Τέταρτη σερί νίκη για τη Φιλία, καλή εμφάνιση αλλά ήττα για τον ΓΣ Άρτας

Συνεχίζει την ανοδική της πορεία στο πρωτάθλημα η Φιλία.

Το ρεπορτάζ του ΑΟ Φιλία για το παιχνίδι με την ΦΕ Ιωαννίνων:

«Νέα εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα μας το απόγευμα της Κυριακής στο ΔΑΚ Άρτας κερδίζοντας την ομάδα της Φ.Ε.Ι με 3-0 σετ. Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη για τον ΑΟ ΦΙΛΙΑ που εδραιώθηκε στην 4η θέση του πρωταθλήματος της ΕΣΠΕΔΕ γυναικών με 20 βαθμούς.

Το ξεκίνημα για την ομάδα μας ήταν ιδιαίτερα κακό, διότι δεχτήκαμε εύκολους πόντους κάνοντας κακές υποδοχές και κακά τελειώματα στην επίθεση. Η ΦΕΙ εκμεταλλεύτηκε το γεγονός αυτό, πήρε το προβάδισμα από την αρχή και προηγήθηκε με 14-21. Εκεί που όλα έδειχναν πως είχαν τελειώσει, οι αθλήτριες μας ξεκίνησαν μια φοβερή αντεπίθεση και με συνεχόμενους πόντους ισοφάρισαν τη ΦΕΙ σε 22-22. Στη συνέχεια ο ΑΟ ΦΙΛΙΑ προηγήθηκε με 24-23, 25-24, 26-25, αλλά η ΦΕΙ ισοφάρισε διαδοχικά σε 24-24, 25-25 και 26-26. Σε αυτό το κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού οι αθλήτριες μας ήταν πολύ ψύχραιμες και με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση κέρδισαν αυτό το αγωνιώδες σετ με 29-27.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΟ ΦΙΛΙΑ μπήκε με πολύ καλή ψυχολογία και παίζοντας πολύ καλά κατάφερε να προηγηθεί της Φ.Ε.Ι. Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για την ομάδα μας καθώς κέρδισε το σετ με 25-16.

Παρόμοια με το δεύτερο εξελίχθηκε και το τρίτο σετ με τον ΑΟ ΦΙΛΙΑ να κερδίζει το σετ με 25-15 παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση.

Αυτή η νίκη είναι ιδιαίτερα σημαντική αφενός γιατί πιστοποίησε την πολύ καλή κατασταση στην οποία βρίσκεται η ομάδα μας, και αφετέρου γιατί η ΦΕΙ ήρθε ως πρωτοπόρος του πρωταθλήματος στην Άρτα και είναι μια από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος».

Το ρεπορτάζ του ΓΣ Άρτας για το παιχνίδι με τον Φιλαθλητικό Πρέβεζας:

«Στο 1ο σετ μέχρι τον 12ο πόντο συμβαδίζαμε στο σκορ με την ομάδα του Φιλαθλητικού. Η ομάδα της Πρέβεζας με πολύ καλό σέρβις δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή μας και μας ξέφυγε 13-18, αναγκάζοντας σε συνεχόμενα επιθετικά λάθη. Εύκολα ο Φιλαθλητικός κατέκτησε το σετ 16-25, προηγούμενος 0-1 στα σετ.

Παίζοντας εντυπωσιακό Βόλεϊ στο 2ο σετ, περιορίσαμε τον Φιλαθλητικό σε παθητικό ρόλο και σαν σε προπόνηση το κερδίσαμε 25-15. Η διακύμανση του σετ 8-1, 12-7, 20-13, 25-15.

Ο Φιλαθλητικός ξεκίνησε καλύτερα στο 3ο σετ προηγήθηκε 1-4, όμως γρήγορα η ομάδα μας ανέκαμψε με πολύ καλό μπλοκ και ξεφύγαμε 3 πόντους 10-7. Η είσοδος στο παιχνίδι της Κατσανάκη στην θέση της Πιέτα άλλαξε το σκηνικό και με συμπαραστάτισσα την Ντάκουλα έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του Γεώργου Ναζόπουλου που με φοβερό σέρβις πήρανε διαφορά 6 πόντων 10-16. Με σωστή διαχείριση καταφέρανε να πάρουμε το σετ 15-25, προηγούμενοι εκ νέου 1-2 στα σετ.

Με την ψυχολογία στα ύψη ο Φιλαθλητικός από την αρχή πήρε κεφάλι στο σκορ 0-6, 4-9 και 9-17. Η Πορτοβάρα με συνεχόμενους άσσους κατάφερε να βάλει την ομάδα μας μπροστά 18-17, τρέχοντας ένα σερί 9-0. Δύο επιπόλαια λάθη –ασυνεννοησία σε πολύ εύκολες άμυνες βάλανε πάλι σε θέση οδηγού τον Φιλαθλητικό που προηγήθηκε 18-20. Παρά το 2ο time-out του προπονητή μας Γιάννη Σταμούλη, η Ντάκουλα με τρεις άσσους έβαλε τέλος στα όνειρά μας και με 20-25 ο Φιλαθλητικός πήρε το σετ και το πολύτιμο τρίποντο με 3-1.

Τα σετ (1-3): 16-25, 25-15, 15-25, 20-25

ΓΣ Άρτας (Σταμούλης): Πορτοβάρα, Σωτηρίου, Ρίζου, Νταούλια, Κουρκούτα, Μπίκα, Παπαδημητρίου λ./ Α. Δημοθεόδωρου, Ι. Δημοθεόδωρου, Βαρέλη, Λαϊνά, Σάρκα.