Σπουδαία νίκη στη Βέροια για τον Καραϊσκάκη!

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Καραϊσκάκης, που επικράτησε μέσα στη Βέροια, με 0-2!

Η περιγραφή του παιχνιδιού, είναι μια προσφορά της επιχείρησης :

ΓΕΝΙΚΟ ΦΥΤΩΡΙΟ ΑΛΕΞΗ
Κατασκευή γκαζόν - Φυτά - Διαμόρφωση κήπων
Διόδια Πέτα Άρτας (έναντι Στρατοπέδου Παπακώστα)
τηλ. 2681083900 , 2681083970
κιν. 6972677900 , 6972017178

Σημαντική μέρα για το αρτινό ποδόσφαιρο, αφού ο Καραϊσκάκης για δεύτερη σερί αγωνιστική σκορπά χαμόγελα στο φίλαθλο κόσμο της Άρτας, αυτή τη φορά χάρη στη σπουδαία νίκη του επί της Βέροιας, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής της Football League. Η αρτινή ομάδα μπήκε καλύτερα στο γήπεδο, αν και φιλοξενούμενη, διατήρησε την κατοχή της μπάλας, βγαίνοντας απειλητικά στην επίθεση, πιέζοντας τους γηπεδούχους, ενώ έφτασε και στην πρώτη τελική με σέντρα σουτ του Κυριάκη στο 10'. Στο 14ο λεπτό ήρθε και η πρώτη μεγάλη ευκαιρία, με το Λουκίνα να βγαίνει απέναντι από το Γιαγκόζη, όμως να νικιέται από τον γκολκίπερ της Βέροιας. Οι παίχτες του Σάκη Παπαβασιλείου ήταν άριστα στημένοι στον αγωνιστικό χώρο, και δεν επέτρεψαν στο πρώτο μισό στην ομάδα της Βέροιας να απειλήσει την εστία του Μέλκα ουσιαστικά, πέραν ενός σουτ του Μπαστιάνου στο 25' που εξουδετέρωσε στην κλειστή του γωνία ο γκολκίπερ του Καραϊσκάκη. Στο 28ο λεπτό, ο Τσοντάκης αποχώρησε τραυματίας, λόγω χτυπήματος, ενώ διακομίστηκε και στο νοσοκομείο για εξετάσεις, με το Χούσο να τον αντικαθιστά, σε μια αλλαγή που θα άλλαζε την ιστορία του παιχνιδιού. Λίγο πριν την ανάπαυλα, η αρτινή ομάδα πλησίασε εκ νέου στο γκολ, όταν Λουκίνας και Γυφτοκώστας βρέθηκαν σε πλεονεκτική θέση στην αντίπαλη περιοχή, όμως δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, χωρίς σκορ.

Στην επανάληψη, ο Καραϊσκάκης μπήκε και πάλι καλύτερα στο γήπεδο από τους γηπεδούχους, και η υπεροχή της καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού δικαιώθηκε στο 53ο λεπτό. Ο Παπανίκου σέντραρε ωραία από τα δεξιά, και ο Χούσος που πέρασε λίγο νωρίτερα στο παιχνίδι, πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα, σημειώνοντας το πρώτο γκολ του σε επίπεδο Football League, καθώς και το πρώτο στην ιστορία της ομάδας εκτός έδρας. Ο Καραϊσκάκης στη συνέχεια, ήλεγξε το παιχνίδι, κρατώντας την κατοχή της μπάλας και ψάχνοντας ένα γκολ που θα καθάριζε το παιχνίδι. Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι έψαχναν τους χώρους να δημιουργήσουν ευκαιρίες, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με τον Καραϊσκάκη να αμύνεται πολύ καλά, παρά την πίεση που προσπαθήσουν αν ασκήσουν οι παίχτες της Βέροιας στο τελευταίο 20λεπτο. Στο 83ο λεπτό, ο Ρούνεϊ απείλησε με προβολή για τους γηπεδούχους όμως οι αμυντικοί απομάκρυναν, ενώ δύο λεπτά μετά, ο δραστήριος Κυριάκης άγγιξε το 0-2, όμως τελευταία στιγμή, οι αμυντικοί των γηπεδούχων κόντραραν την προσπάθειά του, παραχωρώντας κόρνερ. Τελικά, το δεύτερο γκολ ήρθε στις καθυστερήσεις, ως επισφράγισμα μιας σπουδαίας νίκης για την αρτινή ομάδα. Ο γκολκίπερ Γιαγκόζης των γηπεδούχων, έκανε πολύ κακή εκτίμηση, δίνοντας στο Χούσο την ευκαιρία, να επωφεληθεί από το λάθος του, να στείλει για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 0-2, και να αναδειχθεί σε άνθρωπο του αγώνα.

Διαιτητής : Τσιμετερίδης (Κοζάνης) - Τζιουβάρας (Κοζάνης) - Τζιαμπάσης (Κοζάνης)

Κίτρινες: 21’ Σουλιώτης, 80’ Καψάλης – 33’ Μακρίδης

Βέροια (Χαραλαμπίδης) : Γιαγκιόζης, Σουλιώτης, Καψάλης, Κοζάκης (78’ Γιαμόα), Δαμιανάκης, Λάσκαρης, Μπλέτσας (59’ Οφέι), Λίταινας (46’ Νύκταρης), Μπαστιάνος, Ρούνεϊ, Ουνγιαλίδης

Καραϊσκάκης (Παπαβασιλείου) : Μέλκας, Παπανίκου, Τσοντάκης (28' λ.τρ. Χούσος), Θεολόγου, Καραγιαννίδης, Κόλλινς (89' Μουκίδης), Κυριάκης, Μακρής, Λουκίνας (80' Ευαγγέλου), Γυφτοκώστας, Μακρίδης