Άλλη ομάδα ο Εθνικός, 4-0 την Καστοριά

Ένας διαφορετικός Εθνικός Φιλιππιάδας παρουσιάστηκε σήμερα στο γήπεδο, μετά και τις τελευταίες προσθήκες, επικρατώντας άνετα της Καστοριάς με 4-0.

Όποιος δεν είχε παρακολουθήσει τον Εθνικό μέχρι σήμερα, και πήγαινε για πρώτη φορά στο γήπεδο, θα θεωρούσε πως παρακολουθεί μια ομάδα που πρωταγωνιστεί στην κατηγορία, και όχι μία που παλεύει για τη σωτηρία της. Με τις τελευταίες προσθήκες, η γειτονική ομάδα δημιούργησε μια εξαιρετική μεσοεπιθετική γραμμή, με τους Μανιώτη, Σιώρο, Τσάπι, Κούση και Σιηδρόπουλο να διαλύουν κάθε αμυντικό σύστημα της Καστοριάς, με τους υπόλοιπους παίκτες του Εθνικού να μην υστερούν σε απόδοση. Μόλις στο 3ο λεπτό, από σέντρα του Τσάπι, ο Σιώρος από το ύψος του πέναλτι σούταρε άουτ, ενώ στο 6', από φάουλ του Μανιώτη και κεφαλιά του Σιδηρόπουλου, έδιωξε ο Τριανταφυλλίδης, με τον Παπαρούνη να μην μπορεί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 15ο λεπτό, από νέο φάουλ του Μανιώτη ο Σιώρος προειδοποίησε σημαδεύοντας άουτ, για να φτάσουμε στο 18', όταν σε φάση διαρκείας, ο Μανιώτης εκτέλεσε φάουλ, ο Σιδηρόπουλος πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Τσάπι τη δεύτερη στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι, και ο επερχόμενος Σιώρος, βρήκε το γκολ που έψαχνε, για το 1-0. Λίγα λεπτά αργότερα,ο Μανιώτης βρήκε τον Κούση που έσπασε για τον Τσάπι που νικήθηκε από τον Τριανταφυλλίδη, με το Σιδηρόπουλο στην επαναφορά να σουτάρει άουτ. Στο ημίωρο, ο Τσάπι σέντραρε, με τον Κούση να παίρνει την κοντινή κεφαλιά, όμως να σημαδεύει τον αντίπαλο γκολκίπερ, για να φτάσουμε στο 35΄, όταν πολύ ωραίο σουτ του Μανιώτη, σταμάτησε εντυπωσιακά ο Τριανταφυλλίδης και πάλι. Ο γκολκίπερ της Καστοριάς έκανε ότι μπορούσε, όμως δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του, και στο 40' από κόρνερ του Τσάπι και κεφαλιά του Σιδηρόπουλου, ήρθε το 2-0. Ένα λεπτό μετά, ο Εθνικός καθάρισε το ματς, με τον Κούση να κάνει ωραία προσωπική ενέργεια και να μοιράζει στο Σιώρο που τελείωσε τη φάση για το 3-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος, ήταν μια τυπική διαδικασία για τις δυο ομάδες, με το μεν Εθνικό να ψάχνει κι άλλα γκολ για να ζεστάνει τον κόσμο του, και την Καστοριά να προσπαθεί να μειώσει το εύρος της ήττας της. Στο 58ο λεπτό, ο Μανιώτης με τον Τσάπι συνδυάστηκαν ωραία, με τελικό αποδέκτη το Σιώρο που πλάσαρε με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι κολλώντας στη λάσπη και στερώντας του το χατ-τρικ, ενώ ένα λεπτό αργότερα, από φάουλ του Μανιώτη ο Τσάπι με κεφαλιά σημάδεψε λίγο άουτ. Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν ένα γκολ και στο 64' είχαν μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Σαββόπουλος βρέθηκε σε καλή θέση για γκολ, όμως το σουτ του πέτυχε συμπαίκτη του που ήταν μπροστά στην εστία και ενώ η μπάλα κατευθυνόταν στο τέρμα. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Σιώρος βρήκε με ωραία διαγώνια μπαλιά το Σιδηρόπουλο, που μόνος απέναντι από τον Τριανταφυλλίδη, σε ένα τελείωμα που έμοιαζε εύκολο για τον ίδιο, πλάσαρε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 66' ήταν σειρά του Μολώνη να φανεί στο ματς, μπλοκάροντας σταθερά κεφαλιά του Κράτσιου, σε επικίνδυνη σέντρα. Το τέταρτο γκολ, ήρθε στο 78', όταν ο Βασίλας έκλεψε ωραία την μπάλα και μοίρασε στο Μανιώτη, που με ωραία ατομική ενέργεια, σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Κούση, που σε κενή εστία έγραψε το τελικό 4-0. Η τελευταία φάση του ματς ήρθε στο 85ο λεπτό, όταν ο νεοεισελθών Λέντζος, βρέθηκε σε καλή θέση με τον Τριανταφυλλίδη εξουδετερωμένο, πλάσαρε και ενώ όλοι πίστεψαν πως ο έμπειρος αμυντικός θα βάλει το κερασάκι στην τούρτα, η μπάλα για δεύτερη φορά κόλλησε στη λάσπη πάνω στη γραμμή, στερώντας το πέμπτο γκολ από τον Εθνικό, που ωστόσο, αν παρουσιάσει τέτοια εικόνα στα εναπομείναντα ματς, δε θα έχει κανένα πρόβλημα να παραμείνει στην κατηγορία.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Μάνος Δημήτρης - Γιώτης Κοσμάς

Εθνικός Φιλιππιάδας (Λάππας) : Μολώνης, Χρήστου, Ευθυμιάδης, Μαλλάτος, Παπαρούνης, Δημουλάς (70' Βασίλας), Κούσης, Σιώρος (65' Χαριτόπουλος), Σιδηρόπουλος (73' Λέντζος), Μανιώτης (80' Σαραντάρης), Τσάπι

ΑΓΣ Κατοριά (Εμμανουηλίδης) : Τριανταφυλλίδης, Πάτσικος, Ράπο, Μπαϊρακτάρης, Φυτανίδης (72' Σιαραφέρας), Ιωαννίδης, Σαββόπουλος, Νίνος, Βενέτης (55' Χαραλαμπίδης), Κάσα (55' Κράτσιος), Χασάι