Τον πλήγωσε ο Λουκίνας, κακή ήττα στην Κρήτη για τον Καραϊσκάκη

Δεν κατάφερε να πάρει κάτι ούτε στην Κρήτη ο Καραϊσκάκης, καθώς γνώρισε την ήττα από τον Πλατανιά με 2-0.

Νέα ήττα γνώρισε ο Καραϊσκάκης, αυτή τη φορά εκτός έδρας από τον Πλατανιά, με 2-0, με το Λουκίνα, που ξεχώρισε πέρσι με τα χρώματα της αρτινής ομάδας, να την πληγώνει ανοίγοντας το σκορ. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο για τις δύο ομάδες και αν κάποια άξιζε περισσότερο το γκολ αυτή ήταν ο Καραϊσκάκης που μπήκε καλά στο γήπεδο, και για ακόμη ένα ματς, έφτασε πολύ κοντά στο να πάρει προβάδισμα στο σκορ εκτός έδρας, όμως το πολύ καλό φάουλ που εκτέλεσε απευθείας ο Ψιάνος στο 3ο λεπτό, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Βασιλειάδη. Οι γηπεδούχοι χρειάστηκε να περάσουν 20 λεπτά για να απειλήσουν, με τον Καραγκούνη να σουτάρει, όμως το Στεφανάκο να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα. Ένα λεπτό αργότερα, ο ίδιος παίκτης σούταρε ξανά, με την προσπάθειά του αυτή τη φορά να είναι πιο επικίνδυνη, καθώς έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 25ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης έφτασε για ακόμα μια φορά κοντά στο 0-1, όμως ο Τζιώρας που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση απέναντι στο Βασιλειάδη, είδε τον γκολκίπερ του Πλατανιά, να το σταματά. Οι γηπεδούχοι που δεν είχαν ξεκάθαρη ευκαιρία μέχρι εκείνη τη στιγμή στο ματς, λίγο έλειψε να πάρουν κεφάλι στο σκορ, στο τελευταίο λεπτό του πρώτου 45λέπτου, όταν ο Καραγκούνης βρήκε ωραία τον Μπιανκόνι, ο οποίος σούταρε, όμως ο Στεφανάκος αντέδρασε σωστά, και έστειλε τον Καραϊσκάκη με "μηδέν" παθητικό στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, ο Πλατανιάς ήταν αυτός που μπήκε πιο επιθετικά και είχε την πρώτη καλή φάση, στο 55 λεπτό, όταν ο Νίλι βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή του Καραϊσκάκη, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Δύο λεπτά μετά, ο Μποσέτι δοκίμασε εξαιρετικό σουτ, με το Στεφανάκο να πραγματοποιεί δύσκολη επέμβαση, κρατώντας και πάλι το σκορ στα επίπεδα του 0-0. Στο 63ο λεπτό, η καλύτερη εικόνα των γηπεδούχων στην επανάληψη απέδωσε καρπούς, όταν ο Καραγκούνης έβγαλε με εξαιρετική μπαλιά σε πλεονεκτική θέση το Γιάννη Λουκίνα, που μόλις είχε περάσει ως αλλαγή, και ο τελευταίος με ψύχραιμο πλασέ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, πλήγωσε τους πρώην συμπαίκτες του στον Καραϊσκάκη, γράφοντας το 1-0 για τον Πλατανιά. Στο 70ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος, με το Γυφτοκώστα στην πρώτη του επαφή με την μπάλα να προσπαθεί να μιμηθεί το Λουκίνα, με το Βασιλειάδη όμως να το σταματά. Στο επόμενο λεπτό, ο Πλατανιάς λίγο έλειψε να τελειώσει το ματς, όταν ο Λουκίνας που έδωσε ώθηση στην επιθετική γραμμή των γηπεδούχων, βρήκε τον Μπιανκόνι που σούταρε λίγο άουτ. Ότι δεν κατάφερε ο Μπιανκόνι το πέτυχε στο 75ο λεπτό, ίσως ο κορυφαίος του γηπέδου, Καραγκούνης, ο οποίος έπειτα από γύρισμα από αριστερά του Ουές, σούταρε με το αριστερό στη γωνία του Στεφανάκου, για το 2-0, βάζοντας γερές βάσεις νίκης του Πλατανιά. Στο 78', ο Καραϊσκάκης που εδώ και καιρό δε βρίσκει το εύκολο γκολ, έχασε την ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς, όταν ο Μπαλντέ έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Στο χρόνο που απέμενε, ο Πλατανιάς δε δυσκολεύτηκε να κρατήσει το υπέρ του σκορ, με την αρτινή ομάδα να γνωρίζει μια ήττα που τη φέρνει πλέον στα όρια της γραμμής υποβιβασμού να ισοβαθμεί με τον Ηρόδοτο, τον οποίον υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική στην Άρτα.

Γκολ : Λουκίνας 63', Καραγκούνης 75'

Κίτρινες: Μποσέτι 35' / Τζιώρας 37', Γυφτοκώστας 75', Ψιάνος 82'

Διαιτητής : Βεργέτης Χρήστος (Αρκαδίας)  Βοηθοί : Βεργέτης Δημήτρης (Αρκαδίας) - Κύριος Δημήτρης (Αρκαδίας)  4ος : Κατοίκος Κωνσταντίνος (Αθηνών)

Πλατανιάς (Τάτσης) : Βασιλειάδης, Ουές, Ποζαντζίδης (62' Λουκίνας), Ρουσσάκης, Κόρτσταμ (34' λ.τρ. Πουρζιτίδης), Μάικιτς, Μποσέτι, Παπανικολάου, Μπιανκόνι (87' Τσακμάκης), Καραγκούνης, Νίλι

Καραϊσκάκης (Χαραλαμπίδης) : Στεφανάκος, Παπανίκου, Παναγιώτου, Ροντρίγκεζ, Καπίας (63' Γυφτοκώστας), Παντίδος, Μασούρας, Ψιάνος, Μπαλντέ (86' Ματθαίου), Βουκμίροβιτς, Τζιώρας