Δεν τα κατάφερε στη λασπομαχία της Δράμας ο Καραϊσκάκης

Δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το δύσκολο αγωνιστικό χώρο της Δράμας ο Καραϊσκάκης, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0.

Δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα μέσα στη Δράμα ο Καραϊσκάκης, γνωρίζοντας την ήττα από τη γηπεδούχο ομάδα με 2-0. Το ματς διεξήχθη σε έναν κακό όπως ήταν αναμενόμενο, αγωνιστικό χώρο, λόγω της συνεχούς βροχής, και οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν φάσεις με σωστό ποδόσφαιρο. Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο  16ο λεπτό, με τον Αυγενικού να σουτάρει, την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ. Στο 22ο λεπτό ο Καραϊσκάκης απάντησε στις ευκαιρίες, όταν ο Γυφτοκώστας πήρε την κεφαλιά από καλή θέση μέσα στην περιοχή, όμως ο Μένκα μπλόκαρε. Στο 28ο λεπτό, οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ, με ωραία προσωπική ενέργεια, όταν ο Πατράλης βρήκε χώρο στον άξονα, και σούταρε έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Στεφανάκου για το 1-0. Πριν προλάβει να συνέλθει η ομάδα του Καραϊσκάκη, η Δόξα διπλασίασε τα τέρματά της, όταν ο Καψάλης σέντραρε, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ροντρίγκες, με το διαιτητή Τσαγκαράκη να δείχνει το σημείο του πέναλτι, την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο Μάρτινς, σημειώνοντας το 2-0. Ο Καραϊσκάκης προσπάθησε πριν την ανάπαυλα να ανασυνταχτεί και να μπει στο ματς, όμως η μόνη του καλή στιγμή, ήταν ένα μακρινό σουτ του Γυφτοκώστα, το οποίο εξουδετέρωσε χωρίς πρόβλημα ο Μένκα. Η αρτινή ομάδα παρά το εις βάρος της σκορ στάθηκε καλά στο πρώτο μέρος, με τον κακό αγωνιστικό χώρο όμως να μη βοηθά να δημιουργήσει απειλητικές καταστάσεις.

Στο δεύτερο μέρος, η βροχή που είχε σταματήσει ξεκίνησε εκ νέου, καθιστώντας ακόμα πιο δύσκολη την προσπάθεια του Καραϊσκάκη να μπει ξανά στο παιχνίδι. Στο 57ο λεπτό, ο Τζιώρας απείλησε για τον Καραϊσκάκη, όταν κέρδισε τις μονομαχίες από τους αντιπάλους του, όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε λίγο δίπλα από την εστία του Μένκα. Δύο λεπτά αργότερα, η Δόξα απάντησε με το Μακρή να βρίσκει τον Κρητικό, και τον τελευταίο να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια του Στεφανάκου. Στο 62ο λεπτό, η Δόξα απώλεσε νέα ευκαιρία να τελειώσει το ματς, όταν ο Κρητικός βρήκε το Μάρτινς που στόπαρε, και σούταρε, με την μπάλα όμως να φεύγει λίγο δίπλα από την εστία. Στο 70ο λεπτό, ο Σεράνο, που έκανε και το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Καραϊσκάκη, περνώντας ως αλλαγή στη θέση του Μασούρα, έφτασε κοντά στο 2-1, όμως το ωραίο σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε δύσκολα ο Μένκα. Στο 78ο λεπτό, ο Πατράλης πλησίασε στο δεύτερο προσωπικό του γκολ, όμως ο Στεφανάκος το αρνήθηκε, κρατώντας το 2-0. Στην τελευταία φάση του ματς, ο Πεταυράκης έκανε ατομική ενέργεια και σούταρε, με το Στεφανάκο να διώχνει δύσκολα. Το 2-0 δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού, με τον Καραϊσκάκη να παρουσιάζει αξιοπρεπές πρόσωπο μέσα στη Δράμα, όμως να μην μπορεί σε ένα δύσκολο γήπεδο να φύγει με κάτι θετικό απέναντι σε μια ισχυρή αντίπαλο. Πλέον η αρτινή ομάδα στρέφει την προσοχή της στο παιχνίδι εκτός έδρας κόντρα στα Τρίκαλα, όπου δεδομένης και της βαθμολογικής θέσης του αντιπάλου, ενδεχόμενο "διπλό" θα φέρει σε πολύ πλεονεκτική θέση το σύνολο του Αποστόλη Χαραλαμπίδη, ενόψει του δεύτερου γύρου.

Γκολ : Πατράλης 28', Μάρτινς (π) 32'

Κίτρινες : Δούμτσιος, Μάρτινς

Κόκκινες : -

Διαιτητής : Τσαγκαράκης Πέτρος (Χανίων)  Βοηθοί : Αναστασάκης Αντώνης (Χανίων) - Κοκμοτός Γιάννης (Δωδεκανήσου)  4ος : Αγγελάκης Άγγελος (Μακεδονίας)

Δόξα Δράμας (Βεργέτης) : Μένκα, Πεταυράκης, Ανδρέου, Αυγενικού, Κρητικός (69' Σουμά), Μάρτινς (69' Κασασόλα), Δούμτσιος (81' Σαμπανίδης), Σιώπης, Καψάλης, Μακρής, Πατράλης

Καραϊσκάκης (Χαραλαμπίδης) : Στεφανάκος, Καψάλης, Παναγιώτου, Παντίδος, Ροντρίγκες, Μασούρας (66' Σεράνο), Γυφτοκώστας (77' Ματθαίου), Ψιάνος, Τζιώρας, Βουκμίροβιτς, Κάκκο (23' λ.τρ. Άλεξιτς)