2 στα 2 για τη Νέα Αναγέννηση Αρταίων

Τη δεύτερή της νίκη πέτυχε η Νέα Αναγέννηση Αρταίων 2016, περνώντας από την έδρα του Ακράτητου με 0-2.

Δύσκολη νίκη πήρε η Νέα Αναγέννηση Αρταίων σε βάρος του βελτιωμένου σε σχέση με πέρσι Ακράτητου Ακροποταμιάς. Η ομάδα του Αποστόλη Γούση, είχε την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με τον Ακράτητο να στέκεται καλά στο πρώτο 20λεπτο χωρίς όμως να απειλεί ιδιαίτερα. Στο 10ο λεπτό, ο Νίκαρης σούταρε όμως ο Τζουμανίκας αντέδρασε σωστά, ενώ 5 λεπτά μετά, ο Νίκαρης και πάλι, πρόλαβε και έκανε το γύρισμα από τη γραμμή του άουτ, με τον Τζαλοκώστα να μη βρίσκει καλά την μπάλα προ κενής εστίας και να χάνεται η ευκαιρία. Στο 20' ο Νίκαρης σούταρε με την μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ ίδια τύχη είχε και η κεφαλιά του Τζαλοκώστα στο 35'. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, και πάλι ο Νίκαρης είχε ένα σουτ που μπλόκαρε ο Τζουμανίκας.

Στο δεύτερο μισό, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ακόμα πιο αποφασιστικά ψάχνοντας το γκολ, και στο 46' ο Καλόγηρος σούταρε άουτ. Στο 50ο λεπτό, από σέντρα του Νίκαρη, ο Κόνιαρης νικήθηκε από κοντά από τον Τζουμανίκα, όμως δέκα λεπτά μετά, δεν είχαμε την ίδια κατάληξη, όταν από λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, ο Κόνιαρης από τη μικρή περιοχή έγραψε το 0-1. Το γκολ αυτό ανέβασε την ψυχολογία της Νέας Αναγέννησης, που έψαξε το δεύτερο γκολ για να καθαρίσει το ματς. Στο 75ο λεπτό, από σέντρα του Τριαντάφυλλου ο Τζαλοκώστας στο δεύτερο δοκάρι πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα βρήκε το δοκάρι και έφυγε άουτ. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι κλείδωσαν τη νίκη λίγο πριν το τέλος, με τον Τζαλοκώστα να φεύγει σε θέση τετ α τετ, και να σκοράρει, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Καραγιάννης Θοδωρής - Στούπας Παύλος

Ακράτητος Ακροποταμιάς (Μπίτζος) : Τζουμανίκας, Ζάμπας, Μπίτζος, Κώστας, Σμύρης, Γρίβας, Νάκος, Παπακίτσος (72' Πλεύρης), Κρίκας, Βαγγελής, Τζινέρης (65' Τατσιόπουλος)

Νέα Αναγέννηση Αρταίων (Γούσης) : Κανταρέλης, Καλόγηρος, Σακκάς, Δερβίλης, Στέργιος, Τριαντάφυλλος, Παππάς, Κόνιαρης, Νίκαρης, Τζαλοκώστας, Δεληκούρας (75' Ρώσσος)