Ανατροπή και νίκη με 2-3 σετ για τη Φιλία

Ολική ανατροπή κατάφερε η ομάδα του Α.Ο. Φιλία Άρτας με 2-3 σετ, έναντι του τυπικά γηπεδούχου Γ.Σ. Άρτας, στο τοπικό ντέρμπι του Γυναικείου Πρωταθλήματος.

Σε ένα ματς για γερά νεύρα εξελίχθηκε ο αγώνας Γ.Σ. Άρτας- Α.Ο. Φιλία Άρτας την Κυριακή 27/11 στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής Γυναικών. Η ομάδα του Γ.Σ. Άρτας κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με 2-0 σετ, όμως η Φιλία ισοφάρισε σε 2-2, και παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ στο tie break με 12-8, κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα και να κερδίσει το σετ με 12-15.

Στο 1ο σετ, το καλό σέρβις και τα αποτελεσματικά τελειώματα έβαλαν από νωρίς μπροστά στο σκορ τον Γ.Σ. (3-7, 21-16), ενώ η Φιλία με προβλήματα σε υποδοχή και άμυνα δεν κατάφερε να προβάλλει σημαντική αντίσταση παρά ορισμένες φάσεις διαρκείας.

Ίδια εικόνα στο 2ο σετ, όπου μέχρι τα μισά του σετ οι ομάδες είχαν την επισφαλή διαφορά 2 πόντων. Παρόλα αυτά το πιεστικό σέρβις της Βαρέλη έδωσε την απαραίτητη ώθηση στην ομάδα της, η οποία κατέκτησε το σετ με 25-18.

Στο 3ο σετ, το ματς ήταν αμφίρροπο με τις ομάδες να είναι ισόπαλες μέχρι τα μισά του σετ (11-11), όμως πολλά χαμένα σέρβις του Γ.Σ. έδωσαν το προβάδισμα στη Φιλία, και με τη Ζαγαλίκη να δυσκολεύει την υποδοχή του Γ.Σ.,κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 και 23-25.

Μάχη και στο 4ο σετ, όπου το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο. Όμως πολλές καλές άμυνες και επιθέσεις της Καπέλη για τη Φιλία έδωσαν την απαραίτητη διαφορά που τους επέτρεψε να κατακτήσουν το σετ με 22-25.

Στο tie break, η ομάδα του Γ.Σ. μπήκε αποφασισμένη για τη νίκη. Με πολύ καλό σέρβις και σωστές επιθετικές λύσεις κατάφερε να προηγηθεί 2 φορές( 4-7, 6-10). Όμως ένα σερί από άσσους της Καλαβρουζιώτου ισοφάρισε το σκορ και κατάφερε να κερδίσει το σετ με 12-15.

Τα σετ(2-3): 25-17, 25-18, 23-25, 22-25, 12-15

Γ.Σ. Άρτας: Προτοντουάρι, Μπίκα, Πραμαγκιούλη, Σωτηρίου, Παπαδημητρίου, Δημοθεόδωρου Ι (λ), Δημοθεόδωρου Α, Βαρέλη, Πορτοβάρα, Νταούλια, Πάνου, Κιτσοπάνου, Ρίζου, Κούκου

Α.Ο. Φιλία Άρτας: Οικονόμου, Σταύρου, Παπαιωάννου (λ), Κοσμά, Καλαβρουζιώτου, Σαπλαούρα Κ, Σαπλαούρα Β, Γκαβάγια, Ζαγαλίκη, Καπέλη, Γιάγια, Ράμια