ΑΕΞάρα με ΠΑΣ Ανέζα

Παράσταση για ένα ρόλο σήμερα στο γήπεδο της Καμπής, με την ΑΕ Ξηροβουνίου να επικρατεί με 6-0 του ΠΑΣ Ανέζα και να σκαρφαλώνει στο βαθμολογικό πίνακα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την αναμέτρηση με γκολ από τα αποδυτήρια, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό ο Παπακίτσος με σουτ νίκησε τον Γεωργάκη που έκανε λάθος εκτίμηση, ενώ στο 34ο λεπτό ο ίδιος παίκτης με νέο σουτ από πλάγια θέση και μέσα από τη μεγάλη περιοχή σημείωσε το 2-0. Το έργο των φιλοξενούμενων, που δυσκολεύονταν να απειλήσουν την εστία του Τσάϊμου, έγινε ακόμη πιο δύσκολο στο 40ο λεπτό, με τον Ζώη να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία προς τον διαιτητή Μάνο. Μία διαμαρτυρία που οδήγησε σε ολιγόλεπτη διακοπή, καθώς ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΣ δεν αποχωρούσε από τον αγωνιστικό χώρο. Η ΑΕΞ κατάφερε να κλειδώσει τη νίκη στο 45ο λεπτό, όταν ο Γεωργάρας έπειτα από αντεπίθεση και προσωπική ενέργεια που ολοκλήρωσε με πλασέ, έκανε το 3-0.

Στην επανάληψη και με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ο Μπαλάγκας υπέπεσε σε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Δόσης για το 4-0. Δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Λαϊνά να σκοράρει, ο οποίος με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στη γωνία και στα δίχτυα του Γεωργάκη. Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε στο 81ο λεπτό ο Κολιός με πλασέ μέσα από την περιοχή, έπειτα από ωραία ομαδική προσπάθεια και παράλληλη μπαλιά. Οι φιλοξενούμενοι που δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 9 ποδοσφαιριστές, καθώς στο 87ο λεπτό αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μπαλάγκας για εξύβριση προς το πρόσωπο του διαιτητή.

Διαιτητής: Μάνος Δημήτρης  Βοηθοί: Καραγιάννης Θοδωρής - Μαζαράκος Νίκος

ΑΕ Ξηροβουνίου (Καρράς): Τσάϊμος, Χουλιάρας, Παπανίκου, Θάνος, Ανυφαντής (56' Ζιώρης), Γεωργάρας (56' Σιαμέτης), Τζούκας, Βίτσιος (65' Κολιός), Παπακίτσος, Λαϊνάς, Δόσης

ΠΑΣ Ανέζα (Παππάς): Γεωργάκης, Ρώσσος Ν., Μυτικιώτης, Ζώης, Μητσαράς (38' Κοτρότσιος), Ρώσσιος Ε., Μπαλάγκας, Σιόζος Ν., Σιώζος Μ., Παπαγεωργίου, Παπανδρέου (81' Ντούλας)