0 στα 4 στην Α' ΕΣΚΑΒΔΕ

Την ήττα γνώρισαν στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής και οι τέσσερις αρτινές ομάδες που μας εκπροσωπούν στην Α' ΕΣΚΑΒΔΕ.

Α.Ε. ΔΟΞΑ ΠΥΡΡΟΥ ΑΡΤΑΣ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ Γ.Φ.Σ. 49-67

Βαριά εντός έδρας ήττα από τον Παναιτωλικό με 49-67 γνώρισε στο ΔΑΚ Άρτας η Δόξα. Η Δόξα πραγματοποίησε τη χειρότερη φετινή της εμφάνιση και δεν κατόρθωσε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να ελέγξει το ρυθμό και να αποδώσει σύμφωνα με τις δυνατότητες που έχει σαν ομάδα. Χαρακτηριστικό είναι πως ο Παναιτωλικός κέρδισε και τα τέσσερα επιμέρους 10λεπτα, με τη διαφορά όλο και να μεγαλώνει υπέρ του.

Δεκάλεπτα: 15-24, 29-41, 39-53, 49-67

Δόξα Άρτας (Κιφοκέρης) : Κωστούλας Α. , Κολώνας, Γκανιάτσας 6 , Τσακαλώτος, Μάνθας 8, Βάσιος 2, Ντάσκαρης, Σκούτας 3 (1), Τσίτσικας 8, Αναγνώστου 13 (3), Γείτονας 9, Κωστούλας Χ.

Παναιτωλικός (Σταυροθανάσης): Θεράπος, Πάρδος 18, Ραγκαβής, Πιστιόλης 13 (1), Αρκούδας 6, Τασιούλης Γ. 6 (1), Λανόπουλος 12 (1), Νταλαπέρας, Τασιούλης Χ. 12 (1), Καλλιακμάνης, Μαυρομάτης, Καραπανος

Α.Γ.Ο. ΓΡ. ΛΙΑΚΑΤΑΣ - Α.Σ. ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ 71-61

Η ομάδα του Αιτωλικού με κορυφαίους τους Σούρλα και Γρατσινόπουλο που πέτυχαν μαζί 47 πόντους, κατάφερε στο β' ημίχρονο να ξεφύγει στο σκορ και να πάρει τη νίκη απέναντι στον Αία. Για την αρτινή ομάδα πρώτοι σκόρερ ήταν ο Γκολομάζος με 18 π. και ο Παπαμιχαήλ με 15π.

Δεκάλεπτα: 20-12, 36-36, 58-49, 71-61

Γρ. Λιάκατας Αιτωλικού (Κοτσόργιος): Καραπαναγιώτης 2, Αναστασόπουλος, Ζαρκαδούλας, Γρατσινόπουλος 21 (3), Σούρλας 26 (5), Κολοζάκης, Φλάκας, Δημητρίου 8, Τσάνος 8, Γαλαγάλας, Καστανάς, Κοντομήτσος 6

Φέτα Ήπειρος Αίας Άρτας (Λεμονιάς): Τάτσης, Φορτοτήρας 6, Σμύρης 6, Ζαγαλίκης 5 (1), Τσιμούρας, Ζαβερδίνος 6, Παπαμιχαήλ 15(2), Γάκης 5 (1), Μπράμης, Γκολομάζος 18

ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ Γ.Σ. - Α.Κ. ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ 68-64

Ο Πύρρος μπορεί να ηττήθηκε στο παιχνίδι απέναντι στον Κερκυραϊκό, όμως λίγο έλειψε να φύγει με μία τεράστια νίκη από την Κέρκυρα, αν αναλογιστεί κανείς ότι ταξίδεψε στην Κέρκυρα με 8 παίκτες, στην πλειοψηφία τους νεαροί. Η ομάδα της Άρτας ήταν καλύτερη στο α' ημίχρονο και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 30-38. Όμως με οι γηπεδούχοι με ένα εξαιρετικό γ' δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση πέρασαν μπροστά στο σκορ, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ. Τη στιγμή που το σκορ ήταν ισόπαλο 64-64, ο Πύρρος αστόχησε σε σουτ, όπως και στην επόμενη επίθεση που πραγματοποίησε με το σκορ στο 66-64 και απέμεναν 17 δεύτερα για τη λήξη. Τελικά, όπως φάνηκε η αστοχία στα κρίσιμα σουτ κόστισε και ο Κερκυραϊκός πήρε τη νίκη με 68-64.

Δεκάλεπτα: 14-19, 30-38, 52-48, 68-64

Κερκυραϊκός (Γεωργίου): Θεόδοτος 17 (1), Κοκαβέσι 5, Καραγιάννης, Μέτσο, Χυτήρης, Καλόγηρος Α., Καλόγηρος Γ. 4, Ίσσαρης 24 (1), Γρίβας, Γογγάκης 6, Μπάρκας, Γραμμένος 12

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Κωσταπαππάς 16 (4), Πέτσας, Μαργώνης 18 (3), Μουκάι 9 (3), Μπαρκλέσης, Σκαμαντζούρας 3, Ασσί 2, Δημητρίου 16 (1)

Β.Α.Ο. ΑΡΤΑΣ - Κ.Α.Ε. ΠΡΩΤΕΑΣ ΗΓ/ΤΣΑΣ 71-105

Την πιο βαριά ήττα μέχρι στιγμής στην Α' ΕΣΚΑΒΔΕ, και μάλιστα εντός έδρας, γνώρισε ο Βυζαντινός αυτή την αγωνιστική, ο οποίος ηττήθηκε από τον Πρωτέα Ηγουμενίτσας με 34 πόντους διαφορά. Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 41-45. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Ηγουμενίτσας με απόλυτη ευστοχία (7/7 τρίποντα και 11/11 βολές) έφτασε στη νίκη με 71-105. Από τους νικητές ξεχώρισε ο Λαγκάρης με 24 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ από τον ΒΑΟ οι Λουκάς και Πετανίτης με 12 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 20-24, 41-45, 52-75, 71-105

ΒΑΟ Άρτας (Ασπρούδης): Φωτάκης, Χριστογιάννης, Ζήρας, Ρίζος, Ρεβίθης, Σιβέρης, Πετανίτης, Κέφης, Σιαπλαούρας, Λουκάς, Κέφης