Ξέσπασε με «πεντάρα» στην Προοδευτική η Μέλισσα

Η ΑΕΜ Μέλισσα άφησε πίσω της τη γκέλα με την Δόξα και διέλυσε με 5-1 στη Γραμμενίτσα την Προοδευτική.

Αν και οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά, με τον νεοαποκτηθέν Λάμπρο Δήμο στα πρώτα λεπτά να έχει δύο ευκαιρίες, στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Στέφανος Μανιφάβας ανέτρεψε τον Τσαρακλημάνη στην περιοχή, παραχωρώντας πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο επιθετικός των γηπεδούχων, ευστοχώντας και κάνοντας το 1-0. Άμεση ήταν η απάντηση των φιλοξενούμενων, όταν στο 12ο λεπτό, από εκτέλεση κόρνερ των αντιπάλων τους, έφυγαν στην κόντρα επίθεση, ο Νάκος απέκρουσε το σουτ του Δήμου, όμως ο επερχόμενος Κότσιαλος δεν αστόχησε, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Μάλιστα, η Μέλισσα κατάφερε γρήγορα να πάρει και το προβάδισμα στο σκορ. Αφού απείλησε με ένα σουτ του Μανιώτη που πέρασε λίγο άουτ, στο 23' από λάθος της άμυνας, ο Κότσιαλος πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι και έκανε το 1-2.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ουσιαστικά σφράγισαν το τρίποντο της νίκης στο 52ο λεπτό, όταν από σέντρα και κεφαλιά του Παπακίτσου, η μπάλα έφτασε στον Σαγάνη, που από θέση τετ-α-τετ πέτυχε το 1-3. Είχε προηγηθεί χαμένο τετ-α-τετ του Δήμου, ο οποίος δεν βρήκε εστία. Στο 69' ο Τσιάτσος, που έψαχνε το γκολ, βρήκε δίχτυα με ωραίο σουτ και σημείωσε το 1-4. Το τελικό 1-5, διαμόρφωσε στο 83', ο Παπακίτσος από κοντά έπειτα από σέντρα του Μανιώτη, ο οποίος την επιστροφή του στην ομάδα τη συνδύασε με γκολ.

Διαιτητής: Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί: Κοσίνας Βαγγέλης - Παπανίκος Βαγγέλης

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καραντζάς): Νάκος, Νάτσιος Γ. (60' Σιαφάκας), Ντάκουλας (67' Κάτσινος), Βαλίλης, Κακιώνης, Ρίζος, Νάτσιος Σ., Σκορίλας, Τσιγαρίδας (61' Δημητρίου), Θάνος (46' Κολιός), Τσαρακλημάνης

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης): Νικολάου, Μήτσιος, Κούσης (55' Πολύζος), Μανιφάβας, Κακοχρήστος, Παπακίτσος, Σαγάνης, Τσιάτσος, Κότσιαλος (82' Μπιασαδήμας), Μανιώτης, Δήμος (76' Μαλτέζος)