Ανασκόπηση της σεζόν και o σχεδιασμός της επόμενης από τη Δόξα Άρτας

Σε αγωνιστική και στατιστική ανασκόπηση για την σεζόν που ολοκληρώθηκε προχώρησε η Δόξα Άρτας, ενώ αναφέρθηκε και στον σχεδιασμό της επόμενης σεζόν.

Αγωνιστική και στατιστική ανασκόπηση της Δόξας Άρτας για την σεζόν 2021-2022

• H ομάδα μας τερμάτισε στην 3η θέση της βαθμολογίας της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος με 49 Βαθμούς, έχοντας 15 Νίκες - 4 Ισοπαλίες - 3 Ήττες και τέρματα 52-13. Έφτασε στους τελικούς play off ανάδειξης πρωταθλητή, όπου σε έναν δυνατό ημιτελικό, όπου είχε το μειονέκτημα έδρας αλλά και της ισοπαλίας, αναδείχτηκε 1-1 με τον ΑΟ Κλειδίου που είχε τερματίσει στην 2η θέση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος με 53 βαθμούς.
  • Είχε την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος δεχόμενη 13 γκολ σε 22 αγώνες. Επίσης, την 3η καλύτερη επίθεση με 52 γκολ και την 3η καλύτερη διαφορά τερμάτων. Να σημειωθεί ότι τελείωσε την φετινή χρονιά χωρίς κανένας ποδοσφαιριστής της να δεχθεί κόκκινη κάρτα και να αποβληθεί.

Χρησιμοποιήθηκαν από τον προπονητή Παναγιώτη Νίκου 25 διαφορετικοί παίχτες, ενώ σκόρερ χρίστηκαν 9 εξ αυτών. Πρώτος σε συμμετοχές και λεπτά αγώνων ήταν ο επιθετικός Περικλής Σιλιόγκας έχοντας 23 συμμετοχές (μαζί με τον αγώνα play off) χωρίς να χάσει λεπτό συμμετοχής, ενώ τον ακολούθησε σε συμμετοχές ο μέσος Βασίλης Οικονόμου με τον ίδιο αριθμό.

Πιο αναλυτικά οι συμμετοχές:

1. Σιλιόγκας Περικλής 23 συμμετοχές (23 βασικός)
  2. Οικονόμου Βασίλης 23 συμμετοχές ( 21 βασικός, 2 ως αλλαγή)
  3. Τυρολόγος Αλέξανδρος 22 συμμετοχές (22 βασικός)
  4. Νάσης Χριστόφορος 21 συμμετοχές (21 βασικός)
  5. Θανάσης Δημήτρης 21 συμμετοχές (18 βασικός, 3 ως αλλαγή)
  6. Αράπης Σταύρος 19 συμμετοχές ( 17 βασικός, 2 ως αλλαγή)
  7. Κάλλιας Θέμης 19 συμμετοχές ( 14 βασικός, 5 ως αλλαγή)
  8. Μπιθυκούκης Στράτος 18 συμμετοχές ( 11 βασικός, 7 ως αλλαγή)
  9. Παπαλάμπρης Παναγιώτης 18 συμμετοχές ( 14 βασικός, 4 ως αλλαγή)
  10. Τσιάτσος Γιώργος 18 συμμετοχές (10 βασικός, 8 ως αλλαγή)
  11. Πατσαβούρας Αλέξανδρος 17 συμμετοχές (17 ως βασικός)
  12. Μπασιούκας Κώστας 17 συμμετοχές (16 βασικός,1 ως αλλαγή)
  13. Στέργιος Νίκος 14 συμμετοχές ( 11 βασικός, 3 ως αλλαγή)
  14. Βελαέτης Πάνος 14 συμμετοχές (11 βασικός, 3 ως αλλαγή)
  15. Μάρκος Αποστόλης 14 συμμετοχές ( 8 βασικός, 6 ως αλλαγή)
  16. Νούτσος Αχιλλέας 13 συμμετοχές ( 6 βασικός, 7 ως αλλαγή)
  17. Χριστοφόρου Γιώργος 11 συμμετοχές ( 3 βασικός, 8 ως αλλαγή)
  18. Ζήσης Βασίλης 9 συμμετοχές ( 4 βασικός, 5 ως αλλαγή)
  19. Κούρρα Άγγελος 8 συμμετοχές (2 βασικός, 6 ως αλλαγή)
  20. Μπαλάφας Κώστας 4 συμμετοχές (1 βασικός,3 ως αλλαγή)
  21. Τολιάκης Γιώργος 3 συμμετοχές (3 ως αλλαγή)
  22. Παππάς Παντελής 2 συμμετοχές (2 βασικός)
  23. Ζαγγανάς Γιάννης 2 συμμετοχές (2 βασικός)
  24. Παύλου Αντρέας 2 συμμετοχές (2 ως αλλαγή)
  25. Γκούβελος Πάνος 2 συμμετοχές (2 ως αλλαγή)

12. Μάρκος Αποστόλης 3 assists

Για τη νέα αγωνιστική περίοδο, έχει ξεκινήσει ο αγωνιστικός σχεδιασμός. H φιλοσοφία μας είναι γνωστή. Σε γενικές γραμμές, στόχος είναι:

• Nα παραμείνει η πλειοψηφία του βασικού αγωνιστικού κορμού της ομάδας που τα τελευταία χρόνια πρωταγωνιστεί σε πρωτάθλημα και κύπελλο υπό τις οδηγίες ξανά του coach Παναγιώτη Νίκου.
  • Πιθανώς να υπάρξουν κάποιες λίγες αποχωρήσεις/αποδεσμεύσεις. Όποια κενά προκύψουν, θα καλυφθούν από αθλητές του παιδικού τμήματος και από επιλεγμένες συγκεκριμένες προσθήκες που θα βοηθήσουν ουσιαστικά να διατηρηθεί το αγωνιστικό επίπεδο της ομάδας και να ενισχυθεί όπου υπάρχει ανάγκη.
  • Στο αντρικό τμήμα θα προωθηθούν τουλάχιστον ακόμη 3-4 νεαροί αθλητές από το παιδικό τμήμα (όπως αναφέρθηκε) που κρίνονται ηλικιακά και αγωνιστικά έτοιμοι. Ήδη την σεζόν που μας πέρασε σημαντικό χρόνο συμμετοχής πήραν 3 νεαροί αθλητές μας (15-16 ετών) που προωθήθηκαν αντίστοιχα από την Ακαδημία Ποδοσφαίρου Α.Ο. ΔΟΞΑ ΑΡΤΑΣ (Νούτσος, Κούρρα, Γκούβελος) με εξαιρετική παρουσία στους αγώνες που συμμετείχαν και αναμένεται να έχουν ακόμη πιο ενεργό ρόλο την νέα χρονιά.

Αναμένουμε ακόμη από τον Δήμο σε συνεργασία με την Περιφέρεια να δρομολογήσει άμεσα τα χρόνια αιτήματά μας για την αναβάθμιση του αγωνιστικού χώρου και συνολικά των εγκαταστάσεων της φυσικής μας έδρας και δημοτικού γηπέδου 'Γεώργιος Γιολδάσης', καθώς και την τοποθέτηση επιτέλους κερκίδων, ώστε να είναι διαθέσιμο για τους 25 αθλητές της ανδρικής ομάδας και των 90 παιδιών των παιδικών τμημάτων με την έναρξη της νέας αγωνιστικής χρονιάς.