Τίμησαν τον Κώστα Δήμα οι παλαίμαχοι της «Α»

Οι παλαίμαχοι της Αναγέννησης Άρτας επικράτησαν των παλαίμαχων του Δήμου Σουλίου στο φιλικό προς τιμήν του Κώστα Δήμα.

Στο γήπεδο των Κωστακιών πραγματοποιήθηκε σήμερα το απόγευμα το φιλικό μεταξύ των παλαιμάχων της Αναγέννησης Άρτας και του Δήμου Σουλίου, με τις ομάδες να βρίσκονται ξανά αντιμέτωπες μετά από 5 χρόνια. Πριν την έναρξη του φιλικού αγώνα ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής και ένας εκ των αρχηγών της Αναγέννησης, Γιώργος Παπαμιχαήλ, μαζί με τον εκπρόσωπο του ΓΑΣ Αναγέννηση Άρτας, Τάκη Παπαβασιλείου, απένειμαν τιμητική πλακέτα σε έναν από τους ποιοτικότερους ποδοσφαιριστές που έχει φορέσει την φανέλα της ομάδας, τον Κώστα Δήμα για το ήθος του και την προσφορά του στην ομάδα. Να σημειώσουμε εδώ ότι στο φιλικό ο Κώστας Δήμας αγωνίστηκε από ένα ημίχρονο σε κάθε ομάδα, καθώς η καταγωγή του είναι από την Παραμυθιά. Επίσης, τον αγώνα παρακολούθησε και ο παλαίμαχος καλαθοσφαιριστής της Αναγέννησης και του Ολυμπιακού Θανάσης Κρεμπούνης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο, με την Αναγέννηση να είναι πολύ καλύτερη στην τελική προσπάθεια και να επικρατεί με σκορ 3-0. Η γηπεδούχος Αναγέννηση προηγήθηκε με τον Νίκου στο 6ο λεπτό, έπειτα από ατομική προσπάθεια και σουτ, ενώ στο 30ο λεπτό ο ίδιος παίκτης με ωραίο πλασέ από τα όρια της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στο απέναντι παραθυράκι γράφοντας το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 34ο λεπτό της επανάληψης ο Καρίνος με όμορφο πλασέ, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να πετύχουν κάποιο γκολ αλλά όποτε χρειάστηκε ο Δημητρίου ήταν εκεί, κρατώντας το μηδέν.

Διαιτητής: Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί: Νούσιας Οδυσσέας - Παπαμιχαήλ Αποστόλης

Παλαίμαχοι Αναγέννησης Άρτας (Λάιος Β.): Δημητρίου, Βέτσιος, Υφαντής, Αναγνωστάκης, Μαγκάκης, Παπαχρήστου, Στράτος, Ζάχος, Νίκου, Δήμας, Λάιος Ι.
αγωνίστηκαν και οι: Παπαποστόλης, Καλόγηρος, Καρίνος, Μπέτσας, Κατσούλας, Αθανασίου, Πότσιος, Αραβανής

Παλαίμαχοι Δ. Σουλίου (Παπαδιώτης): Πάντας, Κουμαριανός, Τάχιας, Πάσχος, Παππάς, Δημητρίου, Τσόκρης (αρχηγός και πρόεδρος), Τσάνης, Ντρίτσος, Αναστασίου, Παπαθανασίου
αγωνίστηκαν και οι: Ντρίμσιας, Μουσελίμης