Αποτελέσματα Τελικών Κυπέλλου Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Ε. 23/4

Έπεσε η αυλαία για την ανδρική ομάδα του Γ.Σ.Άρτας, η οποία γνώρισε την ήττα με 1-3 σετ από τον Α.Ο. Πρέβεζας, στον τελικό Κυπέλλου Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Ε.. Στον τελικό των γυναικών ο Φιλαθλητικός Πρέβεζας επιβλήθηκε του Ιωνικού Αγρινίου με 3-0 σετ.

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε η χρονιά για τον Α.Ο. Πρέβεζας. Μετά την κατάληψη της 1ης θέσης στο πρωτάθλημα και την άνοδο στην Α2, σειρά είχε το Κύπελλο , όπου νίκησε τον Γ.Σ. Άρτας με 1-3 σετ στον Τελικό που διεξήχθη στο κατάμεστο Δ.Α.Κ. Άρτας. Πιο αναλυτικά: στο 1ο σετ οι 2 ομάδες μπήκαν πολύ παθιασμένα στο παιχνίδι και μέχρι τα μισά του σετ ήταν ισόβαθμες(16-16). Όμως οι σωστές επιθετικές ενέργειες του Αθανασίου και του Τσίνα, έδωσαν το προβάδισμα στην τοπική ομάδα, η οποία κέρδισε το σετ με 25-22.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ με τις ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ, όμως οι εντυπωσιακές άμυνες του Πηλιοκάτερου, σε συνδυασμό με πολλές κερδισμένες φάσεις διαρκείας, έδωσαν την απαραίτητη ώθηση στην ομάδα του Α.Ο. Πρέβεζας έχοντας ως αποτέλεσμα την κατάκτηση του σετ με 21-25.

Στο 3ο σετ, η ομάδα της Πρέβεζας μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και με πιεστικό σέρβις πήρε τη διαφορά στο σκορ, την οποία κράτησε μέχρι και το τέλος του με σκορ 20-25.

Στο 4ο σετ, η ομάδα του Γ.Σ. Άρτας προέβαλλε αντίσταση μέχρι και το 16-16, όμως παρά τις εντυπωσιακές άμυνες του Καλλιμάνη, δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ, χάνοντάς το με 19-25.

Τα σετ(1-3): 25-22, 21-25, 20-25, 19-25

Γ.Σ. Άρτας (Πορτοβάρας, Σταμούλης): Κωστανίκος, Τσίνα, Αντωνίου, Μπίκας, Αθανασίου Λ, Κυριακίδης, Καλλιμάνης(λ), Καραβασίλης, Αθανασίου Ι, Χήτας, Χουλιάρας, Σταμούλης

Α.Ο. Πρέβεζας (Τσεκούρας): Ζήσης, Πηλιοκάτερος, Κανέλλος, Σακκάς, Σερμάδι, Σωτηρίου Σ,, Αρμπυρός, Κασιάρας, Μπάμπης, Χατζής, Σωτηρίου Β, Παππάς,Μπουτόπουλος(λ), Χριστοφορίδης(λ)

Διαιτητές: Φλούδας Μιχαήλ, Φωτιάδης Σωκράτης

Γραμματεία: Καραγιάννης Κων/νος

Στον τελικό Γυναικών που ακολούθησε, ο Φιλαθλητικός Πρέβεζας πήρε τη νίκη με 3-0 από τον ελλιπή Ιωνικό Αγρινίου, κατακτώντας το 1ο Κύπελλο της ιστορίας τους.

Τα σετ(3-0): 25-12, 25-12, 25-19

Φιλαθλητικός Πρέβεζας (Ζήσης):  Μπακαλη, Κοσμίδου Α., Πιέτα, Ράπτη, Ντάκουλα, Κουτσογιαννοπούλου, Γιαγια, Κοσμίδου Β., Αγκαλι, Παλαμαρίδη, Σοφιανού

Ιωνικός Αγρινίου (Λεγάτου): Λογκιζίδου, Τζωρτζοπούλου, Δημητράντζου, Παπανίκου, Καλαμπούκα, Σαρδέλη, Λογοπάτη, Γαλήνα

Διαιτητές: Φλούδας Μιχαήλ, Φωτιάδης Σωκράτης

Γραμματεία: Χαλβατζή Χριστίνα