"Ξεκόλλησε" από τα χαμηλά πατώματα η Δόξα

Από τη ζώνη των μπαράζ παραμονής ξεκόλλησε η Δόξα, επικρατώντας του ουραγού Παναγροτικού με 2-1.

Πιο εύκολα από όσο μαρτυρά το τελικό σκορ, επικράτησε η Δόξα του ουραγού της κατηγορίας Παναγροτικού, που παρέμεινε για 7η σερί αγωνιστική χωρίς βαθμούς. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, και στο 7ο λεπτό, σέντρα σουτ του Τάτση σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ. Τρία λεπτά μετά, σουτ του Βασιλάκη σταμάτησε στο Γείτονα, ενώ ίδια τύχη είχε και το σουτ του Τσούμαλη λίγο αργότερα. Η Δόξα συνέχισε να πιέζει, και στο ημίωρο νέο σουτ του Τσούμαλη έφυγε άουτ. Στο 35ο λεπτό, ο Γείτονας σταμάτησε τον Τάτση, όμως το ίδιο δε συνεβη και πέντε λεπτά μετά, όταν ο Μπιλιάλης σέντραρε, και ο φυσικός ηγέτης της ομάδας, Βασιλάκης, με κεφαλιά, έγραψε το 1-0

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να βρουν το δεύτερο γκολ σχετικά νωρίς, με τον Τσούμαλη να γράφει στο 50ο λεπτό, το 2-0, με δυνατό σουτ εκτός περιοχής. Πέντε λεπτά μετά, ο Τάτσης αστόχησε με σουτ, ενώ με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Τάγκας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όμως σούταρε αδύναμα και ο Γείτονας μπλόκαρε. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, και η μόνη αξιόλογη φάση του παιχνιδιού στον εναπομείναντα χρόνο, ήταν το γκολ της μείωσης του σκορ, που πέτυχε ο Μπαλιας για τους φιλοξενούμενους στις καθυστερήσεις, που διαμόρφωσε και το τελικό 2-1.

Διαιτητής : Δραγατάκης Γιώργος  Βοηθοί : Στούπας Π. - Πολύζος

Δόξα Άρτας (Γεωργίου) : Βαγγέλης, Μπιλιάλης, Σφήκας, Χαϊντάρι, Στέργιος, Αρτέμης, Δάφνος (71' Στασινούλας), Τάτσης (79' Τάτσης Χρ.), Τάγκας (61' Πεσλής), Βασιλάκης, Τσούμαλης (90' Κωνσταντίνου)

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Πουλιάνος) : Γείτονας, Κοντογιαννίδης, Ζέρβας (80' Κωλέτσης), Κατσαμπίρης, Θεοδώρου Ι., Θεοδώρου Ε., Τσεβρενίδης (28' Μαυρομάτης), Τσιόγκας, Γείτονας Στ., Έντριτζ (46' Μπαλιας), Λάζαρος