Σπουδαία ισοπαλία κόντρα στον πρωτοπόρο για την Αμβρακία

Σε ένα ματς που οι παίχτες της Αμβρακίας έδωσαν και την ψυχή τους, πήραν πανάξια την ισοπαλία, κόντρα στον πρωτοπόρο Απόλλωνα Λάρισας, με 1-1.

Η Αμβρακία δεν έχει γνωρίσει εύκολες ήττες στο πρωτάθλημα, και ήθελε απέναντι στον πρωτοπόρο Απόλλωνα να δείξει ένα καλό πρόσωπο, και γιατί όχι να πάρει και ένα θετικό αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι από τη μεριά τους ήθελαν νίκη για να διατηρηθούν μόνοι πρώτοι, πάνω από τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Απόλλωνας μπήκε στο ματς πιο επιθετικά, και μόλις στο 2' κεφαλιά του Σαχινίδη εξουδετέρωσε ο Βαρέλης. Η πίεση των φιλοξενουμένων συνεχίστηκε και στο 10ο λεπτό είχε απανωτά σουτ με τους Σαχινίδη και Μηνά, με το τελευταίο να σταματά στη γραμμή από τον Μπεζεβέγκη. Στο τρίλεπτο 21'-24' ο Απόλλωνας είχε δύο καλά σουτ με τους Μηνά και Καρακατσάνη, τα οποία όμως έφυγαν λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 25ο λεπτό ο Μπεζεβέγκης έκοψε το Σαχινίδη τελευταία στιγμή πριν βρεθεί απέναντι από το Βαρέλη, ενώ στο ημίωρο, και πάλι ο Σαχινίδης δεν μπόρεσε να σκοράρει, αυτή τη φορά στέλνοντας με το κεφάλι την μπάλα λίγο άουτ. Πέντε λεπτά μετά, είχαμε την πρώτη αξιόλογη φάση για την Αμβρακία, με τον Παππά να εκμεταλλεύεται λάθος του Ιορδανίδη, όμως να κόβεται τελευταία στιγμή από το Φιρινίδη. Παρά τις φάσεις των φιλοξενούμενων, η Αμβρακία μετά το ημίωρο στεκόταν καλά στον αγωνιστικό χώρο ισορροπώντας το ματς, και στο 40' είχε φάση με τον Κωστακιώτη να κόβεται από τους αμυντικούς λίγο πριν σουτάρει. Λίγο νωρίτερα ο Βαρέλης είχε πει και πάλι "όχι" σε φάουλ του Μαρσέλο Πέντα, με το 0-0 να παραμένει μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μισό, ο Απόλλων μπήκε εξίσου επιθετικά, και στο 48' ο Καρακατσάνης είχε σουτ στην αγκαλιά του Βαρέλη. Δύο λεπτά μετά, ο Κυριάκος βρέθηκε μόνος στο ύψος της μικρής περιοχής, όμως σούταρε πάνω από τα δοκάρια. Η πίεση των πρωτοπόρων καρποφόρησε στο 60', όταν ο Σάββας σέντραρε, και ο Μηνάς με κεφαλιά έγραψε το 0-1. Οι φιλοξενούμενοι, μετά το γκολ αυτό, έριξαν το ρυθμό τους και κράτησαν την μπάλα, για να διατηρήσουν το αποτέλεσμα. Στο 73ο λεπτό, σε μία από τις λίγες επιθετικές προσπάθειες μετά το 0-1, ο Κυριάκος σούταρε δυνατά από μέσα δεξιά, όμως ο Βαρέλης έπεσε στη γωνιά του, και κράτησε την Αμβρακία στο παιχνίδι. Στο 81ο λεπτό, ο Συρράκος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Η Αμβρακία δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια για ένα γκολ, και στο 83ο λεπτό δικαιώθηκε. Ο Βασίλας εκτέλεσε φάουλ, ο Φιρινίδης δεν έκανε καλή έξοδο, ο Κωστακιώτης μπήκε στην πορεία της μπάλας, και με κεφαλιά πέτυχε ένα σημαντικότατο γκολ για την ομάδα του, γράφοντας το 1-1. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι τέλους, με την Αμβρακία να αποσπά την ισοπαλία. Συγκινητικοί όλοι οι παίχτες των γηπεδούχων, με προεξάρχοντες τους Μπεζεβέγκη, Νταλάκα, Βερλέκη και Βαρέλη, άξιζαν το αποτέλεσμα και το πήραν, κι αν συνεχίσουν έτσι, σίγουρα θα βρίσκονται και του χρόνου στην κατηγορία.

Διαιτητής : Τάσης Γιώργος  Βοηθοί : Καραλης Λευτέρης - Λιόντος Κωνσταντίνος

Αμβρακία Κωστακιών (Νταλάκας) : Βαρέλης, Τάσσος (87' Ρούμπος), Βασίλας, Μπεζεβέγκης, Παπαρούνης, Βερλέκης, Κωστακιώτης, Ασπροποταμίτης (71' Θεμελής), Παππάς, Νταλάκας, Μπαλαδήμας (66' Μπότσαρης)

Απόλλων Λάρισας : Φιρινίδης, Σάββας, Παπαδόπουλος (58' Σουλίδης), Ιορδανίδης (46' Κυριάκος), Ανδρέου, Αγροδημος, Διβανές, Καρακατσάνης, Σαχινίδης, Πέντα, Μηνάς (80' Συρράκος)