Άσχημο ξεκίνημα και βαριά ήττα για την Ανέζα (pics)

Δεν κατάφερε να μπει στο πνεύμα του αγώνα με την Ελεούσα η Ανέζα, που αν και προηγήθηκε, γνώρισε την ήττα με 5-1.

Τις αναμενόμενες δυσκολίες και αυξημένες απαιτήσεις των αγώνων μπαράζ ανόδου στη Γ' Εθνική, γνώρισε από πρώτο χέρι η Ανέζα, που στην εκκίνηση των υποχρεώσεών της, γνώρισε την ήττα από τη Θύελλα Ελεούσας, εκτός έδρας, με 5-1. Η εκπρόσωπος του νομού μας και Πρωταθλήτρια στην Α' ΕΠΣΑ, μπήκε στο ματς με τις καλύτερες προϋποθέσεις, καθώς στην πρώτη της φάση, στο 10' πήρε κεφάλι στο σκορ, όμως στη συνέχεια η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν καταιγιστική, δείχνοντας πως είναι μια πάρα πολύ καλά δουλεμένη και δυνατή ομάδα, φτάνοντας εύκολα στην ανατροπή και τελικά στη νίκη, με το ευρύ 5-1. Φυσικά, η Ανέζα κατέβηκε στο ματς με αρκετές απουσίες, καθώς είχε την ατυχία να έχει αρεκτούς ποδοσφαιριστές ασθενείς με γρίπη, με τα χέρια του κυρίου Σφήκα να είναι δεμένα, ωστόσο, δεδομένα στη συνέχεια των play-off πρέπει να δείξει καλύτερο πρόσωπο για να διεκδικήσει τις πιθανότητες που της αναλογούν, καθώς οι ομάδες που θα κληθεί να αντιμετωπίσει, δε θα έχουν όλες τη δυναμικότητα της σημερινής της αντιπάλου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Πρωταθλήτρια της ΕΠΣΑ μπήκε αγχωμένη στο ματς, και στο πρώτο τρίλεπτο, γλύτωσε το γκολ μετά από κάποια λάθη της άμυνας, για να φτάσουμε στο 10ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Χρηστογιάννη, ο Ρούμπος έπιασε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και νίκησε τον Αρχοντάκη, γράφοντας το 0-1. Η Θύελλα προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και στο 15ο λεπτό είχε σημαντική ευκαιρία, με τον Παπαρούνα να κάνει καλό σουτ, τον Μπακοχρήστο να διώχνει ασταθώς, και το Μουχάνη στην επαναφορά, να χάνει μεγάλη ευκαιρία, αστοχώντας από πλεονεκτική θέση. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 18ο λεπτό είχαν ένα καλό σουτ του Βελτσίστα που έδιωξε ο Μπακοχρήστος, ενώ στην επαναφορά, ο Τσουμάνης σούταρε άουτ. Στο 22ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα, όταν ο Παπανίκου υπέπεσε σε πέναλτι, και ο Νάσιος από την άσπρη βούλα, δε λάθεψε γράφοντας το 1-1. Οι γηπεδούχοι ήταν πάρα πολύ επιθετικοί μετά το γκολ που δέχτηκαν, κλείνοντας την Ανέζα στο μισό της, και έφτασαν στην ανατροπή, στο 26ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Μπουκουβάλα, η άμυνα αδράνησε και ο Νάσιος και πάλι, με κεφαλιά αυτή τη φορά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 2-1. Πριν προλάβει να συνέλθει η Ανέζα, δέχτηκε και τρίτο γκολ, καθώς στο 30ο λεπτό, ο Τσάγκας βρήκε ωραία κάθετα το Μουχάνη, ο οποίος αφού απέφυγε και τον εξερχόμενο Μπακοχρήστο, έγραψε το 3-1, δίνοντας σαφές προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 35ο λεπτό, η Θύελλα είχε την ευκαιρία να δώσει διαστάσεις στο σκορ, όταν κέρδισε νέο πέναλτι, με τον Μπακοχρήστο αυτή τη φορά να νικά το Νάσιο, και να του αρνείται το χατ-τρικ, κρατώντας στο ματς την ομάδα του. Στο 42ο λεπτό, ο Μουχάνης κινήθηκε και πάλι κάθετα και έγινε κάτοχος της μπάλας, όμως το σουτ του από καλή θέση, κόντραρε και έφυγε κόρνερ, σε μια φάση που ήταν και η τελευταία για το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι δυνατά, και μόλις στο 1ο λεπτό είχαν καλή κεφαλιά του Βελτσίστα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Νάσιου, που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Μπακοχρήστος, ενώ στο 50ο λεπτό, το καλό σουτ του Νούγια, έφυγε λίγο δίπλα από την εστία. Στο 58ο λεπτό, η Ανέζα φάνηκε επιθετικά μετά από πολλή ώρα, όταν ο Νίκαρης δοκίμασε το πόδι του από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε άουτ, με τη Θύελλα να απαντά με γκολ, στο 63ο λεπτό, όταν ο Νούγιας έκανε το σουτ στη γωνία του Μπακοχρήστου, η μπάλα πέρασε και από σώματα και κατέληξε στα δίχτυα, για το 4-1. Η Ελεούσα έφτασε και σε πέμπτο γκολ, στο 74ο λεπτό, όταν ο Στ. Παπαρούνας έκανε τη σέντρα στην περιοχή και μετά από κακή εκτίμηση στην άμυνα, ο Κεφάλας με σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 5-1. Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι έλεγξαν το ρυθμό του αγώνα, διαχειριζόμενοι το υπέρ τους αποτέλεσμα, με την Ανέζα να προσπαθεί να φτάσει σε κάποιο γκολ ακόμα, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με το σκορ να μην αλλάζει και την ομάδα του νομού μας να στρέφει την προσοχή της στο επόμενο παιχνίδι, στην έδρα της κόντρα στον Αμβρακικό Βόνιτσας, κόντρα στον οποίο θα κυνηγήσει το θετικό αποτέλεσμα.

Θα ακολουθήσει πλούσιο φωτορεπορτάζ, αλλά και βίντεο με τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές του αγώνα.

Διαιτητής : Ασλανίδης Γιώργος (Πιερίας)  Βοηθοί : Κουτσικανίδης Γιώργος (Πιερίας) - Τσικλητάρη Δήμητρα (Πιερίας)  Παρατηρητής : Διαμαντής Γιώργος (Κοζάνης)

Θύελλα Ελεούσας (Ζώης) : Αρχοντάκης, Μαρμούτας (68' Παπαρούνας Σ.), Μπουκουβάλας, Μαλλάτος, Νάσιος, Τσουμάνης, Παπαρούνας Στ. (76' Γεωλδάσης), Μουχάνης, Τσάγκας (68' Πασχάλης), Νούγιας (68' Κεφάλας), Βελτσίστας (76' Παλαιοχώρης)

ΠΑΣ Ανέζα (Σφήκας) : Μπακοχρήστος, Παπανίκου, Πλακιάς, Ρώσσιος, Χρηστογιάννης, Νίκαρης, Μιχάλης (85' Θεμελής), Τσαμπάς (46' Παύλου), Χουλιάρας Ν. (46' Μητσαράς), Ζώης (79' Καραμέτσιος), Ρούμπος