Στο Παγκόσμιο η Εθνική Γυναικών Beach Handball!

Η ήττα της Εθνικής Γυναικών στις λεπτομέρειες από την ομάδα της Δανίας στέρησε την πρόκριση της Εθνικής μας στα ημιτελικά, όμως ο αποκλεισμός δεν πτόησε την ελληνική ομάδα που κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2018.

Δεν κατάφερε η Εθνική Ελλάδος να προκριθεί στα ημιτελικά του EURO Beach Handball του Ζάγκρεμπ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάλεψε στα ίσια, αλλά ηττήθηκε 2-0 (21-19, 15-11) από την Δανία στα προημιτελικά.Η Εθνική μπορούσε να είχε καλύτερη τύχη στον αγώνα, αλλά από δικά της λάθη έχασε το πρώτο σετ με 21-19, ενώ προηγήθηκε 19-15! Στο δεύτερο σετ αστοχία και διαιτητικά λάθη στέρησαν από την ομάδα την ευκαιρία να στείλει το ματς στα σουτ άουτ.

ΕΛΛΑΔΑ (Καραντώνη): Δημητρίου 17, Μάστακα 10, Μούρνου 3
ΔΑΝΙΑ: Κρίστενσεν 21, Σόρενσεν 8, Μπλακ 4, Χάνσεν 2, Φούγκισμπεργκ 1

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα όμως δεν τα παράτησε και με κίνητρο τη συμμετοχής στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα επικράτησε 2-1 (33-30, 19-26, 12-10) της Ολλανδίας για τις θέσεις 5-8, πέρασε στην εξάδα και σε συνδυασμό με την νίκη της Ρωσίας επί της Γαλλίας, εξασφάλισε ένα εισιτήριο για το Σότσι το 2018! Αυτή ήταν η 6η νίκη της Εθνικής μας στο τουρνουά σε 10 παιχνίδια! Η Εθνική έκανε ένα καταπληκτικό πρώτο σετ, διαφήμιση για το beach handball, στο οποίο σημειώθηκαν 63 πόντοι. Στο δεύτερο η Ολλανδία ήταν πιο αποτελεσματική και το κατέκτησε. Όλα κρίθηκαν στα σουτ άουτ, όπου η Εθνική ήταν αποφασισμένη να μην κάνει τα ίδια λάθη που της στέρησαν την νίκη στο ματς του ομίλου. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-2, η ομάδα της Μαρίας Καραντώνη αντέδρασε. Με την απόκρουση της Κεπεσίδου και τα εύστοχα σουτ, ισοφάρισε 6-6. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την πρώτη διαδικασία με 8-8 και στην συνέχεια εκτελούσαν από ένα πέναλτι εναλλάξ. Η Μούρνου έκανε το 12-10 και η Αποστολίνα Δημητρίου με εντυπωσιακή ενέργεια σε ρόλο τερματοφύλακα, σταμάτησε το σουτ της αντίπαλης παίκτριας για να ξεσπάσουν οι πανηγυρισμοί.

Ο αρχηγός αποστολής, πρόεδρος της Επιτροπής Beach Handball και μέλος του Δ.Σ. της ΟΧΕ Κώστας Βιολιτζής, είπε: «Τα κορίτσια μας γέμισαν υπερηφάνεια. Θέλω να είμαι δίκαιος. Το 99% της επιτυχίας οφείλεται στις προπονήτριες και τις αθλήτριες. Αυτοί ήταν οι μεγάλοι χορηγοί της ομάδας. Το 1% ανήκει στην Ομοσπονδία που τους έδωσε την δυνατότητα να πάνε στην Κροατία. Το Beach Handball για εμάς είναι μονόδρομος για άμεση διάκριση».

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Τίσεν): Τερ Σλούις 22, Ρόζινγκ 14, Σούρμπιερς 14, Μπαρνάρντ 8, Μολ 6, Ντε Μπορστ 2
ΕΛΛΑΔΑ (Καραντώνη): Μούρνου 22, Μάστακα 13, Δημητρίου 13, Ποιμενίδου 8, Μ. Κεπεσίδου 4, Ν. Κεπεσίδου 2, Κερλίδη 2

Στο 11ο και τελευταίο παιχνίδι της Εθνικής μας στην διοργάνωση του Ζάγκρεμπ η Ελλάδα ηττήθηκε με 2-0 (15-12, 21-18) από την Ρωσία στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-6, με αποτέλεσμα να τερματίσει στην τιμητική 6η θέση. Τα κορίτσια της Εθνικής ήταν καταβεβλημένα από την υπερπροσπάθεια κόντρα στην Ολλανδία, αλλά και πολύ κουρασμένα από τα συνεχόμενα παιχνίδια που έδωσαν μέσα σε πέντε ημέρες και μοιραία ηττήθηκαν από την διοργανώτρια χώρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος το 2018. Θυμίζουμε ότι στην αποστολή βρίσκονταν η παίκτρια της Αναγέννησης Άρτας Άννα Καλοϊδή, ενώ προπονήτρια της Εθνικής μαζί με την Μαρία Καραντώνη ήταν η αρτινή και επίσης παίκτρια της Αναγέννησης Άρτας, Σοφία Δημητρίου.

Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα σε τηλεφωνική επικοινωνία ο Γενικός Γραμματέας Αθλητισμού Ιούλιος Συναδινός έδωσε συγχαρητήρια στις αθλήτριες και τις προπονήτριες της ομάδας, ζήτησε να τις δει όταν επιστρέψουν στην Ελλάδα, ενώ τόνισε ότι θα τις στηρίξει και τις θα τις βοηθήσει όσο μπορεί, ώστε να συνεχίσουν στον δρόμο των επιτυχιών.

ΕΛΛΑΔΑ (Καραντώνη): Μάστακα 14, Μούρνου 8, Ποιμενίδου 6, Δημητρίου 2.
ΡΩΣΙΑ: Ντιατσένκο 11, Μπαρκάλοβα 10, Μάκεβα 6, Ούστιτς 5, Μάκινα 4,