Ανέβασε στροφές στο β' μέρος η Αναγέννηση και κέρδισε την Πυλαία

Ανέβασε αισθητά την απόδοσή της μετά το πολύ μέτριο πρώτο μέρος στο "Σπίτι του χάντμπολ" η Αναγέννηση και κατάφερε να πάρει την εκτός έδρας νίκη με 19-27.

Η Αναγέννηση ξεκίνησε καλά στην αναμέτρηση και με σκόρερ τις Τσιομπάνου και Νάτσο είχε ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως στη συνέχεια τα πολλά λάθη από τις φιλοξενούμενες, έδωσαν τη δυνατότητα στην ομάδα της Πυλαίας να ισοφαρίσει και να βρίσκεται συνεχώς κοντά στο σκορ μέχρι το 26' (10-10). Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους η Αναγέννηση με ένα σερί 3-0, πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 10-13.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχες μείωσαν στο γκολ, όμως κάπου εκεί η αρτινή ομάδα ανέβασε την απόδοση της, βελτίωσε την άμυνα της και την ευστοχία της στην επίθεση, και με την Τσιομπάνου να σκοράρει συνολικά 12 τέρματα έφτασε στη νίκη με 19-27.

Διαιτητές: Γράψας - Κυριακού

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 4-5, 6-6, 7-8, 9-10, 10-13 (ημίχρονο) 12-14, 12-17, 13-19, 15-24, 18-26, 19-27

Δίλεπτα: 3-0  Πέναλτι: 1/4-3/4

AEΣΧ Πυλαίας (Σκανδάλης): Μόσχου 2, Κουκμίση Κ. 5, Βράμπα 3, Ανδρεανίδου, Κουκμίση Μ. 1, Καπρινιώτη, Κοπανέλου, Αντωνιάδου, Ιωαννίδου, Μαυροπούλου 1, Τσιγαρίδα, Σελεμίδου 3, Πετρίδου 3, Λούρη, Στεφανίδου 1

Αναγέννηση Άρτας (Τσέλιος): Μάμαλη, Μπαλάφα 4, Εμμανουηλίδου 3, Νάτσο 3, Σκάρα, Θεοδοσοπούλου Β., Σπυριδοπούλου 3, Τσιομπάνου 12, Καναρά, Θεδοδοσοπούλου Σ., Ρόκομου, Παπακοσμά, Νταβίντοβιτς 2, Μαυροπούλου