Άνετη νίκη-πρόκριση κόντρα στην ΑΕΞ για το Κλειδί

Το Κλειδί δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος της Β' κατηγορίας.

Στα ημιτελικά του πρωταθλήματος της Β' κατηγορίας πέρασε ο ΑΟ Κλειδίου, όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Πρόοδο Ρωγών, θέλοντας μόνο νίκη για να περάσει στον τελικό, καθώς επικράτησε με 4-0 της νεανικής ομάδας της ΑΕΞ, η οποία στάθηκε επάξια στην αναμέτρηση παρά τις πολλές απουσίες. Οι γηπεδούχοι που επιβεβαίωσαν το ρόλο του φαβορί, ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 13ο λεπτό, όταν από μεγάλη μπαλιά του Φελέκη, ο Γώγος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0. Στο ημίωρο της αναμέτρησης, από σέντρα του Π. Δήμου, ο Δράκος σημάδεψε το δοκάρι στη μεγαλύτερη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο α' μέρος.

Στην επανάληψη, ο ΑΟΚ ουσιαστικά σφράγισε την υπόθεση πρόκριση στο 63ο λεπτό, με τον Φελέκη να σεντράρει από τα αριστερά και τον Στ. Δήμο με κεφαλιά να πετυχαίνει το 2-0. Το τελικό 4-0, διαμόρφωσε με δύο προσωπικά του τέρματα ο Κουτρομάνης, ο οποίος στο 81ο και στο 87ο λεπτό, αφού συνέκλινε από τα αριστερά, με ωραία πλασέ με το δεξί, έστειλε τη μπάλα ισάριθμες φορές στα δίχτυα του Κυριαζή. Οι φιλοξενούμενοι που φέτος ξεκίνησαν το «χτίσιμο» μίας νέας ομάδας από το μηδέν, στο β' ημίχρονο είχαν δύο καλές εκτελέσεις φάουλ με τον Μπουκουβάλα, οι οποίες όμως πέρασαν πάνω από τα δοκάρια του Γεωργάρα.

Διαιτητής: Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί: Σκαμπαρδώνης Παναγιώτης - Σιατής Κωνσταντίνος

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.): Γεωργάρας, Γώγος, Μανιφάβας Ε., Μανιφάβας Σ., Γράδος (14' λ.τρ. Μανιφάβας Αχ.), Δήμητσας, Φελέκης, Κουτρομάνης, Δράκος, Δήμος Π., Δήμος Σ.

ΑΕ Ξηροβουνίου (Λαϊνάς): Κυριαζής Ν., Κωστανίκος, Γκόκας, Παππάς, Κλεισούρης Ε., Τσόλης, Σούρλας, Ζιώγος, Κυριαζής Ι., Μπουκουβάλας, Τζουβάνος Ε.