Δε δυσκολεύτηκε απέναντι στον ΑΟΦ η Νέα Αναγέννηση

Χωρίς πρόβλημα ξεκίνησε τη νέα χρονιά η Νέα Αναγέννηση, επικρατώντας του ΑΟΦ με 4-0.

Με το δεξί μπήκε στις αγωνιστικές υποχρεώσεις του νέου έτους η Νέα Αναγέννηση Αρταίων, επικρατώντας άνετα του ΑΟ Φιλιππιάδας, με 4-0. Το σκορ άνοιξε στο 17ο λεπτό, ο Τζαλοκώστας, με κεφαλιά, εκμεταλλευόμενος σέντρα του Νίκαρη. Ο ίδιος παίκτης είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει πέντε λεπτά μετά, τα τέρματά του, όμως σούταρε άουτ, ωστόσο τα κατάφερε λίγο αργότερα, όταν από σέντρα του Βλάχα, έγραψε με κεφαλιά το 2-0. Στο 30' ο Νίκαρης δεν κατάφερε από θέση τετ α τετ να γράψει το 3-0, κάτι που πέτυχε ο Δερβίλης λίγα λεπτά πιο μετά, όταν από κόρνερ του Βλάχα, με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Λίγο πριν φύγει το ημίχρονο, ο Παππάς είχε ένα σουτ που έφυγε άουτ.

Στην επανάληψη, όπως ήταν αναμενόμενο ο ρυθμός έπεσε, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μια καλή στιγμή στο 48', όμως την μπάλα να σταματά στο δοκάρι, για να έρθει ο Νίκαρης, και από μπαλιά του Τζαλοκώστα να διαμορφώσει το τελικό 4-0, από θέση τετ α τετ. Ο ίδιος παίκτης έχασε την ευκαιρία για πέμπτο γκολ στο 76', έπειτα από σέντρα του Τριαντάφυλλου, σουτάροντας άουτ, ενώ ίδια τύχη είχε και το σουτ του Βλάχα στο 80'. Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, λίγο πριν το τέλος, ο Γεροκώστας είχε με τη σειρά του άστοχο σουτ, για να παραμείνει το σκορ στα επίπεδα του 4-0, με τους νικητές να αυξάνουν τη διαφορά από τους διώκτες τους, στους 7 βαθμούς.

Διαιτητής : Σιατής Κων/νος  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Γεωργούλας Βαλάντης

Νέα Αναγέννηση Αρταίων 2016 (Γούσης) : Κανταρέλης, Τριαντάφυλλος, Σακκάς, Δερβίλης, Μπούντζας, Βλάχας, Παππάς, Κόνιαρης (46' Καλόγηρος), Νίκαρης (75' Γεροκώστας), Τζαλοκώστας (75' Γεωργακόπουλος), Δεληκούρας (74' Ρώσσος)

ΑΟ Φιλιππιάδας (Λαϊνάς) : Μούτας, Θάνης Π., Θάνης Σ., Λαμπρούσης, Ρεμπής, Αλεξίου, Παντιώρας, Βαρούχος, Κωστάκος, Μαλαμής, Τζίμας