"Αγρίεψε" στο β’ ημίχρονο η Δόξα Πύρρου και επέστρεψε στις νίκες! (pics)

Πέμπτη νίκη σε έξι παιχνίδια για την Δόξα Πύρρου στη NL2, κόντρα σε μία ομάδα που είχε επίσης μόλις μία ήττα, από την ομάδα με την οποία μοιράζεται την πρώτη θέση η αρτινή ομάδα, την Αχαγιά.

Μία δύσκολη νίκη με ανατροπή κόντρα σε ένα δυνατό αντίπαλο, πέτυχε το απόγευμα της Κυριακής στο Κλειστό Γυμναστήριο Τ9 των Κωστακιών η ΑΕ Δόξα Πύρρου, καθώς κατάφερε να επιστρέψει από ένα παιχνίδι που έφτασε να χάνει με 18 πόντους από την ΑΕ Γλαύκου Έσπερου και να το κερδίσει στο τέλος με 10! Μία ομάδα που μέχρι πριν το ματς είχε μία εκτός έδρας ήττα από την Αχαγιά, με την οποία η αρτινή ομάδα μοιράζεται την πρώτη θέση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν πολύ καλά και ολοκλήρωσαν το α' δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 18-22. Στο β' δεκάλεπτο, η αρτινή ομάδα έπαθε μπλακ άουτ, υπέπεσε σε πολλά λάθη και η ομάδα του Γλαύκου κατάφερε να προηγηθεί με 18 πόντους (25-43), τρέχοντας ένα σερί 21-7 και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 32-46. Στην ανάπαυλα, φαίνεται ότι ο κόουτς Παππάς αφύπνισε τους παίχτες του, οι οποίοι μπήκαν με άλλη αύρα στο ματς και με ένα μικρό σερί κατέβασαν τη διαφορά με μονοψήφιο αριθμό, δίνοντας ώθηση στην ομάδα για το τελευταίο δεκάλεπτο. Εκεί η αρτινή ομάδα ήταν, μπορούμε να πούμε, αλάνθαστη, και με ένα νέο σερί κατάφερε να φέρι το παιχνίδι στα ίσα (65-65) έξι λεπτά πριν το τέλος. Στη συνέχεια η ΑΕΔΠ έχοντας και το μομέντουμ του αγώνα πέρασε μπροστά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να αδυνατούν να βρούνε λύσεις στα επιθετικά όπλα της αρτινής ομάδας, από την οποία ξεχώρισε ο Ίλιτς που πέτυχε 30 πόντους, ο Μπάλλας με 23 και ο Ξιούρας με 19, με τον τελευταίο να πετυχαίνει 7 καθοριστικής σημασίας καλάθια και να δείχνει πόσο σημαντική ήταν η απουσία του στο προηγούμενο ματς. Στο τελευταίο λεπτό μάλιστα οι γηπεδούχοι απλοποίησαν τα πράγματα και έφτασαν στη νίκη με 85-75.

Διαιτητές: Φασόλης - Μπαβέλας - Βομπίρης

Δεκάλεπτα: 18-22, 14-24, 22-17, 30-12

ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας (Παππάς): Μπάλλας 23(1), Θώδης, Ίλιτς 30(2), Ξιούρας 19(5), Ιωαννίδης 3(1), Γυφτοκώστας 4, Σταυρόπουλος 5(1), Δόνος, Μπαρτζώκας 1

ΑΕ Γλαύκου Έσπερου (Πολίτης): Ροκανάς 14(2), Μαραντής 9(2), Μπόγρης Λ. 3(1), Μπαρδάκας 18, Τζερμπατζίδης 8(1), Σερέτης, Πανόπουλος 14(1), Αργυρόπουλος 2, Καραλής 7(1)