Σταθερά στην τετράδα οι Φιλέλληνες

Δεν είχαν ιδιαίτερο πρόβλημα κόντρα στην ΑΕ Μενιδίου, η ομάδα των Φιλελλήνων, επικρατώντας με 0-3.

Για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες μέρες, Φιλέλληνες και ΑΕ Μενιδίου διασταύρωσαν τα ξίφη τους, αυτή τη φορά στα πλαίσια της 18η αγωνιστικής της Α' ΕΠΣΑ. Ο νικητής δεν άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να νικούν για μια ακόμη φορά, αυτή τη φορά εκτός έδρας και με πιο ευρύ σκορ, καθώς επικράτησαν με 0-3. Οι νικητές άνοιξαν το σκορ στο 17ο λεπτό, όταν ο Ζιώρης ανατράπηκε από το Μούτσιο και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σωτήρης Σταμάτης ο οποίος νίκησε το νεαρό γκολκίπερ, γράφοντας το 0-1. Το δεύτερο γκολ για τους φιλοξενούμενους σημειώθηκε στο 45', σε ένα κομβικό χρονικά σημείο, με το Γείτονα να βρίσκει το Φώτη Ροβίνα και το νεαρό επιθετικό, να βγαίνει απέναντι από το Μούτσιο και να πλασάρει στο δοκάρι και στα δίχτυα, σημειώνοντας το 0-2.

Στην επανάληψη, το γκολ στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ελπίζουν σε πολλά πράγματα, και παρά τις προσπάθειές τους δεν κατάφεραν να μπουν στο παιχνίδι. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, οι ηττημένοι είχαν ένα καλό μακρινό σουτ, το οποίο ωστόσο έδιωξε εντυπωσιακά ο Γεροδήμος, κρατώντας το "μηδέν" για ένα ακόμη παιχνίδι, με τον υψηλόσωμο γκολκίπερ να κάνει στα 33 του μια από τις πλέον μεστές σεζόν της καριέρας του. Οι Φιλέλληνες έφτασαν στο τρίτο τους γκολ στο 69ο λεπτό, όταν έπειτα από πάσα του Ζιώρη, ο Μακρής βρέθηκε με τη σειρά του απέναντι στο Μούτσιο και πλάσαρε εύστοχα για το τελικό 0-3. Με τη νίκη αυτή, οι Φιλλέλληνες εδραιώθηκαν στην τετράδα, συνεχίζοντας την πολύ σταθερή και αξιόλογη πορεία των τελευταίων μηνών. Οι δύο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές έκαστη, καθώς στο τελευταίο δεκάλεπτο, Μπαλάτσας και Ζιώρης διαπληκτίστηκαν έντονα, παίρνοντας αμφότεροι την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Διαιτητής : Κουτσιαύτης Αριστομένης  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Σωτηρίου Νεφέλη

ΑΕ Μενιδίου (Μπαλάτσας) : Μούτσιος, Κάλλιας (46' Στασινός), Γιώτης (60' Βανάκας), Καλαμπούκης, Κασελούρης, Μπαλάτσας, Νούσιας, Οικονόμου, Θανάσης, Κολιούλης (80' Κόρδας), Τσουλουφίδης (63' Παντιώρας)

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Γεροδήμος (85' Πουσκούλογλου), Τσιγαρίδας, Γούλας Π., Κολιός, Γρούμπας, Γείτονας, Ζιώρης, Δήμος (80' Σερβετάς), Ροβίνας, Σταμάτης, Μακρής (70' Κώστας)