Βήμα σωτηρίας για την Αμβρακία

Τεράστιας σημασίας νίκη για την Αμβρακία Κωστακιών, που επικράτησε της ιστορικής Νίκης Βόλου με 2-1.

Η Αμβρακία ήθελε πολύ τη νίκη στο σημερινό παιχνίδι, για να κάνει ένα αποφασιστικό βήμα προς την παραμονή της στην κατηγορία. Μπήκε μάλιστα πολύ δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, πιάνοντας απροετοίμαστη τη Νίκη, που δεν περίμενε τέτοια εξαιρετική αρχή από την αρτινή ομάδα. Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Νταλάκας βρήκε στην πλάτη της άμυνας το Σιδηρόπουλο, κι ο φορ της Αμβρακίας πλάσαρε εύστοχα για το 1-0. Η Νίκη προσπάθησε να αντιδράσει έχοντας μία ανεκμετάλλευτη στημένη φάση, και στο 8ο λεπτό ήρθε το δεύτερο γκολ για την ομάδα του Δημήτρη Νταλάκα. Ο Γιώργος Νταλάκας εκτέλεσε κόρνερ, ο Σιδηρόπουλος έκανε το γύρισμα στο πρώτο δοκάρι, και ο επερχόμενος Παπαρούνης με προβολή έγραψε το 2-0, σοκάροντας τους φιλοξενούμενους. Η Νίκη δεν έδειχνε ικανή να βγάλει φάσεις μπροστά στην εστία της Αμβρακίας, και όσες φορές το επιχειρούσε, η άμυνα των γηπεδούχων αντιδρούσε θετικά, όπως στο 38ο λεπτό, όταν ο Μπεζεβέγκης έκοψε πριν ο Κορέτα φανεί απειλητικός για την εστία του Βαρέλη, και το 2-0 παρέμεινε μέχρι τη λήξη του 45λέπτου.

Στο δεύτερο μέρος, η Νίκη βελτίωσε την εικόνα της, μπαίνοντας πολύ δυνατά στο γήπεδο, και μάλιστα μειώνοντας μόλις στο 46ο λεπτό, όταν ο Παπαδήμας σέντραρε και ο Κορέτα με πλασέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-2. Στο 55ο λεπτό, ο Γαρυφαλλόπουλος, που είχε μπει στο 30ο λεπτό στο παιχνίδι, άφησε την ομάδα του με 10 παίχτες, αντικρίζοντας την απευθείας κόκκινη κάρτα, και δυσκολεύοντας το έργο της, να γυρίσει το ματς. Φτάσαμε στο 80ο λεπτό για να έχουμε φάση άξια αναφοράς, όταν ο Νταλάκας πήρε την κεφαλιά στην περιοχή, από μπαλιά του Βασίλα, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ, χάνοντας την ευκαιρία να τελειώσει το ματς. Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, με την Αμβρακία να κρατά σφιχτά το υπέρ της αποτέλεσμα, και τις δύο ομάδες να τελειώνουν το ματς με 9 (!) παίχτες η καθεμία καθώς δέχτηκαν δεύτερη κίτρινη στις καθυστερήσεις οι Σιδηρόπουλος και Παπαρούνης για τους γηπεδούχους, και ο Παρασκευαϊδης για τη Νίκη. Μεγάλη νίκη για την αρτινή ομάδα, που έκανε ένα σημαντικό βήμα προς την παραμονή της στην κατηγορία.

Διαιτητής : Ρούσσος-Μπεκερτζής Γιώργος  Βοηθοί : Κωσνταντίνου Ηλίας - Τσόγκας Άγγελος

Αμβρακία Κωστακιών (Νταλάκας) : Βαρέλης, Τάσσος, Βασίλας (82' Λύτος), Μπεζεβέγκης, Παπαρούνης, Βερλέκης, Παππάς, Ασπροποταμίτης, Σιδηρόπουλος, Νταλάκας, Μπαλαδήμας (75' Θεμελής)

Νίκη Βόλου (Ξηροφώτος) : Τζήμας, Παπαδήμας, Δημολιός, Ναουμίδης (82' Αλεξανδρής), Παρασκευαϊδης, Παπαγεωργίου, Πετράκος, Νικλητσιώτης, Μέτσε (30' Γαρυφαλλόπουλος), Κορέτα, Κόλα