Άνετη νίκη του Αχιλλέα κόντρα στα Ρακούν

Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στα Ρακούν ο Αχιλλέας, επικρατώντας εκτός έδρας με 0-6.

Εύκολο μεσημέρι είχε στο γήπεδο "Γεώργιος Γιολδάσης" ο Αχιλλέας, που επικράτησε των Ρακούν με το ευρύ 0-6, για την 3η αγωνιστική της Β' κατηγορίας. Στο 5ο λεπτό, ο Βούλγαρης πήρε την κεφαλιά όμως ο Κίτσος έδιωξε, στην πρώτη φάση των φιλοξενούμενων. Στο 15' ο Κωσταδήμας πλάσαρε από πλάγια, όμως και πάλι ο Κίτσος με τα πόδια κράτησε το "μηδέν" για την ομάδα του. Στο 18ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν κεφάλι στο σκορ, όταν ο Στέφανος Σιαφάκας εκτέλεσε φάουλ, ο αδερφός του Λάμπρος, που αποκτήθηκε προ ολίγων ημερών, πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Ο Αχιλλέας απάντησε τρία λεπτά μετά με γκολ, όταν ο Κωσταδήμας ανατράπηκε από τον Τυρολόγο, ο ίδιος παίκτης ανέλαβε την εκτέλεση, και έγραψε το 0-1. Στο 24ο λεπτό, ο Κωσταδήμας λίγο έλειψε να πετύχει ένα φοβερό γκολ, όταν άδειασε όλη την άμυνα των Ρακούν, όμως απέναντι από τον Κίτσο, πλάσαρε άουτ. Τα Ρακούν έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 36', όταν σε ωραία αντεπίθεση ο Λάμπρος Σιαφάκας βρήκε ωραία το Σακκά, ο οποίος όμως από πλεονεκτική θέση σούταρε άουτ. Στο 40ο λεπτό ο Δήμου είχε διπλή ευκαιρία για το 0-2, όμως ο Κίτσος κράτησε και πάλι την ομάδα του στο παιχνίδι με δύο επεμβάσεις, κάτι που δε συνέβη και στο 43', όταν ο Κωσταδήμας με πολύ ωραίο σουτ στην κίνηση έγραψε το 0-2 για τον Αχιλλέα. Το ημίχρονο έκλεισε με νέο γκολ για τον Αχιλλέα που καθάρισε το ματς, με το Στόγια να νικιέται σε πρώτο χρόνο από τον Κίτσο και τον Κωσταδήμα στην επαναφορά να πετυχαίνει χατ-τρικ για το 0-3.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στη μείωση του σκορ στο 58' με σουτ του Λάμπρου Σιαφάκα που έφυγε λίγο άουτ, για να έρθει το 0-4 δύο λεπτά μετά, όταν ο Αρτενίς έκανε την παράλληλη μπαλιά και ο Δανιήλ Δήμος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν ακόμα δύο γκολ πριν το τελευταίο σφύριγμα, δίνοντας διαστάσεις στη νίκη τους, αρχικά, στο 78ο λεπτό, με τον Ανδρέα να πλασάρει έπειτα από πάσα του Αρτενίς, και τέλος στο 90ο λεπτό, όταν από σέντρα του Πάνου και αδράνεια της άμυνας, ο Βούλγαρης διαμόρφωσε το τελικό 0-6.

Διαιτητής : Κούσουλας Γιώργος  Βοηθοί : Κωνσταντίνου - Βασίλα Φωτεινή

ΑΣ Ρακούν (Καρέζος) : Κίτσος, Μακρής, Μαρκοστάμος, Μπασιαδήμας, Τυρολόγος, Καραγκούνης (49' Μάνδαλος), Κοντογιάννης (82' Γκαρτζονίκας), Βερλέκης, Σιαφάκας Λ. (89' Κανιώτης), Σιαφάκας Στ. (84' Βήχας), Σακκάς

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος) : Σιαπέρας, Αρτένις, Πάνος, Τολιάκης (19' λ.τρ. Ανδρέας), Κοντούρης, Στόγια, Δήμος Δ. (64' Πάνος Α.), Βούλγαρης, Πλακιάς, Κωσταδήμας, Δήμου (69' Νάσος)