Δεύτερη σερί ισοπαλία για την Αναγέννηση κόντρα στην Καμπή

Σε ένα πολύ δυνατό ματς, η Αναγέννηση με την ΑΕ Καμπής, αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1,

Ισόπαλες αναδείχτηκαν η Αναγέννηση με την ΑΕ Καμπής, στο ματς που έκλεινε το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής της Α' ΕΠΣΑ, σε ένα πολύ δυνατό και αμφίρροπο παιχνίδι. Για την Καμπή αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία στην εκκίνηση του Πρωταθλήματος, ενώ η "Α" έχει ήδη στραβοπατήσει δύο φορές, γεγονός που μαρτυρά πως το φετινό Πρωτάθλημα αναμένεται πολύ ενδιαφέρον. Η πρώτη φάση για την Αναγέννηση ήρθε στο 4ο λεπτό, με το Χρηστογιάννη να σουτάρει έξω από την περιοχή, μετά από ενέργεια του Σιδηρόπουλου, λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 10ο λεπτό, ο Δ. Παπακίτσος σούταρε αδύναμα από το ύψος της περιοχής, με το Γεροδήμο να μπλοκάρει σταθερά, για να φανεί επιθετικά η Καμπή, στο 23ο λεπτό, με ένα άστοχο σουτ του Παλιάτσου. Ένα λεπτό αργότερα, μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι, είχαν σημαντική ευκαιρία, με το Νίκαρη να φεύγει στο χώρο και να σουτάρει ωραία διαγώνια, αναγκάζοντας το Νικολαΐδη σε δύσκολη επέμβαση σε κόρνερ. Στο 25ο λεπτό, ο Σιδηρόπουλος πήρε την κεφαλιά στην περιοχή, όμως δε βρήκε εστία, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση, έκανε ωραίο παράλληλο γύρισμα, που κατέληξε στο Χρηστογιάννη, που με τη σειρά του έπιασε δυνατό σουτ, που έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 27ο λεπτό, ο Γεροδήμος ανέτρεψε το Σιδηρόπουλο στη γωνία της περιοχής, και ο Χρηστογιάννης που ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, δε λάθεψε γράφοντας το 1-0. Η ΑΕ Καμπής είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, καθώς στο 32ο λεπτό, ο Χρηστογιάννης υπέπεσε πέναλτι, ο Μιχάλης ανέλαβε να εκτελέσει και νικήθηκε από το Νικολαΐδη . Δόθηκε επανάληψη, ωστόσο, στην εκτέλεση, καθώς ο τερματοφύλακας της Αναγέννησης βγήκε από την εστία του, και ο Νίκαρης πήρε την ευθύνη του δεύτερου πέναλτι. Η εκτέλεσή του όμως δεν ήταν καλή, και ο Νικολαΐδης μπλόκαρε! Στο 44ο λεπτό, η "Α" είχε διπλή ευκαιρία, μετά από κόρνερ, με τους Κακιώνη και Σιδηρόπουλο, όμως ο Γεροδήμος κατάφερε και μπλόκαρε.

Στην επανάληψη, η Αναγέννηση μπήκε πιο δυνατά, με το Δ. Παππά αρχικά να απειλεί με ένα αδύναμο σουτ, στο 46', και στη συνέχεια να νικιέται από το Γεροδήμο στο 50ο λεπτό, από κοντά, με την μπάλα να φτάνει στον Ασπροποταμίτη, που σούταρε, για να κερδίσει το κόρνερ, από κόντρα. Στο 60ο λεπτό, η Αναγέννηση έμεινε με παίκτη λιγότερο, όταν ο Αλ. Παπακίτσος, που είχε ήδη κίτρινη κάρτα, αντίκρισε δεύτερη κίτρινη-κόκκινη για θέατρο. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα οι γηπεδούχοι έψαξαν για το δεύτερο γκολ, με το Δ. Παπακίτσο στο 64' να σουτάρει για να διώξει με γροθιές ο Γεροδήμος σε κόρνερ, από το οποίο ο Σιδηρόπουλος βρέθηκε σε καλή θέση, όμως δεν τελείωσε καλά τη φάση. Η ΑΕ Καμπής σιγά σιγά πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπαθούσε με κάποια μακρινά σουτ, πριν φτάσουμε στο 80ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Μιχάλη, ο Δήμος πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-1. Η Καμπή μετά το γκολ και έχοντας παίκτη παραπάνω, έψαξε τη νίκη παίρνοντας μέτρα το γήπεδο, και στο 86' είχε ένα σουτ με το Δήμο, που έφυγε άουτ. Στο 87ο λεπτό, η "Α" είχε φάση διαρκείας στην περιοχή της Καμπής, η μπάλα απομακρύνθηκε και τελικά η πολιορκία λύθηκε με κεφαλιά του Σιδηρόπουλου, που δε βρήκε εστία. Στο 94ο λεπτό, ο Σιδηρόπουλος πήρε νέα κεφαλιά, μετά από σέντρα του Δήμου, όμως η μπάλα έφυγε και πάλι εκτός εστίας, και το 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους, με την Αναγέννηση να μένει για δεύτερο σερί ματς χωρίς νίκη.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Τσιώρη Ιωάννα - Μέκιος Σπύρος

Αναγέννηση Άρτας (Θόδης) : Νικολαΐδης, Γκαρτζώνης, Παππάς (83' Δήμος), Ασπροποταμίτης, Ψαλλιδάκης, Κακιώνης, Παπακίτσος Δ., Χρηστογιάννης, Μουσιωτίτσας (14' λ.τρ. Ζήσης), Σιδηρόπουλος, Παπακίτσος Αλ.

ΑΕ Καμπής (Γιάννος) : Γεροδήμος, Παλιάτσος, Γόγολος, Τζουμάκας Κ., Γαλάνης, Τζουμάκας Δ., Νίκαρης (83' Σαραντάρης), Σταμάτης Στ. (46' Κίτσιος - 65' λ.τρ. Γκανάρας), Δήμος, Σταμάτης Σωτ. (91' Στούπας), Μιχάλης