Άνετη νίκη για τη Δόξα και υποβιβασμός για τους Φιλέλληνες

Εύκολα επικράτησε των Φιλελλήνων, με 5-0 η Δόξα, με την ομάδα του Πέτα να υποβιβάζεται στο Β' τοπικό μετά από χρόνια.

Οι Φιλέλληνες Πέτα θα είναι η μία από τις δύο ομάδες που θα αγωνίζονται τη νέα σεζόν στη Β' κατηγορία, αφού με τη σημερινή τους ήττα με 5-0 από τη Δόξα, υποβιβάστηκαν και μαθηματικά, και ότι και να γίνει στο τελευταίο ματς της σεζόν, αποχαιρετούν μετά από πολλά χρόνια, την πρώτη κατηγορία. Η Δόξα ήταν ανώτερη όπως ήταν λογικό, καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, και με το Σιλιόγκα να σημειώνει χατ-τρικ για δεύτερο σερί ματς, έφτασε σε μια εύκολη νίκη. Στο 10ο λεπτό, σημειώθηκε το 1-0 με το Σιλιόγκα έπειτα από πάσα του Θανάση να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 31ο λεπτό, ο Μπασιούκας βρήκε με ωραία σέντρα το Σιλιόγκα, που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα, για το 2-0. Το Πέτα απείλησε, με τον Κώτση στο 26ο λεπτό να σουτάρει και το Νάση να διώχνει, για να απειλήσει με τρίτο γκολ η Δόξα στο 40ο λεπτό, όταν μετά από γύρισμα του Θανάση, ο Μπιθυκούκης δεν μπόρεσε να κάνει επαφή από κοντά.

Στην επανάληψη, ο Σιλιόγκας ολοκλήρωσε νωρίς το χατ-τρικ του, με προσωπική ενέργεια και σουτ στο 48ο λεπτό, σημειώνοντας το 3-0 για την ομάδα του, και τελειώνοντας το ματς, για να γράψει ο Θανάσης το 4-0 στο 58ο λεπτό, έπειτα από ωραία πάσα του Μπασιούκα. Τρία λεπτά αργότερα, στο 61ο λεπτό, ο Μπιθυκούκης έκλεισε το σκορ, διαμορφώνοντας το 5-0 με κεφαλιά, με το Πέτα παρά τις προσπάθειές του για ένα γκολ της τιμής με το Βάσιο, να μην τα καταφέρνει και να γνωρίζει την ήττα με μηδενικό ενεργητικό.

Διαιτητής : Αθανασίου Άγγελος  Βοηθοί : Σαρλής Χρήστος - Νικολάου Βαγγέλης

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Ζήσης, Πατσαβούρας (46' Χριστοφόρου), Νούτσος, Κάλλιας, Κούρρα, Οικονόμου, Μπιθυκούκης (63' Αράπης), Θανάσης, Μπασιούκας (58' Τσιάτσος), Σιλιόγκας

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Σιαπάτης, Ξάνθος, Γούλας  (32' Χριστοδούλου), Γεωργής, Ροβίνας, Τσουρής, Βάσιος, Κώτσης Α. (63' Ευθυμίου), Τάγκας (46' Τσέτσος), Σφήκας (64' Ευθυμίου Η.), Κώτσης Δ.