Βαριά ήττα για τον Σκουφά από την Λευκίμμη

Κανονικά διεξήχθη σήμερα το χθεσινό αναβληθέν παιχνίδι του Σκουφά Κομποτίου με την ΑΕ Λευκίμμης στο γήπεδο «Ευάγγελος Σεργιάννης».

Η περιγραφή του παιχνιδιού είναι μια προσφορά της ταβέρνας :

"ΚΑΤΣΑΠΛΙΑΣ"
Κομπότι Άρτας
Τηλ. 2681065293

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καθυστέρηση επειδή λόγω των δυνατών ανέμων στο Ιόνιο, υπήρχε απαγορευτικό, και δεν κατέστη δυνατό για τους φιλοξενούμενους να φύγουν την προγραμματισμένη ώρα από το νησί των Φαιάκων. Μάλιστα χρειάστηκε να πάρουν καράβι και στη συνέχεια να νοικιάσουν οχήματα, για να φτάσουν τελικά με καθυστέρηση μισής ώρας μετά την προγραμματισμένη ώρα έναρξης του παιχνιδιού. Ο διαιτητής του αγώνα κ. Νέος έχοντας τη σύμφωνη γνώμη της ΕΠΟ (αλλά και του Σκουφά), περίμενε την αποστολή της ΑΕΛ και σφύριξε την έναρξη του παιχνιδιού στις 15:40. Πάντως και σήμερα ο αγωνιστικός χώρος ήταν βούρκος και είναι να απορεί κανείς, πώς ένα γήπεδο με καινούριο χλοοτάπητα που παραδόθηκε πριν από λίγες μέρες, βρίσκεται σε αυτή την τραγική κατάσταση.

Στο α’ ημίχρονο ο Σκουφάς ήταν ανώτερος, όμως οι φιλοξενούμενοι με ένα τέρμα κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενοι με 0-1. Στο 5ο λεπτό ο Ηλίας είχε μία επικίνδυνη παράλληλη πάσα, η οποία πέρασε ανεκμετάλλευτη για την ΑΕΛ. Στο 16’ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τον Σκουφά, με τον Μπαλαδήμα με σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ. Στο 27’ ο Μπαλαδήμας έβγαλε ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας για τον Μπάφα, όμως ο Βορρύλας διάβασε γρήγορα τη φάση και πρόλαβε να μπλοκάρει τη μπάλα. Στο 33’ ο Βερλέκης μετά από κάθετη πάσα έφυγε στην αντεπίθεση μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα, όμως καθυστέρησε να τελειώσει τη φάση, δίνοντας τη δυνατότητα στον Στέρεφ να τον προλάβει και να τον ανακόψει.  Στο 37ο λεπτό και κόντρα στη ροή του παιχνιδιού ο Μαζιώτης κοντραρίστηκε με τους αμυντικούς, από αναμπουμπούλα η μπάλα έφτασε στον Αναστασιάδη, ο οποίος με ένα χλιαρό πλασέ στη γωνία πέτυχε το 0-1.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι, με τον Αναστασιάδη με εκτέλεση φάουλ να βρίσκει τον Σαμουηλίδη, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Στην φάση αυτή απάντησε δύο λεπτά αργότερα ο Παπαγιάννης, με μία σέντρα-σουτ, όπου ανάγκασε τον Βορρύλα να μπλοκάρει δύσκολα στη γωνία του. Στο 59’ μεγάλη ευκαιρία για τον Σκουφά, με τον Τάσσο να σεντράρει και τον Παππά με κεφαλιά από κοντά να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα πάνω από την εστία της Λευκίμμης. Στο 67’ ήταν η σειρά του Παππά να σεντράρει, ο Παπαγιάννης πήρε την κεφαλιά, όμως ο αντίπαλος αμυντικός κατάφερε να διώξει σε κόρνερ. Και ενώ η ομάδα του Κομποτίου πίεζε για την ισοφάριση, από απομάκρυνση του Ρογγότη, η ΑΕΛ βγήκε στην κόντρα με τον Τσεβανέδη, που πρόλαβε την έξοδο του Παπαχρήστου και περνώντας τη μπάλα από πάνω του έκανε το 0-2 στο 75’. Αυτό το γκολ «έκοψε» τα πόδια των γηπεδούχων που στα υπολειπόμενα λεπτά δέχθηκαν ακόμα δύο τέρματα. Στο 82’ από σέντρα του Αναστασιάδη, ο Κάντας με κεφαλιά από κοντά έκανε το 0-3 και στο 85’ ο Τσεβανέδης από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό 0-4. Ένα πέναλτι που ήρθε από ανατροπή του Ηλία από τον Θεοδωρή.

Διαιτητής: Νέος (Ηπείρου)  Βοηθοί: Λιόντος (Ηπείρου) – Τσάντας (Ηπείρου)

Σκουφάς Κομποτίου (Σωτηρόπουλος): Παπαχρήστος,  Παπαγιάννης, Σχισμένος, Πέτσας, Καλπακούλας, Ασπροποταμίτης (55’ Παππάς),  Θεοδωρής, Μπάφας,  Μπαλαδήμας (86’ Παρράς), Τάσσος, Βερλέκης (79’ Σταμούλης)

ΑΕ Λευκίμμης (Σφακιανάκης):  Βορρύλας, Βούλγαρης (80’ Βασιλάκης), Στέρεφ, Ρογγότης, Φωτιάς,  Σαμουηλίδης, Μαζιώτης (43’ λ.τρ. Γαστεράτος/ 69’ λ.τρ. Κάντας), Ηλίας, Τσεβανέδης, Αναστασιάδης, Χατζηδημητρίου