"Άλωσε" το Καυτανζόγλειο ο Καραϊσκάκης!

Τη σπουδαιότερη νίκη της ιστορίας του, μέχρι την επόμενη, πέτυχε ο Καραϊσκάκης που νίκησε τον Ηρακλή μέσα στο Καυτανζόγλειο με 0-1!

Σπουδαία μέρα για το ποδόσφαιρο της Άρτας, καθώς ο Καραϊσκάκης των πολλών προβλημάτων, κατάφερε να επικρατήσει μιας εκ των πλέον ιστορικών ομάδων της χώρας, του Ηρακλή, με 0-1. Οι παίκτες του Μανώλη Παπαματθαιάκη έκαναν κατάθεση ψυχής επί 90 λεπτά, και πήραν ένα σπουδαίο "διπλό" που τους χρώσταγε η τύχη έπειτα από το ματς στην Πάτρα. Η πρώτη απειλή για την εστία του Στεφανάκου, ήρθε στο 9ο λεπτό, όταν ο Καλτσάς σούταρε δυνατά, όμως ο υψηλόσωμος γκολκίπερ μπλόκαρε σταθερά. Στο 14ο λεπτό, ο Ηρακλής κέρδισε φάουλ σε καλή θέση, με τον Πασά να δοκιμάζει απευθείας, όμως το Στεφανάκο και πάλι να αντιδρά σωστά, διώχνοντας σε κόρνερ. Στο 17ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης απάντησε στις ευκαιρίες, με τον Παντίδο να παίρνει κεφαλιά από καλή θέση, έπειτα από εκτέλεση φάουλ, όμως να στέλνει την μπάλα άουτ. Στο 23ο λεπτό, ο Καλτσάς δοκίμασε πάλι το πόδι του, όμως ο Στεφανάκος μπλόκαρε στη γωνιά του, ενώ δύο λεπτά αργότερα, το σκηνικό μετακινήθηκε στην εστία του Ηρακλή, με τον Καραϊσκάκη να κερδίζει κάποια κόρνερ, που είχαν ως κατάληξη ένα σουτ του Χρούσιελ που δεν ανησύχησε το Βοσνιάδη. Στο 36ο λεπτό, ο Περόνε είχε μια κεφαλιά που έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Στεφανάκου, και δύο λεπτά αργότερα, ο Καραϊσκάκης πάγωσε το "Καυτανζόγλειο", όταν έπειτα από ωραία επίθεση και σέντρα του Παπανίκου από δεξιά, ο Άλεξιτς με κεφαλιά νίκησε το Βοσνιάδη, γράφοντας το 0-1 για την αρτινή ομάδα. Οι φιλοξενούμενοι μετά το γκολ τους μάλιστα πήραν και μέτρα στο γήπεδο, κερδίζοντας κάποια κόρνερ, που δεν απέφεραν όμως κάτι αξιόλογο, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 0-1

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν δυνατά στο γήπεδο και να φέρουν νωρίς το ματς στα ίσα, και στο 49ο λεπτό ο Ντούνης είχε μια τελική προσπάθεια με ένα σουτ που όμως σταμάτησε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα ο Στεφανάκος. Οι γηπεδούχοι είχαν μια φλύαρη κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να απειλούν ιδιαίτερα μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο, με τους αμυντικούς του Καραϊσκάκη και ειδικά του Καπία και Παντίδο να κάνουν εξαιρετικό ματς. Στο δίλεπτο 68'-69' οι γηπεδούχοι απείλησαν σε δύο περιπτώσεις με ισάριθμες κεφαλιές του Χασομέρη, με την πρώτη να σταματά στο Στεφανάκο, και τη δεύτερη να φεύγει λίγο δίπλα από το δοκάρι, με το 0-1 να παραμένει. Ο Ηρακλής προσπαθούσε με σέντρες να απειλήσει, χωρίς να τα καταφέρει και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 85ο λεπτό για να έχουμε φάση άξια αναφοράς, όταν ο Ρόβας που είχε περάσει ως αλλαγή σούταρε, με τον εξαιρετικό σήμερα Στεφανάκο, να του αρνείται το γκολ με υπερένταση. Ο υπολειπόμενος χρόνος κύλησε με τον Καραϊσκάκη να διαχειρίζεται πολύ σωστά του πλεονέκτημά του, κρατώντας μακριά από την εστία τους παίκτες του Ηρακλή, και κατακτώντας ένα ιστορικό τρίποντο.

Διαιτητής : Γιουματζίδης (Πέλλας)  Βοηθοί : Καμπερίδης (Καβάλας) - Κομισοπούλου (Χανίων)  4ος : Σιδηρόπουλος (Έβρου)

Γκολ : Άλεξιτς 38'

Κίτρινες: Περόνε 76', Πασάς 86' / Κάκκο 19'

Ηρακλής (Ελευθερόπουλος) : Βοσνιάδης, Κουτρομάνος (75' Ρόβας), Κουκόλης, Στάμου, Μουμίν (55' Πτηνόπουλος), Καλτσάς, Μενδρινός (28' λ.τρ. Τάι), Πασάς, Ντούνης, Χασομέρης, Περόνε

Καραϊσκάκης (Παπαματθαιάκης) : Στεφανάκος, Παπανίκου, Καψάλης, Καπίας, Παντίδος, Χρούσιελ, Μασούρας, Χούσος, Άλεξιτς (90' Ματθαίου), Ψιάνος, Κάκκο (71' Λίτσκας)