Δεύτερη ήττα από τη Ζάκυνθο για τον Καραϊσκάκη!

Πολύ κακό αποτέλεσμα για τον Καραϊσκάκη, που ηττήθηκε στη Ζάκυνθο από την τοπική ομάδα, με 2-0.

Σε πολύ κακό φεγγάρι βρίσκεται ο Καραϊσκάκης, σε μια κρίσιμη καμπή του Πρωταθλήματος στη SL2, με την αρτινή ομάδα να γνωρίζει σήμερα την ήττα από τη Ζάκυνθο με 2-0. Πλέον, η ομάδα του Κώστα Φραντζέσκου πρέπει να αντιμετωπίσει το παιχνίδι της Τετάρτης, κόντρα στην Ιεράπετρα σαν τελικό, καθώς οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα πλην της νίκης, θα τη φέρει σε πολύ δύσκολη θέση, αναφορικά με το μέλλον της και την παραμονή της στην κατηγορία. Στο αγωνιστικό κομμάτι, η πρώτη τελική στο ματς ανήκε στη Ζάκυνθο, με την κεφαλιά του Ζε Εσόνο να φεύγει άουτ, στο 13ο λεπτό. Ο Καραϊσκάκης φάνηκε στο ματς, στο 24ο λεπτό, όταν μετά από κακό διώξιμο του Μέντεζ, ο Κορέλας σούταρε από το ημικύκλιο, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές στημένες φάσεις, και στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους απείλησαν σε δύο περιπτώσεις, με τον Τσιμέλι στο 43' μετά από φάουλ του Νικολακόπουλου, να νικιέται με διπλή προσπάθεια από το Λάζαρεβς, και το Σολ, στις καθυστερήσεις, να πλασάρει μετά από κόρνερ αυτή τη φορά του Νικολακόπουλου, όμως την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στην επανάληψη, ο Καραϊσκάκης έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, στο 49ο λεπτό, όταν ο Ναζίμ έβγαλε τον Ντοναλντόνι στο τετ α τετ, όμως ο Μέντεζ με πολύ δύσκολη επέμβαση έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και η ευκαιρία χάθηκε. Στο 52ο λεπτό, ο Πέδρο Ενρίκε εκτέλεσε φάουλ από μακριά, όμως ο Μέντεζ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ, και ένα λεπτό αργότερα, αφού ο Καραϊσκάκης δεν μπόρεσε να προηγηθεί και να ελέγξει το ματς, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν μετά από σέντρα του Σολ, ο Εντουάρντο αμαρκάριστος πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. Όπως και στο ματς του πρώτου γύρου, η Ζάκυνθος μετά το γκολ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και αφού έφτασε κοντά στο γκολ, στο 63ο λεπτό, με το πλασέ του Καλλιβωκά να περνά ελάχιστα άουτ, έφτασε στο 64ο λεπτό, στο 2-0, όταν μετά από κόρνερ του Νικολακόπουλου, η άμυνα του Καραϊσκάκη έχασε ακόμα μια κεφαλιά, από τον Τσιμέλι, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 66ο λεπτό, η Ζάκυνθος έφτασε κοντά σε νέο γκολ, όμως ο Λάζαρεβς νίκησε τον Εντουάρντο που πλάσαρε μέσα από την περιοχή. Στο 76ο λεπτό, ο Λετονός τερματοφύλακας σταμάτησε και πάλι τον Εντουάρντο, ενώ το σουτ του Δερμιτζάκη στο 79ο λεπτό, κόντραρε και έφυγε εκτός. Ο Καραϊσκάκης ήταν εμφανές ότι δε θα μπορούσε να γυρίσει το ματς, και στο τελευταίο δεκάλεπτο είχε μια κεφαλιά με τον Κρισμάρεβιτς που μπλόκαρε εύκολα ο Μέντεζ και καμία άλλη φάση, γνωρίζοντας δεύτερη ήττα από μια ομάδα από την οποία σχεδόν όλες οι ομάδες, πήραν βαθμούς.

Γκολ : Εντουάρντο 53', Τσιμέλι 64'

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)  Βοηθοί: Μανάσης (Τρικάλων) - Αθανασοπούλου (Μεσσηνία)  4ος: Ψύχουλας (Βοιωτίας)  Παρατηρητής: Μαζαράκης (Κεφαλληνίας-Ιθάκης)

Ζάκυνθος (Νόλης) : Μέντεζ, Καλλιβωκάς, Κούνια, Οντόνε, Νικολακόπουλος, Σούρμπης (87' Ντάσης), Ζε Εσόνο, Κιτόκο (51' Ρουκουά), Κοναγκάγια (46' Εντουάρντο), Σολ (71' Λάμπογλου), Τσιμέλι

Καραϊσκάκης (Φραντζέσκος) : Λαζάρεβς, Πριόνας, Κλιγγόπουλος, Γιαννιώτης, Φαν Ίπερεν (39' λ.τρ. Μερτύρης - 71' Κρισμάρεβιτς), Πέδρο Ενρίκε, Βαφειάδης (60' Μίλιτς), Ναζίμ, Νταλακούρας (60' Δερμιτζάκης), Κορέλας (71' Κοντοπούλης), Ντοναλντόνι