Ξεκίνημα με το.. δεξί για τους Άνδρες της Αναγέννησης

Με νίκη ξεκίνησε το Ανδρικό τμήμα της Αναγέννηση Άρτας Βόλλευ, έναντι στην έτερη ομάδα της πόλης, τον Γ.Σ. Άρτας, με σκορ 3-0.

Πιο έμπειρη εμφανίστηκε η ομάδα της Αναγέννησης στο 1ο παιχνίδι της χρονιάς, έναντι στην νεανική ομάδα του Γ.Σ. Άρτας, στα πλαίσια των knock-out αγώνων του Κυπέλλου Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Ε., νικώντας την με 3-0 σετ στο Δ.Α.Κ. Άρτας.

Στο 1ο σετ, οι ομάδες μπήκαν νευρικές στο γήπεδο καθώς δεν είχε προηγηθεί κάποιο φιλικό παιχνίδι. Παρόλα αυτά η ομάδα της Αναγέννησης με πιεστικό σέρβις του πασαδόρου της Λαγού, κατάφερε να πάρει νωρίς ''κεφάλι''. Η αντικατάσταση του Κυριακίδη με τον Αντωνίου δεν έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα με το σετ να λήγει 25-16.

Στο 2ο σετ, η ομάδα της Αναγέννησης πήρε νωρίς διαφορά 4 πόντων (5-1), αναγκάζοντας τον προπονητή των αντιπάλων, κ.Πορτοβάρα, να πάρει time-out. Σε συνδυασμό με την αντικατάσταση του Κομζιά από τον Αντωνίου κατάφερε να μειώσει στην επισφαλή διαφορά των 3 πόντων( 8-5). Όμως το πιεστικό σέρβις των Βρυώνη, Καραβασίλη αποσυντόνισε την επιθετική λειτουργία του Γ.Σ. και τους Χαττάρι και Μπασούκα να είναι επιθετικά αλάνθαστοι, τελειώνοντας το σετ με 25-15.

Στο 3ο σετ, η ομάδα της Αναγέννησης μπήκε πιο απελευθερωμένα στο γήπεδο δημιουργώντας μερικές πολύ καλές φάσεις. Παρά τις προσπάθειες των Πλακιά και Κυριακίδη σε άμυνα και υποδοχή αντίστοιχα η ομάδα του Γ.Σ. δεν κατάφερε να προβάλλει αντίσταση, κάτι που έδωσε το δικαίωμα στον προπονητή της Αναγέννησης κ.Λεμονίδη να προβεί σε αλλαγές. Λαινάς αντί Λαγού και Τασηνίκος αντί Χαττάρι δεν έκοψαν τη φόρα της Αναγέννησης που πήρε το σετ με 25-18 και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Τα σετ(3-0): 25-16, 25-15, 25-18.

Αναγέννηση Άρτας Βόλλευ (Λεμονίδης): Μπασούκας, Λαγός, Χαττάρι, Καραβασίλης, Τσουμάνης, Βρυώνης, Λιανός (λ), Τασηνίκος, Λαινάς, Νταλίπης, Μπέτζος.

Γ.Σ. Άρτας (Πορτοβάρας): Τσίνα, Μπίκας, Σαλεμής, Κυριακίδης, Κομζιάς, Πλακιάς, Κουτσούμπας (λ), Αντωνίου, Παπανάτσιος, Χήτας, Ρίζος, Χουλιάρας.

Διαιτητές: Φλούδας Μ. - Φωτιάδης Σ.

Γραμματεία: Μπαλτατζή Χ.

Photo credit: artagoal.gr