Τεράστια νίκη για τον Καραϊσκάκη κόντρα στην Καλλιθέα!

Μεγάλο αποτέλεσμα για τον Καραϊσκάκη, που επικράτησε της Καλλιθέας με 1-0 και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Τη σπουδαιότερη φετινή του νίκη πέτυχε ο Καραϊσκάκης, πριν λίγη ώρα, στο εξ αναβολής παιχνίδι με την Καλλιθέα, ξεφεύγοντας μετά από πολύ καιρό από τη ζώνη του υποβιβασμού. Η αρτινή ομάδα όσο άντεχε ήταν ανώτερη από τους φιλοξενούμενους, που παρ' ότι βρίσκονται κοντά στη κορυφή, δεν επιβεβαίωσαν τη βαθμολογική τους θέση με την εικόνα τους στο γήπεδο. Αντίθετα, ο Καραϊσκάκης, που έχει αναμορφωθεί από τον Κώστα Φραντζέσκο, που πραγματικά παίρνει το 100% από το ρόστερ που έχει στα χέρια του, αν και κουράστηκε, έχοντας τις σημαντικές ελλείψεις των Δερμιτζάκη και Ναζίμ στα χαφ, κατάφερε να κρατήσει το γκολ του Ντοναλντόνι ως το τέλος και να πάρει μια σπουδαία νίκη. Ενδεικτικά της διαχείρισης του έμπειρου κόουτς στο ρόστερ του, είναι πως ο Πορτογάλος Νασιμέντο έκανε το ντεμπούτο του μετά από δύο χρόνια στην ομάδα, χρησιμοποιήθηκε και ο νεαρός Ζιώβας, ενώ στη στιγμή της αντικατάστασης του Γαλεάδη, που επίσης είχε περάσει ως αλλαγή, ο κόουτς Φραντζέσκος αλλά και βοηθός του Ηλίας Κώτσιος, έσπευσαν να τον αγκαλιάσουν, γνωρίζοντας τη δύσκολη ψυχολογία του ποδοσφαιριστή εκείνη τη στιγμή, από τις παραστάσεις σε υψηλότατο επίπεδο που διαθέτουν αμφότεροι. Κορυφαίοι για την ομάδα μας, ο σκόρερ Ντοναλντόνι, ο εξαιρετικός για ακόμα ένα ματς Λάζαρεβς, καθώς και οι Φαν Ίπερεν και Πριόνας, που "έσβησε" τον "πολύ" Μουνιέ, χωρίς αυτό να σημαίνει πως οι υπόλοιποι υστέρησαν, ενώ για την Καλλιθέα, συγκλονιστικός ήταν ο Μπουλούλης που πάλευε μόνος στο κέντρο με όλους, όμως δεν ήταν αρκετός.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το πρώτο ημίωρο κύλησε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο μπροστά στις δύο εστίες, με ένα μακρινό ακίνδυνο φάουλ του Μουνιέ, καθώς και μια αδύναμη κεφαλιά του Φαν Ίπερεν, που μπλόκαρε ο Στρέζος. Στο 35ο λεπτό, ήρθε η σημαντικότερη φάση για την Καλλιθέα, όταν ο Μουνιέ πέρασε ωραία κάθετα στον Ιωάννου, που πλάσαρε στο τετ α τετ, με το Λάζαρεβς να βγάζει πολύ ωραία στη γωνιά του, σε κόρνερ. Ο Καραϊσκάκης πήρε μέτρα, και πάτησε περιοχή, με την κεφαλιά του Πέδρο από καλή θέση, μετά από σέντρα του Κορέλα, στο 38ο λεπτό, να περνά άουτ. Στο 42ο λεπτό, ο Ιωάννου έκανε αδύναμο σουτ, που μπλόκαρε εύκολα ο Λάζαρεβς, ενώ στο ίδιο λεπτό, ο Ντοναλντόνι βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, όμως το σουτ του ήταν αδύναμο και έφυγε λίγο άουτ, με το Στρέζο να ελέγχει.

Στην επανάληψη, οι δύο φάσεις που έκριναν το νικητή, ήρθαν στο πρώτο δίλεπτο, με τον Κυνηγόπουλο μόλις στο 1ο λεπτό, να γυρνά ωραία το σώμα του στην περιοχή και να σουτάρει, όμως το Λάζαρεβς με εξαιρετική επέμβαση να βγάζει σε κόρνερ, για να έρθει στην επόμενη φάση, στο 47', το 1-0, όταν η άμυνα της Καλλιθέας δεν είχε ισορροπία, ο Μίλιτς με κεφαλιά-πάσα έβγαλε τον Ντοναλντόνι σε τετ α τετ, και ο τελευταίος αν και μαρκαρίστηκε από πίσω, πλάσαρε πέφτοντας, κάτω από το σώμα του Στρέζου, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Στη συνέχεια, και όσο περνούσε η ώρα, οι φιλοξενούμενοι έπαιρναν μέτρα, με τον Καραϊσκάκη να βγάζει κούραση και να μην μπορεί να κρατήσει την μπάλα ή να εκμεταλλευτεί τους πολλούς χώρους που άφηνε η Καλλιθέα στα μετόπισθεν. Στο 72ο λεπτό, ο Κοστίκα έπιασε αδύναμη κεφαλιά που έφυγε άουτ, ενώ αδύναμη ήταν και η κεφαλιά του Μαρουκάκη στο 77', με το Λάζαρεβς να μπλοκάρει εύκολα. Η Καλλιθέα, έψαχνε τους διαδρόμους, όμως μόλις άλλη μία τελική κατάφερε να παράξει, με το σουτ με καλές προϋποθέσεις, του Βογιατζή, στο 89ο λεπτό, να περνά περίπου ένα μέτρο πάνω από το δοκάρι. Πλέον ο Καραϊσκάκης αντιμετωπίζει το Σάββατο το μεσημέρι τον Παναθηναϊκό Β', σε ένα καθοριστικό και δύσκολο ματς, καθώς η νεανική ομάδα του "τριφυλλιού" παίζει στρωτό ποδόσφαιρο, χωρίς σκοπιμότητες, και μπορεί να κάνει τη ζημιά.

Γκολ : Ντοναλντόνι 47'

Κίτρινες : Πριόνας / Βογιατζής, Κύργιας, Πριόνας

Διαιτητής: Σιντόρης (Θεσπρωτίας)  Βοηθοί: Φραγκούλης (Πρέβεζας/Λευκάδας) - Οικονόμου (Αχαΐας)  4ος: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)  Παρατηρητής: Κρίκης (Τρικάλων)

Καραϊσκάκης (Φραντζέσκος) : Λάζαρεβς, Φαν Ιπερεν, Πριόνας, Γιαννιώτης, Μερτύρης, Βαφειάδης (91' Νασιμέντο), Πέδρο Ροντρίγκες (60' Γαλεάδης - 89' Ζιώβας), Κρισμάρεβιτς, Μίλιτς, Κορέλας (60' Νταλακούρας), Ντοναλντόνι

Καλλιθέα (Βόκολος) : Στρέζος, Ευαγγέλου, Κύργιας, Κιουλτζόπουλος (53' Χατζηδίμπας), Τσιντώνης (46' Ντεμέτριους), Μπουλούλης, Βασιλούδης, Ιωάννου (66' Μαρουκάκης), Κυνηγόπουλος (53' λ.τρ. Χασαμπέγκοβιτς), Μουνιέ (66' Κοστίκα), Βογιατζής