Στο Final-4 μέσω παράτασης η Αναγέννηση!

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, η Αναγέννηση Άρτας κατάφερε να πάρει στην παράταση την πρόκριση στο F4 του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών.

Στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες, όμως από το τρίτο πεντάλεπτο και μετά, η νεανική ομάδα του Καματερού, με δυνατή άμυνα και πολύ τρέξιμο κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ ακόμα και με 7 τέρματα διαφορά. Οι αθλήτριες της αρτινής ομάδας φάνηκε να ξυπνάνε στο 20' και με ένα σερί 5-1, μείωσαν τη διαφορά, με το ημίχρονο όμως να τελειώνει με τις φιλοξενούμενες μπροστά στο σκορ με 13-15.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την ομάδα του Καματερού να μην επιτρέπει στις γηπεδούχες να περάσουν μπροστά στο σκορ, κάτι το οποίο τελικώς συνέβη στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ένα λεπτό περίπου πριν το τέλος της αναμέτρησης, το Καματερό ισοφάρισε 27-27, η Σκάρα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη στάθηκε άτυχη, σημαδεύοντας το δοκάρι, και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην δεκάλεπτη παράταση.

Στην παράταση οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ και όλα κρίθηκαν με το γκολ της Βέμης, 4 δευτερόλεπτά πριν τη λήξη της, η οποία χάρισε την πρόκριση στην ομάδα της στο φάιναλ φορ (17-18/2) του Κυπέλλου με σκορ 30-29, εκεί όπου περιμένει ήδη η Νέα Ιωνία, ο Φίλιππος Βέροιας, ενώ η τετράδα θα συμπληρωθεί από το νικητή της αυριανής αναμέτρησης ανάμεσα στον Φιλώτα Φλώρινας και τον ΠΑΟΚ, τον οποίο θα αντιμετωπίσει και η αρτινή ομάδα στον ημιτελικό.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος - Λινάρδος

Πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 4-7, 5-11, 10-12, 13-15 (ημχ.), 15-16, 18-19, 20-22, 21-23, 26-25, 27-27 (κ.α.), 29-28, 30-29

Δίλεπτα: 5-5  Πέναλτι: 1/2-3/5

Φέτα Ήπειρος Αναγέννηση Άρτας (Δήμου): Μάμαλη, Μπαλάφα 4, Σκουτέλα 8, Καλοϊδή 6, Σμαρδέλη 2, Βέμη 3, Σκάρα 3, Μέγα, Δήμου Χρ., Κολτούκη, Βράτσεβα 4, Παπανδρέου, Κανάρα, Κουρέλη, Καλατσνίκοβα

ΓΑΣ Καματερού (Δανήλος): Τσικνάκη, Μανιά Κ. 4, Ζιώγα 1, Καζάκη 2, Μ. Βασιλείου, Βασιλειάδου 10, Ζένελι, Ράτσικα, Χριστοπούλου, Ανδρίτσου 8, Νικολάου, Ταβλαρίδη, Α. Βασιλείου 1, Σπυροπούλου, Καρέλα 3