Άλμα παραμονής για τον Ηρόδοτο

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη για τον Ηρόδοτο, που επικράτησε εντός έδρας του Απόλλωνα Γλυκορίζου, με 2-0.

Νίκη - μισή παραμονή για την ομάδα του Ηροδότου απέναντι στην ομάδα του Γλυκορίζου, με σκορ 2-0, στο Καλογερικό. Σε ένα παιχνίδι με αρκετές φάσεις, οι γηπεδούχοι  μπήκαν πιο δυνατά και έχασαν αρκετές ευκαιρίες στην αρχή του αγώνα. Αρχικά, στο 7ο λεπτό το σουτ του Καπλανάι αλλά και αυτό του Ανδρέα Χουλιάρα πέρασαν ελάχιστα άουτ. Ίδια κατάληξη είχαν και στη συνέχεια ακόμα ένα σουτ του Χουλιάρα αλλά και μια κεφαλιά του Παύλου, με τον Ηρόδοτο να είναι αρκετά επιθετικός. Το σκορ άνοιξε τελικά, για τους γηπεδούχους στο 17ο λεπτό, όταν μετά από ωραία ανάπτυξη από αριστερά, ο Χουλιάρας έγινε αποδέκτης της μπάλας, έστρωσε στον Γιώτη εκτός περιοχής, και ο τελευταίος με πολύ δυνατό σουτ στην κίνηση με το εξωτερικό έστειλε τη μπάλα στην γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Μπίζα, γράφοντας το 1-0, με ένα όμορφο γκολ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δύο καλές στιγμές, μία με τον Μαλέσκο να πιάνει την κεφαλιά στο 2ο δοκάρι όμως η μπάλα να καταλήγει στη ρίζα του δοκαριού, και μία με τον Δήμο να παίρνει όμορφη πάσα τακουνάκι από τον Δήμητσα, και να πιάνει μονοκόμματο σουτ, όμως το Νούσια να σώζει με τη βοήθεια και της οριζόντιας δοκού.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα μία καλή φάση, με τον Χουλιάρα να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας, να πλασάρει πάνω από τον Μπίζα, με τον τελευταίο να βρίσκει ελάχιστα την μπάλα και αυτή να καταλήγει κόρνερ. Η επόμενη καλή φάση, ανήκε πάλι στους γηπεδούχους, με τον Καραμέτσιο που είχε περάσει ως αλλαγή να δέχεται σέντρα από δεξιά όμως με διπλή προσπάθεια από κοντά να μη μπορεί να σκοράρει. Η νίκη κλείδωσε τελικά, για τους γηπεδούχους στο 85ο λεπτό, με τον Χουλιάρα να μπαίνει στην περιοχή από δεξιά, να σπάει τη μπάλα και το Σιόζο να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του εξουδετερωμένου Μπίζα, για το τελικό 2-0. Η πιο αξιόλογη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 2ο μερος, ανήκε στον Τσιγαρίδα, ο οποίος έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, όμως ο Νούσιας απέκρουσε σε κόρνερ, με το 2-0 να παραμένει μέχρι τέλους.

Διαιτητής : Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί : Λάμπρου Χάρης - Γεωργούλας Βαλάντης

Ηρόδοτος Καλογερικού (Πρέντζας) : Νούσιας, Γκανάρας, Παύλου, Νίκου, Hebeja, Χουλιάρας Αν., Σάκκουλας (55' Καραμέτσιος), Χουλιάρας Ν., Γιώτης, Καπλανάι (46' Σιόζος), Ρώσσος

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς) : Μπίζας, Τζίμας, Μπαλαδήμας (46' Οικονόμου), Μανιφάβας, Τσιγαρίδας, Γκαναβίας (46' Γρηγορίου), Μαλέσκος, Γκότσε, Δήμος, Δήμητσας, Τσιάπαλης