Σπουδαίος Καραϊσκάκης, νίκησε και τη Σπάρτη!

Σπουδαία νίκη για τον Καραϊσκάκη επί της Σπάρτης, με 2-1, σε ένα εξαιρετικό ματς για το φίλαθλο κοινό.

Η περιγραφή του παιχνιδιού, είναι μια προσφορά της επιχείρησης :

ΓΕΝΙΚΟ ΦΥΤΩΡΙΟ ΑΛΕΞΗ
Κατασκευή γκαζόν - Φυτά - Διαμόρφωση κήπων
Διόδια Πέτα Άρτας (έναντι Στρατοπέδου Παπακώστα)
τηλ. 2681083900 , 2681083970
κιν. 6972677900 , 6972017178

Μεγάλες ποδοσφαιρικές μέρες ζει η πόλη μας, με τον Καραϊσκάκη να πετυχαίνει την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στο Πρωτάθλημα της Football League, κόντρα στη Σπάρτη, με 2-1, με τα γκολ μάλιστα να σημειώνονται από δυο παιδιά από την Άρτα, τους Χούσο και Κυριάκη, δείγμα ότι η πόλη μας παράγει αθλητές. Με τη σημερινή νίκη η αρτινή ομάδα ανέβηκε στην τέταρτη θέση, κάτω μόνο από Άρη, Παναχαϊκή και Δόξα Δράμας. Το παιχνίδι ξεκίνησε μουδιασμένα για τις δυο ομάδες, που έψαχναν τα πατήματά τους στο πρώτο δεκάλεπτο. Η πρώτη αξιόλογη φάση ήρθε στο 12ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Μπαρέττος με ωραία σέντρα σουτ έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μέλκα. Ο Καραϊσκάκης απάντησε με γκολ, όταν στο 16ο λεπτό και μετά από αναμπουμπούλα στην άμυνα των φιλοξενούμενων, η μπάλα στρώθηκε στον Καραγιαννίδη, ο οποίος σούταρε, έγινε κόντρα και στρώθηκε εκ νέου στο Χούσο στο πέναλτι, με τον Αρτινό χαφ να πλασάρει με δύναμη για το 1-0. Τρία λεπτά μετά, ο ίδιος παίκτης βρέθηκε ξανά μέσα στη μεγάλη περιοχή, όμως το πλασέ του εξουδετέρωσε ο Γιακουμής. Στην αμέσως επόμενη φάση, λίγο έλειψε να έρθει η ισοφάριση για την πολύ δουλεμένη ομάδα της Σπάρτης, όταν ο Ράνος σε παράλληλο γύρισμα του Ζουλιώτη έπιασε εξαιρετικό τακουνάκι, όμως ο Μέλκας έβγαλε δύσκολα στη γωνία του. Στο 26' πολύ ωραία συνεργασία του Παπανίκου με το Γυφτοκώστα κατέληξε σε σουτ του πρώτου που μπλόκαρε εύκολα ο Γιακουμής, ενώ στο επόμενο λεπτό, δυνατό σουτ του Τριανταφυλλάκου έφυγε ψηλά άουτ. Και φτάσαμε στο 36', όταν από κερδισμένη μονομαχία του εξαιρετικού για ακόμα ένα ματς Μακρή, που πιστοποιεί τη μεγάλη κλάση του, η μπάλα βγήκε δεξιά στο Λουκίνα, που έκανε με τη σειρά του το παράλληλο γύρισμα, ο Χούσος μπέρδεψε το Γιακουμή, η μπάλα πέρασε για τον καταπληκτικό σήμερα, Κυριάκη, που σε κενή εστία έγραψε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο γήπεδο, κλείνοντας στα καρέ του τον Καραϊσκάκη, και στο 39', είχαν πολύ μεγάλη φάση, με τον Ουόρντεν να σηκώνεται μόνος στην περιοχή, όμως να αστοχεί  με το κεφάλι. Τελικά, η μείωση το σκορ ήρθε ένα λεπτό μετά, όταν από εκτέλεση κόρνερ και μπέρδεμα στην άμυνα, ο Ράνος προ κενής εστίας έγραψε το 2-1. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, ο Τριανταφυλλάκος κοντραρίστηκε από το Μακρίδη που παραχώρησε κόρνερ.

Στο δεύτερο μισό, η Σπάρτη μπήκε πολύ δυνατά στο γήπεδο με σκοπό να φτάσει στην ισοφάριση και στο 48ο λεπτό, ο Καραγιαννίδης μπροστά στην εστία αποσόβησε σωτήρια το γκολ, σε σουτ του Μπαρέττου που κατευθυνόταν στα δίχτυα. Ο Καραϊσκάκης απάντησε στις ευκαιρίες στο 51', με τον Παπανίκου να εκτελεί φάουλ το Λουκίνα να διεκδικεί στον αέρα και την μπάλα να στρώνεται στο Γυφτοκώστα που σούταρε άουτ. Η πίεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε, με τον Ευαγγέλου να παίρνει τη θέση του Λουκίνα που έδωσε μάχες και κουράστηκε, με την αλλαγή αυτή να ισορροπεί το ματς, καθώς ο υψηλόσωμος φορ, ταλαιπώρησε την άμυνα της Σπάρτης, κρατώντας μπάλες και κερδίζοντας φάουλ. Στο 57ο λεπτό, ο Ουόρντεν γύρισε το σώμα του στέλνοντας την μπάλα άουτ, ενώ στο 63', ο Ευαγγέλου γύρισε με πλάτη μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ του έδιωξε δύσκολα ο Γιακουμής. Όσο περνούσε η ώρα και παρά το γεγονός πως η Σπάρτη έμοιαζε στην αρχή να έχει περισσότερα τρεξίματα, ο Καραϊσκάκης ανέβαινε στο γήπεδο, με το Μακρή να κυριαρχεί στο χώρο του κέντρου, ενώ απείλησε και με τρίτο γκολ.  Στο 80ο λεπτό, ο Ευαγγέλου σε μια παρόμοια φάση με αυτή του 63' γύρισε το σώμα του, όμως ο Γιακουμής έκανε μεγάλη επέμβαση. Στο 82ο λεπτό ο Χούσος απείλησε με νέο σουτ που σταμάτησε στο Γιακουμή, για να φτάσουμε στο 87', όταν ο Ευαγγέλου έφυγε σε ανεπανάληπτο τετ α τετ, όμως άργησε να κάνει το πλασέ και κόπηκε. Οι καθυστερήσεις κύλησαν χωρίς η αρτινή ομάδα να απειληθεί ιδιαίτερα, με το Μέλκα να είναι σταθερός στις επεμβάσεις του, και το ματς έφτασε στο τέλος του, με τον αρκετό κόσμο που βρέθηκε σήμερα στο γήπεδο, να χειροκροτεί θερμά τους παίχτες του Καραϊσκάκη, που κατέκτησαν τους 3 βαθμούς απέναντι σε μια ομάδα πολύ αξιόλογη και σοβαρή. Εξαιρετική η διαιτησία του Παπαδόπουλου από την Πάτρα, που άφησε το παιχνίδι να αποκτήσει ρυθμό.

Διαιτητής : Παπαδόπουλος (Αχαΐας)  Βοηθοί : Γκοτσόπουλος (Αχαΐας) - Θανασιάς (Ηπείρου)  4ος : Γρατσάνης (Τρικάλων)

Κίτρινες κάρτες : Ζουλιώτης, Τριανταφυλλάκος, Βοσνακίδης, Οικονομόπουλος

Καραϊσκάκης (Παπαβασιλείου) : Μέλκας, Παπανίκου, Μακρίδης, Θεολόγου, Καραγιαννίδης, Κόλλινς, Χούσος, Μακρής, Γυφτοκώστας (76' Μιχάλης), Κυριάκης, Λουκίνας (53' Ευαγγέλου)

Σπάρτη (Σωτηρόπουλος) : Γιακουμής, Ζουλιώτης, Νιάρος, Βοσνακίδης, Μάγκας (84' Κατσίκης), Οικονομόπουλος, Τριανταφυλλάκος, Παναγιώτου (46' Μπελλής), Ουόρντεν, Ράνος, Μπαρέττας (73' Φουρτάδο)