Απίστευτο ματς στο Πέτα και πρόκριση για τους Φιλέλληνες

Τρομερό ματς στο γήπεδο του Πέτα, με τους Φιλέλληνες να παίρνουν τη νίκη με 5-3 κόντρα στον ΠΑΣ Κομμένου και μαζί και την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣ Άρτας, ανατρέποντας το 0-2 του πρώτου 25λέπτου.

Απίστευτο ξεκίνημα στην αναμέτρηση για τους φιλοξενούμενους που αγωνίζονται μία κατηγορία χαμηλότερα, καθώς στο 14ο λεπτό από εκτέλεση κόρνερ του Διονύση Νάτσιου, ο Γιώργος Παππάς στο πρώτο δοκάρι έκανε το γυριστό σουτ, η μπάλα άλλαξε πορεία στον Κατέρο και έγινε το 0-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα, όμως στο 18' το σουτ του Σερβετά έπειτα από πάσα του Κώστα, απέκρουσε όμορφα στη γωνία του σε κόρνερ ο Κόπανος. Στο 25ο λεπτό ο ΠΑΣ κατάφερε να προηγηθεί με δύο τέρματα διαφορά, με τον Κατσούλη έξω από την περιοχή να κάνει ωραίο συρτό σουτ, τη μπάλα να χτυπά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Πουσκούλογλου και να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-2. Οι Φιλέλληνες παρά την άσχημη εξέλιξη του παιχνιδιού, κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ σε λιγότερο από οκτώ λεπτά. Συγκεκριμένα στο 27ο λεπτό, από εκτέλεση κόρνερ του Βάσιου, ο Σιόγκας έκανε το γυριστό σουτ, ο Σεϊμένης με το κορμί του άλλαξε την πορεία της μπάλας και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2. Τρία λεπτά αργότερα, ο Σιόγκας πάτησε περιοχή απέφυγε τον Νάτσιο όμως από πλάγια θέση νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Κόπανο. Στο 33ο λεπτό, ήρθε η ισοφάριση για την ομάδα του Πέτα, με τον Βάσιο με ωραίο σουτ από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής να στέλνει τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Κόπανου κάνοντας το 2-2. Στην αμέσως επόμενη φάση, ένα λεπτό αργότερα, οι Φιλέλληνες ολοκλήρωσαν την ανατροπή, όταν ο Βάσιος με ωραία κάθετη πάσα έβγαλε τον Σιόγκα απέναντι από τον Κόπανο και με ωραίο πλασέ πέτυχε το 3-2, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε και το β' ημίχρονο, όταν στο 47ο λεπτό, ο Βάσιος εκτέλεσε φάουλ, ο Ανδρέας Γούλας στο δεύτερο δοκάρι πάσαρε στον Βαγγέλη Νίκου και αυτός από κοντά σημείωσε το 4-2. Στη συνέχεια οι Φιλέλληνες είχαν ακόμη μία καλή στιγμή με ένα σουτ του 15χρονου Δημήτρη Κώτση που έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ ο Κόπανος, μία φάση που τραυματίστηκε, όμως έσφιξε τα δόντια και συνέχισε κανονικά. Η ομάδα του Κομμένου όμως δεν παράτησε ποτέ το παιχνίδι και κατάφερε με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού να μειώσει σε 4-3. Ο Ευθυμίου έπιασε ένα πολύ καλό μακρινό σουτ, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Κατσούλης με κοντινή κεφαλιά σκόραρε. Στο 80ο λεπτό οι γηπεδούχοι κλείδωσαν τη νίκη-πρόκριση με τον Νίκου και πάλι, ο οποίος από τα όρια της περιοχής σούταρε και η μπάλα αφού χτύπησε και στα δύο δοκάρια κατέληξε στο βάθος της εστίας για το τελικό 5-3. Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν για ένα ακόμη γκολ ώστε να επιστρέψουν στο ματς, όμως οι Φιλέλληνες ήταν αυτοί που έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με μία κεφαλιά του Ζάμπα, την οποία έβγαλαν πάνω στη γραμμή οι αμυντικοί της αντίπαλης ομάδας.

Διαιτητής: Κούσουλας Γιώργος  Βοηθοί: Δημητρόπουλος Γιάννης - Σαρλής Χρήστος

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας): Πουσκούλογλου, Παπαγιάννης, Κατέρος, Γούλας, Σερβετάς (46' Τσέτσος), Βάσιος, Ζάμπας, Τσουρής, Σιόγκας (46' Κώτσης Δ.), Σεϊμένης (46' Νίκου), Κώστας (46' Σιαπάτης)

ΠΑΣ Κομμένου (Καψάλης): Κόπανος, Πάνος, Κοντογιάννης (8' λ.τρ. Τσίνας), Νάτσιος Σ. (46' Νάτσιος Χ.), Παππας Ε. (60' Κοσμάς Ν.), Νάτσιος Δ., Λάμπρος (80' Σπύρου), Ευθυμίου, Παππάς Γ., Κατσούλης, Κοσμάς