Άρεσε ο Καραϊσκάκης, παρά την ήττα στα Γιάννενα

Σε καλό δρόμο φαίνεται πως βρίσκεται ο Καραϊσκάκης, παρά την ήττα με ανατροπή στους Ζωσιμάδες, από τον ΠΑΣ, με 2-1.

Αξιόλογο πρόσωπο παρουσίασε ο Καραϊσκάκης, κόντρα σε μια ομάδα που στοχεύει να πρωταγωνιστήσει φέτος στην κατηγορία, με αρκετούς νεαρούς παίκτες του να αφήνουν υποσχέσεις για τη συνέχεια, δείχνοντας εξαιρετικά στοιχεία στον αγωνιστικό χώρο. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 2-1 υπέρ των γηπεδούχων, με την αρτινή ομάδα να δείχνει ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Στο 4ο λεπτό, οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι, με το Γώγο να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα άουτ. Στο 10ο λεπτό, νέα κεφαλια για τον ΠΑΣ, αυτή τη φορά από τον Κριζμάν βρήκε το Μέλκα σε ετοιμότητα. Ο Καραϊσκάκης απείλησε στο 16ο λεπτό, όταν έπειτα από ωραία ομαδική ενέργεια και σέντρα του Τσούτση, ο Χατζηστραβός σούταρε λίγο άουτ. Με τη συμπλήρωση του ημιώρου, ο Καραϊσκάκης είχε νέα φάση, με τον Αλμπάνη να σουτάρει και τον Περιστερίδη να διώχνει δύσκολα, ενώ στη συνέχεια κεφαλιά του Μασούρα μπλόκαρε ο γκολκίπερ του ΠΑΣ. Στο 43ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης άνοιξε το σκορ, όταν από σέντρα του Αλμπάνη, ο Κούστα έγινε κάτοχος της μπάλας και αφού απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, σούταρε, για να γράψει το 0-1. Το πρώτο μισό σημαδεύτηκε από το σοβαρό τραυματισμό του Ελευθεριάδη του ΠΑΣ Γιάννινα, που οι πρώτες εκτιμήσεις μιλούν για κάταγμα στον αστράγαλο.

Στο δεύτερο μέρος, η έξοδος του Καραγιαννίδη, που αποχώρησε λίγο πριν την ανάπαυλα νιώθοντας μια δυσφορία, χωρίς να είναι κάτι ανησυχητικό, καθώς και οι πολλές και συνεχείς αλλαγές έφεραν αναστάτωση στην αμυντική γραμμή και επέτρεψε στο δραστήριο Λεό, να σημειώσει δύο τέρματα. Αρχικά, στο 52ο λεπτό, ο Γάλλος επιθετικός έφυγε στην κόντρα και μόνος απέναντι από το Μέλκα έγραψε το 1-1. Στο 63ο λεπτό, ο ίδιος παίκτης πέτυχε την ολική ανατροπή, όταν ο Μπουκουβάλας εκμεταλλεύτηκε λάθος της αμυντικής γραμμής, γύρισε για το Λεό, που σκόραρε για το 2-1. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης, με τον Παππά να αντιδρά σωστά σε δύο περιπτώσεις και τον Καραϊσκάκη να αφήνει πολύ καλές εντυπώσεις για την εποχή.

Διαιτητής : Πάνος Ιωάννης (Ηπείρου)  Βοηθοί : Θανασιάς Θανάσης (Ηπείρου) - Λιόντος Κων/νος (Ηπείρου)

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιαννίκης) : Περιστερίδης (46' Γιαννίκογλου), Σκόνδρας (75' Ζώγκος), Γώγος (46' Πανουργιάς), Μπουκουβάλας, Αποστολόπουλος (66' Οικονομόπουλος), Σιόντης (46' Κάστρο), Καρτάλης (75' Πήλιος), Ξύδας (70' Γροσδάνης), Ράντοβατς (46' Γκαρσία), Ελευθεριάδης (28' λ.τρ. Λεό), Κριζμάν (66' Λιάσος)

Καραϊσκάκης (Χαραλαμπίδης) : Μέλκας (65' Παππάς), Παπανίκου (55' Καψάλης), Παναγιώτου (76' Μαργώνης), Καραγιαννίδης (43' Βλάχος), Καπίας (55' Γιαννιώτης), Μασούρας (65' Παππάς), Χατζηστραβός (65' Νταλακούρας), Ψιάνος (46' Μέτσε), Κούστα (52' Τερεζίου), Αλμπάνης (65' Μελετίδης), Τσούτσης (46' Γυφτοκώστας)