Άνετα το 2 στα 2 η Μέλισσα! (pics)

Όπως αποτυπώνεται και στο τελικό σκορ, η Μέλισσα δεν αντιμετώπισε πρόβλημα κόντρα στον ΠΑΣ Κομμένου, επικρατώντας με 1-5.

Ένα πολύ σοβαρό και δουλεμένο σύνολο, παρουσιάζει στην έναρξη της σεζόν η Μέλισσα, που επικράτησε εύκολα του ΠΑΣ Κομμένου με το ευρύ 1-5. Οι παίκτες του Γιάννη Σιαπέρα, παρουσιάστηκαν πολύ επιθετικοί και αν ήταν πιο αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια θα είχαν τελειώσει το ματς νωρίτερα. Από τη μεριά του ο ΠΑΣ Κομμένου δεν κατάφερε να δείξει τις αρετές του και σίγουρα θα χρειαστεί αρκετή δουλειά για να μπορέσει να σταθεί επάξια στην Α' κατηγορία. H Mέλισσα στην πρώτη της καλή στιγμή άνοιξε το σκορ, όταν στο 7ο λεπτό, μετά από πάσα του Μανιώτη, ο Κακοχρήστος απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και απέναντι από τον Κόπανο, πλάσαρε εύστοχα, γράφοντας το 0-1 για την ομάδα του. Στο 21ο λεπτό, η Μέλισσα έφτασε πολύ κοντά σε δεύτερο τέρμα, όταν μετά από βαθιά μπαλιά, ο Κακοχρήστος έφυγε απέναντι από τον Κόπανο, επιχείρησε να τον περάσει, όμως ο τερματοφύλακας του Κομμένου του απέσπασε την μπάλα, γλυτώνοντας την εστία του από βέβαια παραβίαση. Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα και στο 25ο λεπτό, είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όταν μετά από πάσα του Κότσιαλου, ο Μανιώτης βγήκε σε θέση τετ α τετ, όμως πλάσαρε άουτ. Στο 30ο λεπτό, νέα φάση για τη Μέλισσα με τον Κότσιαλο να εφορμά προς την εστία, να ανατρέπεται έξω από την περιοχή, όμως να εκτελεί παρ' όλ' αυτά, και την μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Ο διαιτητής στην προηγούμενη φάση, γύρισε τη φάση πίσω και έδωσε το φάουλ πάνω στον Κότσιαλο, όμως η εκτέλεση του Δάσκαλου έφυγε λίγο δίπλα από την εστία. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με κάποια στημένα να απειλήσουν χωρίς αποτέλεσμα, με τη Μέλισσα να απειλεί ξανά στο 41', όταν ο Κουτσούμπας βρήκε τον Κότσιαλο, εκείνος έκανε ένα άτσαλο ψαλίδι, με την μπάλα να καταλήγει στο Μανιώτη, που από καλή θέση σούταρε ψηλά, με το 0-1 να παραμένει ως την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι καλύτερα, και στο 48ο λεπτό είχαν σημαντική ευκαιρία, όταν ο Κότσιαλος έφυγε στο χώρο, όμως από πολύ καλή θέση αντί να εκτελέσει, προσπάθησε να βρει τον Κουτσούμπα, χωρίς αποτέλεσμα. Στο 52ο λεπτό, η Μέλισσα απείλησε για ακόμα μία φορά, όταν μετά από ωραία επιθετική προσπάθεια, η μπάλα κατέληξε στον Αβράμη, που εκτέλεσε, με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ. Τελικά, η Μέλισσα βρήκε το δεύτερο γκολ που δικαιούταν με βάση την εικόνα του παιχνιδιού, στο 58ο λεπτό, όταν ο Αβράμης κέρδισε φάουλ σε καλή θέση έξω από την περιοχή, και ο νεοεισελθών Πολύζος, που ανέλαβε την εκτέλεση, με ωραίο απευθείας χτύπημα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-2. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 64ο λεπτό, είχαν πολύ καλή στιγμή, όταν από γύρισμα του Αγόρου, ο Κότσιαλος βρέθηκε αμαρκάριστος στο πέναλτι, όμως βιάστηκε να σουτάρει και αστόχησε. Στο 76ο λεπτό, οι γηπεδούχοι φάνηκαν επιθετικά μετά από ώρα, με τον Κωσταδήμα να εκτελεί απευθείας φάουλ, το οποίο μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Γεροδήμος, ενώ δύο λεπτά αργότερα, η Μέλισσα τελείωσε το παιχνίδι, όταν ο Κακοχρήστος ξέφυγε και πάλι από την επιτήρηση της άμυνας και με ψύχραιμο πλασέ διπλασίασε τα τέρματά του, γράφοντας το 0-3. Ο ίδιος παίκτης θα μπορούσε στο 80ο λεπτό, να κάνει χατ-τρικ, όταν βγήκε σε νέο τετ α τετ μετά από κάθετη πάσα, όμως ο Κόπανος έδιωξε σε κόρνερ με τα πόδια. Στο 82ο λεπτό, το Κομμένο κατάφερε να σημειώσει το γκολ της τιμής, μειώνοντας σε 1-3, όταν μετά από κόρνερ του Κωσταδήμα, ο Κατσούλης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τη Μέλισσα να απαντά σχεδόν αμέσως, όταν στο 84ο λεπτό, μετά από νέα μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Κότσιαλος είδε εκτός εστίας τον Κόπανο, και πολύ ωραίο πλασέ, πέρασε την μπάλα από πάνω του γράφοντας το 1-4. Η άμυνα του Κομμένου είχε χαλαρώσει εδώ και πολλή ώρα, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν συνεχώς χώρους, και φτάνουν και σε πέμπτο γκολ, στο 86ο λεπτό, όταν ο Κότσιαλος από αριστερά, πλάσαρε τον Κόπανο που απόκρουσε σε πρώτο χρόνο, με τον Κωτσίλα στην επαναφορά να στέλνει την μπάλα στα δοκάρι και στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-5

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Μαζαράκος Νίκος

ΠΑΣ Κομμένου (Καψάλης) : Κόπανος, Ντάμας (57' λ.τρ. Νάτσιος Δ.), Κόρδας, Νάτσιος Σ., Γεωργούλας, Κοσμάς, Ανδρέας, Παππάς, Κατσούλης, Κωσταδήμας, Τσιλίκης

ΑΕΜ Μέλισσα (Σιαπέρας Γ.) : Γεροδήμος, Αγόρος, Μαλτέζος, Νούτσος, Δάσκαλος (79' Λιόντος), Καλαμπόκης, Κακοχρήστος, Κότσιαλος, Αβράμης (79' Μάρκου), Μανιώτης (65' Κωτσίλας), Κουτσούμπας (55' Πολύζος)