Άνετη νίκη για την Άρτα 2013 απέναντι στα Ρακούν

Αν και προηγήθηκε στο ματς, η ομάδα των Ρακούν στη συνέχεια γνώρισε μία βαριά ήττα.

Το λάθος να προηγηθεί νωρίς έκανε σήμερα το πρωί στο γήπεδο του Γλυκορίζου η ομάδα των Ρακούν, με την Άρτα 2013 να ανεβάζει στροφές στη συνέχεια και με άνεση να παίρνει το δεύτερο τρίποντό της στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 15ο λεπτό, όταν από βαθιά μπαλιά ο Δήμος βγήκε σε θέση τετ-α-τετ και έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο γκολ της ισοφάρισης οχτώ λεπτά αργότερα, με διαγώνιο σουτ του Σπύρου έπειτα από πάσα του Γκούβα. Η ομάδα της Άρτας έφτασε στην ανατροπή στο 34ο λεπτό, με τον Παπαχρήστο με μακρινό ευθύβολο σουτ τα νικά τον Οικονόμου για το 2-1.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με γκολ, όταν στο 48ο λεπτό μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια και πάσα του Κώτση, ο Σπύρου με πλασέ έκανε το 3-1. Η Άρτα 2013 σφράγισε τη νίκη στο 69ο λεπτό, με τον Κώτση που επέστρεψε από τον δανεισμό του στους Φιλέλληνες Πέτα, έπειτα από ατομική προσπάθεια και πλασέ να κάνει το 4-1. Το τελικό 6-1 διαμορφώθηκε από τον Μιχάλη που σκόραρε δις, ο οποίος μπήκε αλλαγή στο 72' και στο 77ο λεπτό και στο 79ο λεπτό, έπειτα από ασίστ των Κώτση και Γκούβα αντίστοιχα, βρήκε ισάριθμες φορές δίχτυα.

Διαιτητής: Παπαμιχαήλ Αποστόλης  Βοηθοί: Βαρέλης Βασίλης - Θεοδωρακόπουλος Κωνσταντίνος

Άρτα 2013 (Θόδης): Λουκούμης, Θόδης (72' Κατσαρός), Γούλας, Σταύρος, Σπύρου, Αθανασίου (72' Μιχάλης), Γκούβας, Παπαχρήστος (56' Τζουμάκας), Κώτσης, Τσίνγκο, Κλεισαρχάκης

ΑΣ Ρακούν (Καρέζος): Οικονόμου, Γούσιας, Ζαχάρης (73' Βασιλάκης), Παππάς, Κοντογιάννης, Μερκάι, Μαργώνης (61' Καρέζος), Καλαντζής (73' Ψωράκης), Μπούκας, Δήμος, Μαρκοστάμος