Δεν τα κατάφεραν στον τελικό με τον ΑΣ Γιάννενα τα κορίτσια του ΓΣ Άρτας (pics)

Αν και αγωνίστηκαν εντός έδρας, τα ταλαντούχα κορίτσια του ΓΣ Άρτας ηττήθηκαν στο τάι μπρέικ και έχασαν την ευκαιρία να στεφθούν πρωταθλήτριες.

Τον ΑΣ Γιάννενα αντιμετώπισε στον τελικό του Πρωταθλήματος Κ18 Κοριτσιών της ΕΣΠΕΔΕ, την Τετάρτη στο ΔΑΚ Άρτας, ο ΓΣ Άρτας, τον οποίο φέτος είχε αντιμετωπίσει ήδη άλλες δύο φορές, επικρατώντας ισάριθμες φορές με 3-0 σετ, κάτι το οποίο δεν κατάφερε όμως και στον τελικό γνωρίζοντας την ήττα με 3-2 σετ, καταλαμβάνοντας την δεύτερη θέση. Η αρτινή ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και πήρε άνετα το πρώτο σετ, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς έχασε το δεύτερο σετ και πολύ εύκολα και το τρίτο, κάνοντας πολλά λάθη. Στο τέταρτο σετ τα κορίτσια της αρτινής ομάδας μπήκαν αποφασισμένα να ισοφαρίσουν και να στείλουν το ματς σε 5ο σετ, και το πέτυχαν, όμως στο τάι μπρέικ, οι φιλοξενούμενες πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα στο σκορ, και αν και ο ΓΣ Άρτας ισοφάρισε σε 11-11 και 12-12, εν τέλη κάποια επιπλέον λάθη, έδωσαν τη νίκη με 12-15 και το τρόπαιο στον ΑΣ Γιάννενα με 2-3 σετ.

Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Φιλαθλητικός Πρέβεζας, ο οποίος επικράτησε στον μικρό τελικό με 3-0 σετ των Ελπίδων Λευκάδας.

Τέλος, να αναφέρουμε ότι τον τελικό παρακολούθησαν ο Δήμαρχος Αρταίων Χρήστος Τσιρογιάννης, οι Αντιδήμαρχοι Νίκος Λιόντος και Παναγιώτης Γαλάνης, η επικεφαλής της μείζονος αντιπολίτευσης Τζένη Ταπραντζή, οι δημοτικοί σύμβουλοι Χρήστος Γιώτης και Χριστόφορος Σιαφάκας, και η Γενική Γραμματέας του Δήμου, Εύη Βασιλάκη.

Διαιτητές: Φλούδας - Μπαλτζώης

Τα σετ (2-3): 25-12, 23-25, 8-25, 25-17, 12-15

ΓΣ Άρτας (Σταμούλης): Γκούντα, Μπούρη, Γιώτη, Καυκιά, Τοντο, Σιαφάκα, Φραγατακα, Παππά, Αγόρου, Βόιδαρου