Άνετη νίκη για τον Ηρόδοτο επί της ΑΕΚΠ

Εύκολα πέρασε από τους Πλησιούς ο Ηρόδοτος, σκορπίζοντας την τοπικά ομάδα με 0-6.

Δυνατό ξεκίνημα για τον Ηρόδοτο στα play-out με ευρεία εκτός έδρας νίκη με 0-6 στην έδρα της ΑΕΚΠ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν στο 11ο λεπτό όταν μετά από λάθος απομάκρυνση της μπάλας από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, η μπάλα στρώθηκε στον Σιόζιο και αυτός δε δυσκολεύτηκε να περάσει τη μπάλα πάνω από τον Παπαθανασίου για το 0-1. Στα επόμενα λεπτά οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να κάνουν το 0-2, στο 20', όταν ο Καπλανάι έκανε το συρτή σέντρα από τα αριστερά, και ο Παύλου πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, σπρώχνοντας τη στα δίχτυα. Πανομοιότυπο γκολ και το 3ο για την ομάδα του Ηροδότου, πέντε λεπτά μετά, και πάλι με σέντρα από τα αριστερά και κεφαλιά του Παύλου, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με ένα καλό σουτ του Παύλου που έδιωξε δύσκολα ο Παπαθανασίου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι δεν έριξαν το ρυθμό τους και συνέχισαν να χάνουν ευκαιρίες. Στο 66' οι προσπάθειές καρποφόρησαν για το 0-4 όταν ο Νίκος Χουλιαράς εκτέλεσε έξυπνα συρτό κόρνερ για τον Αντρέα Χουλιάρα με τον τελευταίο να σουτάρει και τη μπάλα να προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι, για να έρθει στην επαναφορά ο Καπλανάι να κάνει το 0-4 με κεφαλιά. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια έχασαν κλασική ευκαιρία για να μειώσουν όταν μετά από βαθιά μπαλιά του Σερέτη ο Χαϊντάρι σούταρε, με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Ηρόδοτος είχε ακόμα μία καλή στιγμή μετά από σέντρα του Χουλιάρα με τη μπάλα όμως να χτυπάει στο κάθετο δοκάρι. Στη συνέχεια ο Γιώτης ξεμαρκαρίστηκε εκτός περιοχής, σούταρε δυνατά, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το παραθυράκι της εστίας της ΑΕΚΠ. Δυο λεπτά αργότερα, ο Αντρέας Χουλιάρας έδωσε στο Γιώτη, ο οποίος σούταρε όμως η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και εν συνεχεία ο Γκανάρας που έγινε αποδέκτης της μπάλας, σέντραρε, ο Γιώτης και πάλι, πλάσαρε, όμως ο Μπιρμπίλης απομάκρυνε πάνω στη γραμμή. Στο 85ο λεπτό ο Ηρόδοτος έκανε το 0-5, όταν έπειτα από ωραία εναλλαγή της μπάλας ανάμεσα στους Καραμέτσιο και Νίκο Χουλιάρα, ο Γιώτης έγινε αποδέκτης της μπάλας και με ωραία κάθετη πάσα έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Καραμέτσιο ο οποίος από κοντά δεν αστόχησε. Τέλος, στην τελευταία φάση του αγώνα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ηροδότου και απομάκρυνση της μπάλας από τους γηπεδούχους,ο Καραμέτσιος σέντραρε και ο Χεμπέγια με προβολή έγραψε το τελικό 0-6, με τον Ηρόδοτο να μπαίνει στα μπαράζ με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Διαιτητής : Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Κούσουλας Γιώργος

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών : Παπαθανασίου, Κοντογιάννης (70' Γκίνο), Γεωργακόπουλος, Τζιανούμης, Παπαθανασίου Δ., Σίμος, Κίρα, Βάντζος (63' Μπιρμπίλης), Χαϊντάρι, Σερέτης , Μπόκος (17' Σερέτης Α.)

Ηρόδοτος Καλογερικού (Πρέντζας) : Δημητρίου (46' Ρώσσος), Γκανάρας, Παύλου, Νίκου, Γιώτης, Χουλιάρας Αν., Νούσιας, Χουλιάρας Ν., Χεμπέγια, Καπλανάι (63' Νίκου Ν.), Σιόζιος (57' Καραμέτσιος)