλης πλάσαρε άουτ, ενώ ο Κέφης είδε τον Μπαγεώργα να αποκρούει το σουτ του. Επίσης, ο Μπόσμος από πλάγια θέση είχε ένα σουτ που πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ, όταν στο 58ο λεπτό, από λάθος στην άμυνα, ο Κοκκινέλης με πλασέ με τη μία έκανε το 1-0. Στη συνέχεια ο Παπαστράτος με δύο σουτ ανάγκασε τον Μπαγεώργα με δύσκολες επεμβάσεις να παραχωρήσει κόρνερ, για να έρθει στο 72ο λεπτό το 2-0, όταν από στημένη φάση και απομάκρυνση της άμυνας, ο Αλέξανδρος Μέγας πήρε το ριμπάουντ έξω από την περιοχή και σούταρε, η μπάλα κάπου κόντραρε και άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα, πληγώνοντας με αυτόν τον τρόπο την παλιά του ομάδα. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Αστέρας κατάφερε να μειώσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όταν από εκτέλεση φάουλ του Συγίζη από τα αριστερά, ο Τσώλας, που είχε περάσει λίγα λεπτά πριν στο παιχνίδι, με δυνατή κεφαλιά έκανε το 2-1. Στα εναπομείναντα λεπτά, ο Αστέρας προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, όμως το Κορφοβούνι ήταν αυτό που σκόραρε καθαρίζοντας το τρίποντο της νίκης στο 86ο λεπτό, με τον Μπόσμο να εκμεταλλεύεται λάθος της άμυνας, να κλέβει τη μπάλα και να σπάει στον επερχόμενο Κώστα Τάτση που με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Διαιτητής: Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί: Σαρλής Χρήστος - Νικολάου Βαγγέλης

ΑΟ Κορφοβουνίου (Κορομηλάς): Φώτης, Τάτσης Α. (88' Μήτσιος), Βασιλείου, Κοντοδήμας, Μπόσμος Χ. (69' Ζαφείρης), Μέγας Αλ., Μέγας Αρ., Κέφης (90' Ζολώτας), Μπόσμος Δ., Τάτσης Κ., Κοκκινέλης

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.): Μπαγεώργας, Μπαγιώργας Π., Ζαρκάδας, Μήλιος (86' Σιακούφης), Νίκαρης, Μάης, Βάντζος Ι., Ντεκούλης, Γκανιάτσας (87' Ντέμσιας Κ.), Συγίζης (80' Βάντζος Ε.), Σιαφάκας (73' Τσώλας)