Στο κόλπο της παραμονής με εξάρα η Προοδευτική

Η Προοδευτική Γραμμενίτσας κέρδισε εκτός έδρας την ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών με σκορ 0-6 και διατήρησε τις ελπίδες της για την κατάληψη μίας από τις δύο πρώτες θέσεις των play-out, που οδηγούν σε σίγουρη παραμονή στην κατηγορία.

Η περιγραφή του αγώνα είναι μία προσφορά της επιχείρησης:

ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΪΚΩΝ ΠΑΡΚΩΝ & ΟΙΚΙΑΚΩΝ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΪΚΩΝ
Πανέτας Γαβριήλ - Πανέτας Γιώργος
Γραμμενίτσα Άρτας
Κιν: 6974609493 & 6972247001

Θυμίζουμε ότι η 3η θέση στα play-out οδηγεί σε παραμονή μόνο σε περίπτωση που η Αμβρακία Κωστακιών καταφέρει να παραμείνει στην κατηγορία. Από την άλλη πλευρά η ΑΕΚΠ ουσιαστικά από του χρόνου επιστρέφει στην Β' κατηγορία, κάτι που ήταν προδιαγεγραμμένο εδώ και καιρό, καθώς στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος είχε μόλις μία νίκη (εκτός με Φιλοθέη) και τρεις ισοπαλίες (εντός με ΑΟΚ Τζουμέρκων, Απόλλων Γλυκορίζου και Φιλοθέη).

Στο αγωνιστικό μέρος οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 25ο λεπτό, με τον Δερβίλη να εκτελεί με δύναμη πλάγιο και τον Μπασιούκα από κοντά να κάνει το 0-1. Στο 31' από εκτέλεση κόρνερ ο Νύχτης από τη μικρή περιοχή έκανε το 0-2 και λίγο πιο μετά από αντεπίθεση, ο Γιώργος Πανέτας απέναντι από τον τερματοφύλακα πλάσαρε σωστά πετυχαίνοντας το 0-3, σφραγίζοντας τη νίκη της ομάδας του.

Στο β' ημίχρονο οι παίκτες της Προοδευτικής κατάφεραν να πετύχουν και άλλα τέρματα και να μεγαλώσουν την έκταση της νίκης. Στο 51' ο Ζίου αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα έκανε το 0-4. Στο 67' ο Καρίνος έσπασε ωραία τη μπάλα στον Γιώργο Πανέτα και αυτός φάτσα με το τέρμα δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και να σημειώσει το 0-5. Το τελικό 0-6 διαμόρφωσε στο 71' ο Καρίνος με σουτ από το ύψος του πέναλτι μετά από πάσα του Σκορίλα.

Διαιτητής: Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί: Κυριακού Χρήστος - Λάμπρου Χάρης

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών: Παπαθανασίου Χ. (46' Μπόκος), Παπαθανασίου Δ., Τζιανούμης, Διαμάντης (53' Μπιρμπίλης), Γεωργακόπουλος, Qyra, Σίμος, Βάντζος (46' Χαϊντάρι Σ.), Κοντογιάννης, Σερέτης Α., Κωλέτσος

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζάς): Υφαντής, Κακιώνης, Δερβίλης (46' Καρίνος), Βέτσιος, Σκορίλας, Μπασιούκας (53' Λιόλιος), Νάτσιος Σ., Κουτσιμπέλας, Νύχτης, Πανέτας Γ., Ζίου (66' Πανέτας A.)