Συνέχισε νικηφόρα η ΑΕΞ

Παρά την κούραση του Κυριακάτικου τελικού, η ΑΕΞ κατάφερε να επικρατήσει της υπολογίσιμης Φιλοθέης, με 3-1.

Η περιγραφή του αγώνα είναι μία προσφορά από το :

ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΟ του Γιάννη Τόλη
στη Φιλιππιάδα - Χατζηκώστα 5
Τηλ. 2683022220 Κιν. 6949212467

"Γάμοι - Βαπτίσεις - Τούρτες γενεθλίων όλα στο ζαχαροπλαστείο Τόλης"

Με τον αέρα της Κυπελλούχου η ΑΕ Ξηροβουνίου, γύρισε το παιχνίδι κόντρα στη Φιλοθέη και μείωσε τη διαφορά της από την κορυφή. Οι φιλοξενούμενοι που διαθέτουν αξιόλογο σύνολο, κατάφεραν να προηγηθούν στο 16ο λεπτό, όταν ο Βασιλάκος έσπασε την μπάλα στο Δημήτρη Γιαννούλη, που με τη σειρά του πάτησε στον Καλεύρα που τελείωσε τη φάση, γράφοντας το 0-1. Η Φιλοθέη δέκα λεπτά αργότερα, μάλιστα, λίγο έλειψε να πάρει σημαντικό προβάδισμα νίκης, όταν ο Γιαννούλης με πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Αλεξίου. Η ΑΕΞ έδειξε χαρακτήρα, βγάζοντας αντίδραση, και στο 38ο λεπτό, ο Ανδρέας Δόσης, βρήκε τον Άρη Δόση, ο οποίος σούταρε, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

Στο δεύτερο μισό, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή τους, αν και οι δύο ομάδες είχαν φάσεις για γκολ, με την ΑΕΞ ωστόσο να είναι πιο απειλητική με τους Δόση, Γρύλλη και Νίκου. Συγκεκριμένα, στο 61ο λεπτό, ήρθε το 2-1, με το Νίκου να περνάει πολύ όμορφη μπαλιά στο Γρύλλη, και τον τελευταίο να μη λαθεύει απέναντι από τον Αχμέτη, και να στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του. Το σκορ έκλεισε ο Άρης Δόσης, συνεχίζοντας την πολύ καλή επαφή που έχει και φέτος με τα δίχτυα, στο 90ο λεπτό, με πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ, διαμορφώνοντας το 3-1 για την Κυπελλούχο ομάδα.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Μάνος Δημήτρης - Παπαμιχαήλ Αποστόλης

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς) : Αλεξίου, Δόσης Αν., Γρύλλης (90' Μητροπάνος), Κοσταντίνι, Ανυφαντής (80' Καλιακάτσος), Γιαννούλης, Γκυζέλης (68' Καφαλής), Κυριαζής, Δόσης Αρ. (90' Σιαμέτης), Νίκου, Πλακιάς

ΑΟ Φιλοθέης (Λαζανάς-Καυκιάς) : Αχμέτης, Μποχώτης, Ζώης, Μπασιάκος, Διαμάντης, Γιαννούλης Δ., Βασιλάκος, Καραγιάννης, Γιαννούλης Σπ., Καλεύρας (62' Σερέτης), Ζώης Δ. (46' Τασουλης)