Δεν τα κατάφερε κόντρα στην πρωτοπόρο Νέα Ιωνία η Αναγέννηση (pics)

Δεν κατάφερε να ανακόψει το αήττητο σερί της πρωτοπόρου Νέας Ιωνίας στην Α1 γυναικών η Αναγέννηση Άρτας, καθώς ηττήθηκε με 17-26 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής.

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Σάσα Ζιβούλοβιτς, με την είσοδο και της Ανδρίτσου στην αναμέτρηση που έδωσε επιθετικό "άερα" στην ομάδα της, πήρε ένα καθαρό προβάδισμα στο σκορ, και χάρη και στην εύνοια των διαιτητών, οι οποίοι έδωσαν την πρώτη δίλεπτη αποβολή στις φιλοξενούμενες στο β' ημίχρονο (!), παρά τα πολλά φάουλ στα οποία υπέπεσαν στο πρώτο μέρος, κατάφεραν και πήγαν προηγούμενες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το υπέρ τους 8-14.

Οι γηπεδούχες πάλεψαν για την επιστροφή τους στην επανάληψη, κατάφεραν να μειώσουν στα τρία γκολ διαφορά στα μισά, όμως νέες κακές διαιτητικές αποφάσεις αντί να μειώσουν, μεγάλωσαν εκ νέου τη διαφορά υπέρ της ομάδας της Νέας Ιωνίας. Έτσι στο τελευταίο τέταρτο, οι φιλοξενούμενες με καλή άμυνα και σωστές επιθετικές επιλογές, αλλά και την ψυχολογία με το μέρος τους, έφτασαν στη νίκη με 17-26. Είναι χαρακτηριστικό ότι η Αναγέννηση σε αυτό το διάστημα σκόραρε μόλις δύο γκολ.

Η τέως παίκτριες της Αναγέννησης, Ολίνα Ανδρίτσου με 7 γκολ και οι Νταβίντοβιτς με 6, συν την Στουγιαννίδου που πέτυχε επίσης 6, σήκωσαν το βάρος στο σκοράρισμα για τις νικήτριες, ενώ από την Αναγέννηση 4 γκολ πέτυχε η Ελένη Προκοπίδου, τα περισσότερα στο β' ημίχρονο. Τέλος, ενδιαφέρον στοιχείο της αναμέτρησης, το μόλις ένα εύστοχο πέναλτι από τα 7 που έδωσαν οι δύο διαιτητές.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος - Κυριακού

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-3, 2-6, 3-7, 6-10, 8-14 (ημχ), 10-16, 13-17, 15-19, 15-23, 17-25, 17-26

Δίλεπτα: 3-4 Πέναλτι: 0/3 - 1/4

Αναγέννηση Άρτας (Σεϊρεκίδης): Κολλύρη, Δήμου, Ναντότσι, Σκάρα, Νούλα 2, Σπυριδοπούλου, Μούρνου 3, Σάιντοβα, Τσερέπη, Σούρχαν 2, Προκοπίδου 4, Κόφτουν 2, Σβετόφσκα 2, Τριετίνα 2, Παπακοσμά, Μάστακα

ΟΦ Νέας Ιωνίας (Ζιβούλοβιτς): Μ. Κεπεσίδου, Μανιά, Μουρατίδου, Ανδρίτσου 7, Κοτρώτσιου, Κουμίροβα 4, Κρνιτς, Καρέλα, Μακρή, Φράγκου 1, Ν. Κεπεσίδου 2, Γιαννοπούλου, Ντιμτσούδη, Νταβίντοβιτς 6, Μυλωνά, Στουγιαννίδου 6